علت یکسره کار کردن یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

یخچال جز ضروری ترین وسایلی است که در زندگی امروزی ما وجود دارد. اما گاهی ممکن است کارکرد این وسیله دچار مشکل شود. یکی از این مشکلات یکسره کار کردن یخچال می باشد. در صورتی که یخچال باید به صورت اتوماتیک کار کند و صدای کمپرسور آن قطع شود اگر متوجه شدید یخچال یکسره کار می کند، لازم است مشکل را بررسی کنید. ما در این مقاله به عیب یابی و بررسی مشکلاتی که باعث می شود یخچال یکسره کار کند، پرداخته ایم. بنابراین اگر به دنبال علل مشکل یکسره کار کردن یخچال هستید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

قرارگیری یخچال در جای نامناسب

مورد اولی که باید بررسی کنید و ممکن است باعث یکسره کار کردن یخچال شود قرارگیری یخچال در مکان نامناسب است. توصیه می شود یخچال را در آشپزخانه دور از وسایل مولد گرما مانند اجاق گاز یا پکیج قرار دهید.

همچنین باید در نظر داشته باشید که یخچال نباید در معرض نور خورشید یا در مکان های آفتابی قرار گیرد. این موارد باعث می شود یخچال به طور مداوم کار کند تا خنک شود. به ویژه در فصول گرم سال این مشکل بیشتر اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل در صورتی که امکان جابه جایی یخچال را ندارید از پرده برای جلوگیری از ورود آفتاب به محیط استفاده کنید.

در ضمن دقت داشته باشید که یخچال فاصله مناسبی با دیوار داشته باشد تا کمپرسور بتواند گرمای خود را به راحتی به محیط بیرون منتقل کند.

 علت یکسره کار کردن یخچال

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات یخچال ساید بای ساید را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات یخچال ساید بای ساید در دوره آموزش تعمیرات یخچال ساید بای ساید شرکت کنید.

خرابی کمپرسور دلیل یکسره کار کردن یخچال

دلیل دوم یکسره کار کردن یخچال خرابی کمپرسور است. در واقع یخچال های خانگی دارای ساختار بسیار پیچیده ای هستند که از قطعات و واحدهای فنی بسیاری تشکیل شده اند. یکی از آنها کمپرسوری است که هوای داخل را به گردش در می آورد و آن را به طور یکنواخت خنک می کند.

بر این اساس، شرایطی که دستگاه اغلب روشن و خاموش می شود، دلیل عملکرد صحیح یخچال، خود کمپرسور است. در بیشتر موارد خرابی یخچال به دلیل خرابی کمپرسور است. کمپرسور یخچال یا موتور یخچال به دلایل مختلفی به درستی کار نمی کند که یکی از آنها خرابی کویل آن است. دلیل دیگر ضعیف شدن خود کمپرسور است. در هر صورت باید کویل را تعمیر کنید. در نهایت باید از متخصص بخواهید که کمپرسور را تعویض کند.

حتما مطالعه نمایید: پنج اشتباه رایج در استفاده از یخچال فریزر و نحوه جلوگیری از آنها

کمبود گاز مبرد

کم بودن گاز یخچال می تواند دلیل بر یکسره کار کردن یخچال باشد. گاز مبرد یک گاز شیمیایی است که نقطه تبخیر بسیار کمی دارد و برای خنک کردن هوای اطراف متراکم می شود. تحت فرآیندهای مکرر تبخیر و تراکم قرار می گیرد که در نتیجه تمام گرمای آن از بین می رود و دمای داخل یخچال سرد می شود.

در قرن بیستم، فلوئوروکربن‌ها، به‌ویژه کلروفلوئوروکربن‌ها، گازهایی بودند که معمولاً در یخچال‌ها استفاده می‌شدند. اما با گذشت زمان، عمدتاً به دلیل اثر تخریب لایه ازن منسوخ شدند. در حال حاضر برای یخچال های معمولی از گاز R134 و برای مدل های ساید بای ساید گاز R600 استفاده می شود. کاهش این گازها فرآیند خنک سازی یخچال را مختل می کند و در نهایت دلیل کار نکردن یخچال است. برای رفع این مشکل باید برای شارژ مجدد گاز به تعمیرگاه های معتبر یخچال فریزر مراجعه کنید.

 یکسره کار کردن یخچال

خرابی تایمر دیفراست

خرابی تایمر دیفراست یکی دیگر از دلایل یکسره کاردن یخچال می باشد. عملکرد اصلی تایمر دیفراست در واقع فعال کردن یخ زدایی در یخچال است. در یخچال های مدرن و پیشرفته از مدارهایی برای کنترل چرخه یخ زدایی استفاده می شود اما در یخچال های قدیمی از این تایمر برای کنترل سیستم یخ زدایی استفاده می کنند. در واقع از تایمر به عنوان یک ساعت جهت کنترل فرآیند خنک‌سازی و یخ‌زدایی استفاده می‌کند.

اگر این چرخه شکسته شود، مشکل ایجاد می شود و در نهایت خواهید دید که یخچال به طور مداوم کار می کند. برای رفع این مشکل، این قطعه باید تعمیر یا تعویض شود. بهتر است خودتان این تایمر را تعویض نکنید زیرا یکی از قطعات داخلی آن است و برای تعمیر یا تعویض آن نیاز به تجهیزات خاصی خواهد بود.

کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن

اگر لوله های کندانسور کثیف باشند، ممکن است گاز مبرد داخل لوله ها به درستی جریان نداشته باشد و دما ایجاد نشده و به آرامی مبادله شود. قرارگیری کندانسور در پشت یخچال و در کنار کمپرسور می باشد. اگر لوله ها کثیف باشند، یخچال باید مدت بیشتری کار کند تا به دمای تنظیم شده برسد. به همین دلیل سنسور ترموستات سرما را دیرتر تشخیص می دهد و دستور توقف موتور (سرد شدن) را نمی فرستد و یخچال یکسره کار می کند.

این قسمت در پشت یخچال شما به صورت لوله های موازی کوچک دیده می شود. جهت جلوگیری از این مشکل هر ماه اقدام به تمیز کردن لوله ها کنید. توجه داشته باشید قبل از اقدام به تمیزکاری یخچال را از پریز جدا کنید.

حتما مطالعه نمایید: آموزش نحوه شارژ گاز یخچال

آسیب و تخریب لاستیک درب یخچال

یکی دیگر از دلایل کار نکردن یخچال و فریزر شما که شاید کم اهمیت و کوچک به نظر برسد اما تاثیر زیادی دارد، آسیب دیدن و از بین رفتن لاستیک درب آن است. در واقع این لاستیک به عنوان محافظ عمل می کند تا سرما از داخل یخچال به بیرون منتقل نشود و گرما به داخل آن نفوذ کند. آسیب به این لاستیک باعث می شود که گرما به طور مداوم وارد یخچال شود و کمپرسور به طور مداوم کار کند تا یخچال در دمای معمولی بماند.

دلیل یکسره کار کردن یخچال

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایلی که باعث یکسره کار کردن یخچال می شود، ترموستات است. این قسمت در یخچال کارکردهای بسیار متفاوتی دارد. یکی از مهمترین وظایف ترموستات بررسی دمای داخل یخچال و مقایسه آن با دمای تنظیم شده برای دستگاه است تا تنظیمات دما به درستی انجام شود. علاوه بر این، مدیریت هیتر دیفراست را نیز بر عهده دارد. خرابی این قطعه باعث می شود که دیفراست یخچال متوجه یخ زدگی نشود و کارکرد خودکار یخچال اتفاق نیفتد بنابراین به طور مداوم کار می کند.

اشکال در برد اصلی یخچال

دلیل یکسره کار کردن یخچال را می توان در مشکلات مربوط به برد و سنسور نیز جستجو کرد. برد مدار و سنسور یخچال از قطعات بسیار مهم در مدل های امروزی می باشد. این قسمت به شما این امکان را می دهد که دمای یخچال و فریزر خود را به طور مداوم بررسی کنید و در صورت رسیدن به حالت ایده آل، به کمپرسور دستور داده می شود تا مدتی خاموش شود و استراحت کند. سنسور یخچال بسیار حساس است و کوچکترین چیزی که در عملکرد آن اختلال ایجاد کند به طور کلی بر خنک شدن یخچال تاثیر می گذارد.

اگر از نسل جدید یخچال و فریزر در منزل خود استفاده می کنید و فرآیند روشن و خاموش شدن آنها به صورت خودکار انجام نمی شود، سنسور باید بررسی شود، این کار باید توسط یک مرکز خدمات انجام شود تا دلیل یکسره کار کردن یخچال مشخص شود.

خراب شدن درب محفظه فریزر یخچال های قدیمی

یکی دیگر از دلایل یکسره کار کردن یخچال می تواند خراب شدن درب فریزر باشد. در واقع یخچال های معمولی و قدیمی دارای دو محفظه ی فریزر و قسمت اصلی یخچال هستند. اگر درب محفظه فریزر یخچال شما آسیب دیده باشد، سرما از آن به محفظه اصلی منتقل می شود. اگر این اتفاق بیفتد می بینید که مواد غذایی داخل یخچال منجمد شده اند و علاوه بر این موتور یخچال باید یکسره کار کند تا دمای یخچال از بین نرود. در این صورت لازم است، درب را تعویض کنید.

حتما مطالعه نمایید: 22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

کلام آخر

جهت پیشگیری از مشکل یکسره کار کردن یخچال بهتر مواردی که در اختیار شما است مانند تمیز کردن کندانسور، توجه به دمای یخچال و بررسی لاستیک درب یخچال را به طور مرتب انجام دهید و اگر روزی با این مشکل مواجه شدید و قادر به یافتن علت یکسره کار کردن یخچال نبودید لازم است از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا مشکلات و هزینه های اضافی گریبان تان را نگیرد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات یخچال صنعتی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *