علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی

5 دقیقه زمان مطالعه

ماشین ظرفشویی دارای قسمت های مختلفی می باشد که اکثرا به صورت متحرک می باشند. قسمت هایی مانند قفسه ها، بازوهای آبپاش، محفظه مواد شوینده و ….. در این مقاله قصد داریم مشکلاتی را که در رابطه با بازوهای آبپاش که وظیفه هدایت آب بر روی ظروف را دارد بررسی کنیم. یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از گذشت مدت طولانی برای ماشین ظرفشویی ایجاد شود نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربرد بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

آبپاش ماشین ظرفشویی برای پاشش آب و مایع ظرفشویی به داخل ماشین ظرفشویی استفاده می شود. اگر این دسته بشکند آسیب می بیند و ظروف به درستی تمیز نمی شوند. اگر بازوی اسپری ماشین ظرفشویی به دلیل سایش معمولی یا گرمای بیش از حد شکسته شود، باید آن را تعویض کنید. بازوی آبپاش معمولاً در زیر شیر ماشین ظرفشویی قرار دارد.

نچرخیدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی یکی از رایج ترین مشکلات ظرفشویی است. بسیاری از مواقع که بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی از کار می افتد، به دلیل فرسودگی و پارگی می باشد که لازم است تعویض شود. این مشکل می تواند مربوط به نگهداری و استفاده نادرست از ماشین ظرفشویی نیز باشد. زمانی که ماشین ظرفشویی روشن می باشد، چرخه تمیز کردن ظروف باید شروع شود. به این ترتیب پمپ سیرکولاسیون آب را از شیر ورودی می کشد. سپس آب را با مواد شوینده در ماشین ظرفشویی مخلوط می شود. در مرحله بعد آب از سوراخ های آبپاش ماشین ظرفشویی عبور می کند و بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی شروع به چرخش می کند.

علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات ماشین ظرفشویی در دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی شرکت کنید.

علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی چیست؟

بازوی آبپاش برای بهبود قدرت تمیز کنندگی و عملکرد کلی ماشین ظرفشویی کاملا ضروری است. اگر این بازو غیرقابل استفاده شود، ماشین ظرفشویی ظروف را به درستی تمیز نمی کند. گاهی اوقات مشکل بازوی آبپاش را می توان به سادگی با تعویض یک یا چند قطعه یا تغییر نحوه عملکرد دستگاه حل کرد. در ادامه مواردی که باعث نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی می شود را عنوان می کنیم.

باقی ماندن خرده های غذا بر روی بازوهای آبپاش

معمولاً شایع‌ترین علت نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی، باقی‌مانده مواد غذایی روی آن است. با گذشت زمان، ذرات غذا در قسمت داخلی بازوی آبپاش جمع می شوند و از کارکرد آن قسمت جلوگیری می کنند. برای حل مشکل نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی، ابتدا بازوها و قفسه پایین دستگاه را بردارید. سپس بازوها را با دست بچرخانید و در صورتی که خارج کردن آن از دستگاه کارساز نبود، توصیه می‌شود غذا و کثیفی‌های جمع‌شده در اطراف بازو را تمیز کنید. برای این کار می توانید به راحتی با یک برس تمام کثیفی ها را پاک کنید.

حتما مطالعه نمایید: بهترین روش چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدمان نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی

در بسیاری از موارد دلیل نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی تنها به دلیل قرارگیری نادرست ظروف است. در عین حال بسیاری از کاربران علت این مشکل را خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی می دانند در حالی که این مشکل راه حل بسیار ساده و آسانی دارد. برای رفع این مشکل باید ظروف بلند را از دستگاه خارج کرده یا در قسمت پایین دستگاه قرار دهید تا با آبپاش تماس نداشته باشند. در برخی موارد ممکن است متوجه شوید که دسته ظروف یا ظروف باریک از سبد ماشین ظرفشویی به کف ماشین ظرفشویی منتقل شده و در مسیر چرخش گیر می کند. به همین دلیل پس از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی، بازوی ماشین ظرفشویی را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که مسیر چرخش مسدود نشده است.

خرابی پمپ سیرکولاسیون

سیرکولاسیون یک پمپ کوچک در ماشین ظرفشویی است که آب را در مخزن داخل آبپاش به گردش در می آورد تا مرحله شستشو و آبکشی کامل شود. اگر پمپ آسیب ببیند، آب داخل دستگاه به گردش در نمی آید و آبپاش، آب برای پاشیدن روی ظروف نخواهد داشت. در برخی موارد مشخص می شود که خود پمپ سالم است، اما مقدار کمی غذا باعث مسدود شدن پمپ شده و آن قسمت نمی تواند به درستی کار کند. از آنجایی که تعمیر پمپ سیرکولاسیون نیاز به دانش و ابزار خاصی دارد، توصیه می شود برای رفع این مشکل از تکنسین ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

 نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی

انسداد در مسیر آب ماشین ظرفشویی

یکی از شایع ترین علل خرابی بازوی آبپاش می تواند انسداد مسیر آب باشد. در صورتی که آب کافی وارد ماشین ظرفشویی نشود، بازوی آبپاش باز نمی شود. سعی کنید درب ماشین ظرفشویی را بعد از اتمام چرخه شستشو باز کنید و بررسی کنید که کف ماشین ظرفشویی خیس است یا خیر.

 احتمالا مشکل ایجاد شده مربوط به تامین آب کافی می باشد. در این مورد، ممکن است لازم باشد لوله تامین آب را بررسی کنید. در واقع شیر ورودی جریان آب را به داخل ماشین ظرفشویی کنترل می کند. این شیر معمولاً در سمت چپ پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد. برای دسترسی به شیر تامین آب باید پنل درب جلو را بردارید. برای بررسی سلامت شیر ورودی می توانید از مولتی متر استفاده کنید و در صورت وجود مشکل، آن را با مدل جدید و باکیفیت تعویض کنید.

حتما مطالعه نمایید: ده اشتباهی که عمر ماشین ظرف شویی را کوتاه می کند!

محکم نبودن بازوی آبپاش در جای خود

در برخی موارد خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی به دلیل نصب نامناسب این قطعه است که در این صورت آب به درستی دریافت نمی شود و آب به طور کامل بر روی ظروف ریخته نمی شود. بنابراین اگر به دنبال دلیلی برای روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود هستید، مطمئن شوید که آبپاش ها به درستی تنظیم شده اند.

خرابی تیغه های هلیکوپتری

در برخی موارد باید علت خرابی آبپاش ماشین ظرفشویی در سایر قسمت های مربوط به آبپاش بررسی شود. تیغه یکی از قطعاتی است که در صورت آسیب دیدن عملکرد پمپ سیرکولاسیون را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اگر سرعت تیغه ها کند شود یا غذا به آنها بچسبد، امکان چرخاندن تیغه ها وجود ندارد. به تدریج محصولات غذایی درشت به سمت پمپ سیرکولاسیون هدایت می شوند و در نتیجه آبپاش ماشین ظرفشویی نمی چرخد. برای رفع این مشکل باید تیغه از نظر سلامت فیزیکی بررسی و در صورت لزوم تعویض شود.

آلودگی پمپ و فیلترها

اگر پمپ به هر دلیلی مسدود شود یا کار نکند، بازوی آبپاش به درستی کار نخواهد کرد. نیروی محرکه بازو تا حد زیادی به دلیل پمپ آب است. بنابراین در صورت کثیف یا گرفتگی فیلتر و پمپ، نیروی لازم برای چرخاندن بازو حاصل نمی شود. اگرچه نحوه قرارگیری فیلتر در ماشین ظرفشویی شما بستگی به مدل ماشین ظرفشویی دارد، اما در همه موارد پمپ و فیلتر ماشین ظرفشویی باید تعویض شوند تا مشکل چرخش بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی برطرف شود. اگر پمپ و فیلتر با ذرات غذا مسدود شده اند، باید کاملا تمیز شوند تا بازوهای آبپاش فعال شوند. جهت پیشگیری از این مشکل توصیه می شود به صورت منظم فیلتر ها و پمپ ها را تمیز کنید. این عملکرد باعث بهبود کارایی ماشین ظرفشویی و کیفیت کار آن می شود.

 نچرخیدن آبپاش ماشین ظرفشویی

حتما مطالعه نمایید: نحوه آموزش ریست ماشین ظرفشویی [انواع برندها]

نحوه تست عملکرد بازوی آبپاش ظرفشویی

بررسی بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی یک فرآیند نسبتا آسان است. ابتدا باید ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و سیم آن را از پریز برق برق جدا کنید. پس از آن درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و قفسه های بالایی و پایینی را جدا کنید. سپس اهرم آبپاش را با دست بچرخانید. یک بازوی آبپاش قوی و کارآمد باید بتواند آزادانه حرکت کند و پس از چرخش چندین بار بچرخد. اگر بازوی آبپاش به سختی حرکت می کند یا به هر طریقی محدود به نظر می رسد، ممکن است معیوب باشد و باید تعویض یا تعمیر شود.

نحوه تمیز کردن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

در این حالت، باید بازوی آبپاش را جدا کنید و دهانه ها را بررسی کنید تا ببینید با رسوب آهک یا ذرات غذا مسدود شده اند یا خیر. این گرفتگی ها به مرور زمان جمع می شوند و باعث از کار افتادن آبپاش ماشین ظرفشویی و توقف چرخش می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، سوراخ های بازوی آبپاش ممکن است مسدود شوند. برای حل این مشکل بازوی آبپاش را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت در آب صابون قرار دهید. اگر به دلایلی نمی خواهید خودتان این آزمایش را انجام دهید، می توانید از تکنسین های خبره کمک بگیرید.

نکاتی جهت تعویض بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر در این کار تجربه کافی دارید و می خواهید در اسرع وقت بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی خود را تعویض کنید، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید. ابتدا سبدهای ماشین ظرفشویی را بردارید. برای تعویض بازو پایین، باید آن را به سمت بالا بکشید و بازوی جدید را جایگزین کنید. هنگام نصب بازوی جدید باید صدای کلیک بشنوید که نشان می دهد بازوی پخش کننده به درستی قرار گرفته است. برای تعویض بازوی بالای ماشین ظرفشویی، باید آن را به سمت پایین بکشید و بازوی جدید را جایگزین کنید. در نهایت سبدها را دوباره داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی، آموزش تعمیرات موبایل و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *