ساده ترین روش تمیز کردن اسپیکر گوشی

5 دقیقه زمان مطالعه

با گذشت زمان، اسپیکر تلفن هوشمند شما پرز، گرد و غبار و انواع دیگر زباله ها را جمع می کنند که شما حتی متوجه آن نمی شوید. اگر مدت زیادی است آن را تمیز نکرده اید، صدایی که از موبایل شما خارج  می شود واضح نخواهد بود، اما قبل از اینکه گوشی را برای تعمیر به تعمیرگاه ببرید، ترفندهای خوبی برای تمیز کردن اسپیکر گوشی وجود دارد که در این مطلب به آن می پردازیم.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با وسایل ساده

1. جایگاه اسپیکر گوشی را بیابید. معمولا اسپیکرهای آیفون در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند. اسپیکرهای سامسونگ نیز در پایین قرار دارند، اما معمولاً به سمت چپ یا راست درگاه شارژر محدود می شوند. اسپیکرهای گوشی تقریباً همیشه در بالای پنل جلویی گوشی، جایی که گوش خود را قرار می دهید، قرار دارند. به قرارگیری بلندگوهای جایگزین، مانند کناری نزدیک دکمه صدا یا پایین پنل جلویی گوشی توجه کنید.

 تمیز کردن اسپیکر گوشی

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.

2. گوش پاک کن را به قسمت بیرونی بلندگوها بزنید. به آرامی آن را با یک حرکت دایره ای روی سوراخ های بلندگو حرکت دهید و در عین حال فشار ملایمی اعمال کنید. این روند را تا زمانی که تمام کثیفی ها پاک شوند ادامه دهید. اگر سوراخ های بلندگو به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را داخل سوراخ ها فشار دهید.

اما زیاد فشار ندهید، فقط به اندازه ای که پنبه را به شکاف نوک فشار دهید. پس از داخل شدن، گوش پاک کن را به چپ و راست مالش دهید و فشار ملایمی اعمال کنید.

گوش پاک کن ها را وقتی کثیف هستند عوض کنید. برای بهترین نتیجه، مقدار کمی الکل مالشی را روی گوش پاک کن بمالید.

3. خمیر چسبناک را به شکل یک توپ کوچک فشار دهید و آن را روی سوراخ های بلندگو فشار دهید. یک تکه 1 اینچی (2.5 سانتی متری) از خمیر چسبناک را بردارید و شروع به فشار دادن آن به شکل توپ کنید. فشرده سازی آن را تا زمانی که نرم و قابل انعطاف شود ادامه دهید. سپس آن را روی سوراخ های بلندگو فشار دهید. به اندازه کافی فشار وارد کنید تا خمیر چسب را وارد اسپیکر کنید. آن را به مدت 2-3 ثانیه نگه دارید و آن را بردارید و خواهید دید که خاک به خمیر چسبیده است. این روند را تا زمانی ادامه دهید که گرد و غبار و آلودگی از بلندگوها خارج می شود. خمیر چسبنده را به اطراف حرکت دهید تا همیشه از سطح اسپیکر تمیز بماند.

4. گریل های بلندگوی کوچک را با استفاده از یک مسواک با موهای متوسط ​​تمیز کنید. برس را روی گوشی خود به سمت بالا یا پایین خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و آن را بالا و پایین ببرید. سپس مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره گوشی) بچرخانید و با حرکت به چپ و راست آن را تمیز کنید.

موهای مسواک را به سمت بالا کج کنید و با موهای مسواک بزنید تا کثیفی سفت شود. همیشه از یک برس با موهای خشن ​​استفاده کنید. الیاف نرم به اندازه کافی خوب نیستند که کثیفی را از بین ببرند، در حالی که الیاف ضخیم نیز نمی توانند به سوراخ های کوچک بلندگو برسند.

حتما مطالعه نمایید: آموزش تعمیر اسپیکر موبایل های آیفون

تمیز کردن اسپیکر گوشی با هوای فشرده

1. یک قوطی هوای فشرده بخرید. قوطی های هوای فشرده را می توانید در فروشگاه های لوازم اداری، فروشگاه های لوازم الکترونیکی تهیه کنید. با نشانه گیری و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. با هر اسپری میزان هوای آزاد شده را احساس کنید. برای دقت بیشتر در کار قوطی هوای فشرده را با نی فراهم کنید.

تمیز کردن اسپیکر گوشی با هوای فشرده

2. اکنون باید نی را به نازل قوطی وصل کنید. نی نازک را روی نازل قوطی هوای فشرده خود بپیچید. آن را با نشانه گیری به پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید. هوا باید از نوک نی عبور کند. اگر هنگام پاشش احساس کردید هوا از کناره های نازل خارج می شود، نی را محکم کنید.

3. هوای فشرده را با 3-4 مرتبه در شیار بلندگو اسپری کنید. سر نی را حداقل 1.3 سانتی متر از دهانه بلندگو نگه دارید. با این کار هرگونه آلودگی اضافی که توسط گوش پاک کن به بلندگو فشار داده شده است را از بین می برد. دقت کنید از فاصله نزدیک این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از نی استفاده می کنید، آن را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا در حین اسپری کردن، ثابت بماند.

تمیز کردن اسپیکر از داخل گوشی

1. درب پشت گوشی خود را با ابزار اسپاگر یا مکنده جدا کنید. گوشی خود را با سشوار روی حرارت کم حدود 15 ثانیه گرم کنید. سپس ساکشن کاپ را به پشت گوشی بمالید. در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. سپس انتهای صاف تیغه را وارد سوراخ محیطی کرده و آن را به سمت خود حرکت دهید. تا زمانی این کار را ادامه دهید تا آلودگی ها از بین برود.

می‌توانید یک اسپاجر، ابزاری با انتهای لبه‌دار صاف را، از فروشگاه‌های سخت‌افزار خریداری کنید. اگر مشکل دارید، حرارت را به محل اعمال کنید تا چسبی که دو قسمت سیم را در کنار هم نگه می دارد، شل شود.

2. در مدل های قدیمی و ارزان تر گوشی، می توانید پشت گوشی را با دست باز کنید. با گوشی های جدیدتر و گران تر با پشت شیشه ای، این امکان پذیر نیست.

3. فریم های فلزی و اسپیکرهایی که از آنها محافظت می کنند را باز کنید. اسپیکرهای تلفن همراه معمولا با روکش های فلزی در جای خود ثابت می شوند. پیچ های نگهدارنده درپوش ها را با استفاده از پیچ گوشتی فیلیپس شماره 3 باز کرده و آنها را بردارید. از اینجا اسپیکرها را با دقت بیرون بکشید. اگر مشکلی دارید، اسپیکرها را به آرامی با استفاده از اسپاگر بیرون بکشید.

حتما مطالعه نمایید: راهکارهای طلایی برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی

تمیز کردن اسپیکر گوشی

4. بلندگوها را با یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل تمیز کنید. مقدار کمی الکل را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی تمیز کنید. برای منافذ، به آرامی از بیرون باد بزنید. سپس گوش پاک کن را در الکل آغشته کنید و به آرامی سوراخ های اسپیکر را تمیز کنید. می توانید از پارچه نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز نیز استفاده کنید. قبل از مونتاژ کردن اسپیکرها و دریچه‌ها حتماً اجازه دهید به طور کامل خشک شوند.

5. اگر نتوانستید به اسپیکرها دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی را بردارید. در برخی از گوشی ها (معمولاً برندهای سامسونگ) برای دسترسی به سوراخ های اسپیکر باید قسمت دوم پشت را بردارید. این گوشی ها 10 تا 13 پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن ها بسته به مدل و سازنده متفاوت است. از یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره 3 4 اینچی (10 سانتی متری) استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و درب را باز کنید.

در صورتی که گوشی شما یک لایه پلاستیکی دارد که پیچ ها را می پوشاند. هنگامی که قطعه پشت را جدا کردید، می توانید به دهانه های بلندگو دسترسی داشته باشید و آنها را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد، شما فقط می توانید منافذ را تمیز کنید. پس از تمیز کردن اسپیکر تلفن همراه؛ قطعه ای را که جدا کردید، دوباره به آن وصل کنید و دوباره پیچ ها را ببندید. سپس می توانید درب های فلزی را دوباره به اسپیکرها وصل کنید و درب پشتی را دوباره ببندید.

حتما مطالعه نمایید: چگونه بفهمیم باتری گوشی خراب است؟

کلام آخر

اگر بعد از تمیز کردن اسپیکر مشکل برطرف نشد، گوشی را به تعمیرگاه ببرید. طراحی تلفن ممکن است متفاوت باشد، به خصوص با مدل های جدیدتر. صرف نظر از طراحی، هرگز سیم یا کابل را جدا نکنید یا کاری را که در مورد آن مطمئن نیستید، انجام ندهید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند آموزش مکانیک خودرو، آموزش تعمیرات کولر گازی، آموزش تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *