علت روشن نشدن خودرو در هوای سرد [نحوه روشن کردن آن]

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از رایج ترین مشکلاتی که اکثر دارندگان خودرو در صبح در روزهای سرد با آن مواجه هستند، روشن نشدن خودرو در هوای سرد است. مخصوصا افرادی که جای پارک ندارند و مجبورند ماشین خود را بیرون از خانه یا بیرون از حیاط پارک کنند. در این مقاله توضیح می دهیم که چرا خودرو در هوای سرد روشن نمی شود و سپس توضیح می دهیم که در هر مورد راه حل چیست و چگونه خودرو را روشن کنیم.

علت روشن نشدن خودرو در هوای سرد

به طور کلی دلایل روشن نشدن خودرو در هوای سرد عبارتند از:

اول: هوای سرد باعث غلیظ شدن و سفت شدن روغن موتور می شود. به همین دلیل روغن بین اجزای موتور به سختی جریان می یابد و بنابراین این قطعات نمی توانند به نرمی کار کنند و اصطکاک زیادی بین آنها ایجاد می شود. بنابراین خودرو روشن نمی شود.

دوم: هوای سرد عملکرد باتری ماشین را مختل می کند. وقتی باتری کار نکند، موتور ماشین روشن نمی شود.

حال ببینیم در هر یک از این موارد باید کدام قسمت های خودرو را بررسی کنیم تا دلیل روشن نشدن خودرو را کشف کنیم و ببینیم مشکل از کجاست.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره آموزش مکانیک خودرو  شرکت کنید.

اجزایی که می توانند در روشن نشدن خودرو در هوای سرد نقش داشته باشند:

اگر نمی توانید ماشین را در یک صبح سرد زمستانی روشن کنید، ابتدا اجزای زیر را بررسی کنید تا علت روشن نشدن خودرو در هوای سرد را دریابید. در این مقاله علت و چگونگی رفع مشکل پیش آمده را بررسی می کنیم.

علت روشن نشدن خودرو در هوای سرد

حتما مطالعه نمایید: استارت خودرو چیست؟ بررسی جامع انواع و اجزا استارت

خوابیدن باتری خودرو

هوای بسیار سرد بر فرآیند شیمیایی باتری خودرو که وظیفه تولید و ذخیره انرژی الکتریکی را بر عهده دارد تاثیر می گذارد و سرعت آن را کاهش می دهد. این امر منجر به ضعیف شدن باتری و ناتوانی در روشن شدن موتور خودرو می شود. به طور معمول، باتری هایی با عمر بیشتر  از سه سال در معرض این مشکل هستند.

علائم این مشکل:

اگر هنگام استارت صدای کمی شنیدید و موتور روشن نشد، مشکل از باتری است. در این حالت باتری ضعیف یا تمام شده است. اگر باتری کاملاً خالی شده باشد یا کابل های متصل به باتری شل شده باشند، ممکن است صدایی را نشنوید.

یکی دیگر از نشانه های خالی شدن باتری، روشن نشدن چراغ های داشبورد یا باز نشدن قفل مرکزی با ریموت است.

راه حل این مشکل:

پدال کلاچ را فشار داده و استارت بزنید. چندین بار تکرار کنید (البته این کار را با فاصله زمانی انجام دهید). هیچ یک از قطعات مصرف کننده باتری خودرو از جمله رادیو، پخش کننده های صوتی و تصویری، بخاری و چراغ ها نباید روشن باشد. ممکن است با این روش خودرو پس از چند بار استارت زدن روشن شود.

نکته: بررسی کنید که کابل ها و گیره های متصل به باتری شل نباشند.

اگر باز هم روشن نشد، از روش باتری به باتری استفاده کنید. در این صورت باید با کمک ماشین دیگر و کابل های مخصوص این کار را انجام دهید. به این صورت که ماشین ها را کنار هم روی کاپوت قرار دهید، سپس قطب منفی هر دو باتری و قطب مثبت هر دو باتری را با کابل به هم وصل کنید. ماشین سالم را روشن و سپس ماشین خود را روشن کنید. سپس دو باتری را با توجه به نکات ایمنی جدا کنید. مراقب باشید به قطعات فلزی باتری و موتور دست نزنید و در اولین فرصت به مکانیک مراجعه کنید. این امکان وجود دارد که باتری با شارژ مجدد تا مدتی کار کند یا اینکه نیاز به تعویض باتری داشته باشید.

خوابیدن باتری خودرو

حتما مطالعه نمایید: معرفی جامع سیستم برق خودرو ، اجزا و کاربرد آن

راهکارهایی برای جلوگیری از خوابیدن باتری

همانطور که خودروها پیشرفته تر می شوند و تجهیزات الکترونیکی بیشتری در آنها قرار می گیرد، نگهداری صحیح باتری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بهتر است هر سه سال یک بار باتری خودرو را تعویض کنید. حتی اگر کاملاً تخلیه نشده باشد. اگر مرتباً از اتومبیل خود برای سفرهای کوتاه استفاده می کنید، حداقل هفته ای یک بار در زمستان باتری را شارژ کنید. به خصوص اگر بیشتر از سه سال عمر داشته باشد.

قبل از خاموش کردن موتور، همه چیز را در ماشین خود از جمله رادیو، بخاری، چراغ ها و برف پاک کن ها خاموش کنید.

گیره ها و کابل ها را از نظر خوردگی یا زنگ زدگی بررسی کنید. وقتی موتور خاموش است آن را با برس سیمی تمیز کنید یا از مکانیک بخواهید این کار را انجام دهد.

در کنار اجزای اصلی که ذکر کردیم، توجه کنید که کدام یک از قطعات از باتری استفاده می کند. پخش‌کننده‌های صوتی و تصویری و همچنین مسیریاب را در صورتی که روشن بمانند و ماشین را خاموش کنید، می‌توانند باتری را خالی کنند. اگر شارژر گوشی در ماشین دارید، آن را از برق بکشید. تمامی چراغ های خودرو را بررسی کنید تا روشن نمانند.

برای مراقبت از ماشین تان در فصل سرد سال در صورتی که پارکینگ ندارید حتما از کاور یا ملحفه برای پوشاندن ماشین استفاده کنید.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم و علت استارت نخوردن ماشین و نحوه رفع آن

اشکال در دینام خودرو

اشکال در دینام خودرو

دینام یک ژنراتور الکتریکی است که جریان متناوب را در خودرو تامین می کند و وظیفه شارژ باتری در هنگام کارکرد موتور را بر عهده دارد. اگر باتری ماشینتان را تازه تعویض کرده اید، اما در روزهای سرد نمی توانید ماشین را صبح روشن کنید، ممکن است مشکل از دینام باشد که باتری را خالی کرده است.

علائم این مشکل:

اگر چراغ های جلو و داشبورد کم نور هستند، کیلومتر شمار یا دور موتور و سایر قسمت های این صفحه به درستی کار نمی کنند و یا حتی اگر بوی سوختگی در قسمت سرنشین به مشام می رسد، مشکل از دینام است. در ضمن اگر باتری به باتری کردید و موتور فوراً خاموش شد، هنوز دینام مشکل دارد. برای اطلاع بیشتر در این مورد پیشنهاد می شود مقاله “علائم خرابی دینام خودرو” را مطالعه نمایید.

راه حل این مشکل:

در این حالت دینام فقط نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. از آنجایی که دینام به باتری و موتور متصل است، بهتر است کار را به متخصص بسپارید. مگر اینکه در این حوزه تخصص داشته باشید. از یک یدک کش کمک بگیرید یا با کمک ماشین دیگری ماشین را به تعمیرگاه ببرید. عملکرد دینام معمولاً بیش از دو ساعت طول نمی کشد.

حتما مطالعه نمایید: همه چیز درباره علائم سوختن واشر سرسیلندر و خرابی آن در انواع خودروها

ورود آب به سیستم سوخت رسانی

ورود آب به سیستم سوخت خودرو

به طور معمول، با گذشت زمان، مقداری آب وارد سیستم سوخت خودرو، از جمله خطوط سوختی که انژکتورها را تغذیه می کنند، می شود. هنگامی که این شیلنگ ها در معرض سرما قرار می گیرند، آب موجود در آنها یخ می زند. از آنجایی که شیلنگ ها باریک هستند، کوچکترین ذرات یخ می توانند آنها را مسدود کرده و از رسیدن سوخت به موتور جلوگیری کنند. بنابراین فرآیند احتراق با مشکلاتی مواجه می شود و همین عامل ممکن است دلیل روشن نشدن خودرو باشد.

علائم این مشکل:

در چنین شرایطی موتور روشن نمی شود. حتی گاهی اوقات روشن می شود، اما گیر داشتن آن به خصوص هنگام گاز دادن کاملا مشخص و محسوس است. به طور کلی احساس خواهید کرد که موتور قدرت لازم را ندارد. حتی ممکن است موتور در حین رانندگی به طور کامل قطع شود.

راه حل این مشکل:

در این حالت سیستم سوخت رسانی نیاز به شستشو دارد که مطمئناً کاری است که باید توسط یک مکانیک انجام شود. البته برخی از افزودنی های حاوی الکل می توانند مشکل نفوظ آب داخل شیلنگ ها را حل کنند. الکل، آب را در حالت تعلیق نگه می دارد و سپس آن را از طریق لوله اگزوز خارج می کند.

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم در انواع خودروها

راهکارهایی برای جلوگیری از نشت آب در سیستم سوخت رسانی

برای حل مشکل ورود آب به سیستم سوخت رسانی بهتر است همیشه باک بنزین خودرو را نزدیک پر نگه دارید. به این ترتیب دیگر جایی برای تجمع آب باقی نمی ماند.

نکته: در مورد خودروهای دیزلی، چون خود گازوئیل در هوای سرد غلیظ می شود و به صورت ژله ای در می آید، به سختی وارد سیستم سوخت موتور می شود. همچنین از روشن شدن خودرو در هوای سرد جلوگیری می کند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش گیربکس دستی، آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش انژکتور و دیاگ خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم علل و مشکلاتی که موجب می شوند خودرو در هوای سرد روشن نشود را بررسی کنیم تا حد امکان و در صورت داشتن تخصص بتوانید مشکل خودروتان را رفع کنید یا از بروز آن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *