علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

5 دقیقه زمان مطالعه

ممکن است گاهی برایتان پیش آمده باشد که ظروف را در ماشین ظرفشویی چیده باشید و در اتمام شستشوی ماشین ظرفشویی با ظروف کثیف و تمیز نشده رو به رو شده باشید. ما در این مقاله سعی داریم به دلایلی که باعث بروز تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود بپردازیم. بنابراین با ما همراه باشید تا بررسی کنیم مشکل کار از کجاست و چگونه می توان از بروز مشکل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی جلوگیری کرد.

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

در واقع تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایج می باشد که ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. این مشکل می تواند جنبه فنی داشته باشد، یعنی ممکن است به دلیل نقص یکی از قطعات ماشین ظرفشویی باشد. اما در مواقعی که تمیز نشدن ظروف به صورت لکه های آب بروز کند، مشکل فنی نیست و دلیل آن رعایت نکردن برخی اصول در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی می باشد. در ادامه به علل مختلف تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می پردازیم.

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات ماشین ظرفشویی در دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی شرکت کنید.

1- مواد شوینده نامناسب ماشین ظرفشویی

شاید مهمترین عاملی که در تمیز کردن ظروف در ماشین ظرفشویی تأثیر می گذارد، استفاده از مواد شوینده نامناسب است. مواد شوینده ماشین ظرفشویی عبارتند از: پودر، ژل، مایع براق کننده، جلادهنده، نمک ماشین ظرفشویی و قرص ماشین ظرفشویی که هر کدام از این شوینده ها کاربرد و کارایی متفاوتی دارند و ممکن است یکی از آنها عامل ایجاد لکه های سفید روی ظروف شما باشد و در صورت استفاده از شوینده های نامناسب، تاریخ مصرف گذشته، تقلبی و یا بی کیفیت، به تمیزی مطلوبی نخواهید رسید. در ادامه به معرفی انواع مواد شوینده می پردازیم.

حتما مطالعه نمایید: نحوه آموزش ریست ماشین ظرفشویی [انواع برندها]

  • پودر ماشین ظرفشویی

پودرهای ظرفشویی پرمصرف ترین فرآورده هایی هستند که باید همراه با مایع جلادهنده و نمک مخصوص باشند، این پودرها در دمای پایین به خوبی حل نمی شوند و در بیشتر موارد باعث ایجاد رسوب یا لکه های کدر روی ظروف می شوند و یکی از عوامل سفید شدن ظروف می باشند.

  • مایع جلادهنده ماشین لباسشویی

مایع جلادهنده در آخرین مرحله از چرخه شستشو و هنگام آبکشی ظروف استفاده می شود و همانطور که از نام “A” مشخص است برای براق شدن ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنها استفاده می شود. در صورت عدم استفاده یا کم بودن مایع جلادهنده، علاوه بر مشکل تمیز نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است در خشک شدن ظروف نیز دچار مشکل شویم. اگر مقدار مایع جلادهنده زیاد باشد، مشکلات دیگری مانند کف کردن بیش از حد ماشین ظرفشویی به وجود می آید.

  • نمک ماشین ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی یکی از موثرترین مواردی است که در شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی تاثیر می گذارد، کیفیت نمک و کمیت آن بسیار مهم است، زیرا وظیفه نمک جذب سختی آب و تنظیم آن است. این امر مستقیماً بر کیفیت شستشو و برگردان و سفید کاری تأثیر می گذارد.

  • قرص ماشین ظرفشویی

قرص های ماشین ظرفشویی به دلیل عملکرد بهتر در مقایسه با سایر شوینده ها محبوبیت بیشتری دارند. قرص ماشین ظرفشویی در چند مدل آنزیمی و بدون آنزیم، گچی و چند منظوره موجود است که علاوه بر مواد شوینده حاوی مایع جلادهنده و کمی نمک نیز می باشد.

انتخاب مواد شوینده ماشین ظرفشویی

حتما مطالعه نمایید: نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

2- تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد. تنظیمات صحیح برنامه شستشو، با توجه به سختی آب محل سکونت انجام می شود. همچنین انتخاب دقیق برنامه با توجه به چرب بودن سطح ظروف باعث می شود دمای آب به اندازه کافی گرم شود و خوب شسته شود.

3- کثیف شدن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک فیلتر در پایین دستگاه دارد، اگر کثیف باشد باعث مسدود شدن خروجی آب می شود و باعث می شود آب کثیف به چرخه شستشو برگردد و باعث کثیف ماندن ظروف پس از پایان چرخه شود. در ضمن در ماشین های ظرفشویی جدید پشت فیلتر در قسمت پایین دستگاه یک سنسور چربی وجود دارد که وقتی فیلتر کثیف است این سنسور در تشخیص میزان چربی دچار اشتباه می شود که باعث کثیف ماندن فرآیند یا شستشو با زمان زیاد می شود.

4- چیدمان نادرست ظروف داخل ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که باعث تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود، چیدمان نامناسب ظروف داخل دستگاه است، چیدمان نامناسب و نادرست باعث می شود آب به تمام قسمت های ظروف نرسد و در نتیجه ظروف کثیف بمانند. در برخی موارد، چیدمان بیش از حد ظروف در دستگاه منجر به درگیر شدن بازوهای شستشوی ماشین ظرفشویی می شود که منجر به کثیف ماندن ظروف می شود.

سعی کنید ظروف را در محل مخصوص خود و طبق اصول چیدمان ظروف داخل دستگاه قرار دهید و بسته به میزان چربی یا کثیفی آن ها را در سبد بالایی یا پایینی قرار دهید و دقت داشته باشید ظروف به یکدیگر نچسبند.

5- گرفتگی سوراخ های آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر بعد از شست و شو با ظروف کثیف داخل ماشین ظرفشویی برخورد کردید باید آب پاش های دستگاه را چک کنید تا گرفتگی نداشته باشند، زیرا ممکن است بر اثر خرده های غذا مسدود شده باشد که این موضوع باعث کاهش پاشش آب بر روی ظروف می شودو در نتیجه ظروف شسته نمی شوند و کثیف باقی می مانند. در این مواقع باید آبپاش های دستگاه را تمیز کنید تا این سوراخ ها باز شوند برای این کار می توانید از سوزن استفاده کنید.

حتما مطالعه نمایید: پنج دلیل خوب کار نکردن ظرفشویی

گرفتگی سوراخ های آبپاش ماشین ظرفشویی

6- مشکل در شیر ورودی آب در ماشین ظرفشویی

اگر شیر ورودی ماشین ظرفشویی مشکل داشته باشد، ظروف تمیز نمی شوند. در صورتی که شیر ورودی یا هر یک از قطعات متصل به آن مشکل داشته باشد، ماشین ظرفشویی آب را تخلیه نمی کند یا مقدار آب تخلیه شده کم است و ظروف تمیز نمی شود. برای حل این مشکل لازم است شیر برقی را تعویض کنید.

7- آسیب آبپاش (بازوهای شستشو)

زمانی که آبپاش های دستگاه خراب شود یا مشکلی پیش بیاید که نمی تواند آب را به خوبی روی ظروف بپاشد، ظروف داخل ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوند. پس از بازدید و تشخیص مشکل با تعویض این قطعه مشکل برطرف می شود. برای اطلاع بیشتر در رابطه با این موضوع همین الان مقاله ” علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی ” را مطالعه نمایید.

 8- آسیب جاپودری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی خراب بودن جاپودری ماشین ظرفشویی است که اگر جاپودری به خوبی بسته نشود یا درب آن به موقع و کامل باز نشود موجب حل نشدن پود یا قرص ماشین ظرفشویی می شود و ظروف کثیف باقی می مانند. برای حل این مشکل لازم است جا پودری تعمیر یا تعویض شود.

9- اشکال در سیستم گردش آب و موتور ماشین ظرفشویی

هر گونه آسیب یا اختلال در موتور ماشین ظرفشویی و سیستم گردش آب که از موتور آب به گردش در می آید باعث ایجاد مشکل در شستشو می شود در صورتی که موتور هیچ صدایی نمی دهد یا  صدایی شبیه وز وز می دهد، احتمالا موتور ماشین ظرفشویی سوخته یا پروانه داخلی موتور دچار شکستگی شده است.

10- آسیب برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

خرابی برد ماشین ظرفشویی یکی از دلایل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می باشد، بررسی برد ماشین ظرفشویی را بهتر است پس از بررسی موارد دیگر انجام دهید. زیرا بررسی این مورد مستلزم اطلاعات تخصصی است و بهتر است آن را به کسانی که در این کار دانش و تجربه دارند بسپارید.

حتما مطالعه نمایید: ده اشتباهی که عمر ماشین ظرف شویی را کوتاه می کند!

کلام آخر

در این مقاله به دلایلی که موجب تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می شود، پرداخته ایم. در صورتی که تمام موارد ذکر شده را بررسی کردید و همچنان مشکل باقی ماند، می توانید از تکنسین های مجرب و متخصص کمک بگیرید تا مشکل ایجاد شده را بررسی کند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش مکانیک خودرو، آموزش تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *