تفاوت بین دستگاه NVR و DVR

5 دقیقه زمان مطالعه

تفاوت NVR و DVR

NVR و DVR نقش سرور مرکزی در سیستم دوربین مداربسته را بازی می‌کنند. NVR و DVR خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی دارند و پس از انتخاب و خرید دوربین مداربسته باید یکی از آنها انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. به طور کلی، NVR و DVR مسئول ضبط ویدئو هستند. از DVR به عنوان ضبط تصاویر ویدئویی دیجیتال، در حالی که از NVR به عنوان ضبط کننده شبکه ویدئویی استفاده می‌شود. تفاوت NVR و DVR در چگونگی پردازش داده های ویدئویی است. سیستم DVR داده‌های ویدئویی را در ضبط کننده پردازش می‌کند، در حالی که سیستم NVR رمزنگاری و پردازش داده‌های ویدئویی را در دوربین انجام داده، سپس آنها را به ضبط کننده NVR که برای ذخیره سازی و مشاهده از راه دور استفاده می‌شود، می‌فرستد. همانطور که هر کدام از این دستگاه‌ها داده‌های ویدئویی را به شکل متفاوتی پردازش می‌کنند، برای کار دوربین‌های مداربسته متفاوتی نیاز دارند.

با توجه به اهمیت شناخت تفاوت های میان NVR و DVR در کارایی بیشتر و استفاده بهتر از دوربین مدار بسته در این مقاله از سری مقالات آموزش نصب دوربین مدار بسته به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 دوربین مداربسته و NVR
دوربین مداربسته و NVR

مزایا و معایب سیستم‌های DVR

یکی از مهمترین مزایای سیستم‌های DVR در مقایسه با سیستم‌های NVR ارزانتر بودن آنها است.

نوع دوربین مورد استفاده در دستگاه DVR

برای سیستم‌های DVR از دوربین‌های مداربسته آنالوگ استفاده می‌شود که مهمترین مسئله برای صرفه جویی در هزینه‌های خرید و استفاده از سیستم‌های دوربین مداربسته است.

حتما بخوانید: آموزش ریست کردن رمز دستگاه DVR

کابل مورد استفاده در دستگاه DVR

دوربین با استفاده از یک کابل BNC کواکسیال به ضبط کننده DVR متصل می‌شود. استفاده از این کابل می‌تواند محدودیت‌ و چالش‌هایی برای استفاده از این سیستم ایجاد می‌کند.

نوع ضبط کننده در دستگاه DVR

ضبط کننده‌های DVR به چیپ ست‌های سخت افزاری شناخته شده به نام AD encoder متصل می‌شوند. به طور خاص، در یک سیستم DVR، کاربر باید هر دوربین را مستقیما به ضبط کننده متصل کند. در مقایسه، یک سیستم NVR فقط نیاز دارد که هر دوربین به یک شبکه متصل شود.

انعطاف پذیری سیستم DVR

استفاده از کابل‌های کواکسیال در سیستم‌های DVR باعث شده است تا انعطاف پذیری کمتری در هنگام استفاده داشته باشند.

کیفیت تصویر و صدا د DVR

سیگنال آنالوگ در مقایسه با سیستم‌های NVR یک تصویر با کیفیت پایین‌تر را نشان می دهد. کابل کواکسیال نیز به خوبی سیگنال صوتی را ارسال نمی‌کند و ضبط کننده‌های DVR معمولا تعداد محدودی پورت ورودی صوتی دارند.

حتما بخوانید: آموزش گام به گام تنظیمات منو دستگاه DVR

مزایا و معایب سیستم‌های DVR
مزایا و معایب سیستم‌های DVR

مزایا و معایب سیستم‌های NVR

از فناوری‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری در سیستم‌های NVR نسبت به سیستم‌های DVR استفاده شده است و آنها گرانتر هستند.

نوع دوربین مورد استفاده در سیستم‌های NVR

در سیستم‌های NVR از دوربین‌های IP استفاده می‌کنند که دارای دستگاه‌های ضبط تصاویر و ویدئوهای مستقل هستند. فرایند ضبط تصاویر ویدئویی در این سیستم‌ها حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر انجام می‌شود. سخت افزار قدرتمندتری در دوربین‌های IP نسبت به دوربین‌های آنالوگ با قابلیت‌های هوشمند و پیشرفته و تحلیل ویدئویی مانند تشخیص چهره فراهم می‌کند.

کابل مورد استفاده در سیستم‌های NVR

مانند سیستم‌های DVR، سیستم‌های NVR دوربین را به ضبط کننده وصل می‌کند. با این حال، نحوه اتصال دوربین به ضبط کننده کاملا متفاوت است. سیستم‌های NVR برای انتقال داده‌ها از کابل‌های استاندارد اترنت مانند cat5e و cat6 استفاده می‌کنند.

ضبط کننده در سیستم‌های NVR

بر خلاف سیستم DVR، ضبط کننده در یک سیستم NVR پردازش داده‌های ویدئویی را انجام نمی‌دهد. این مرحله در دوربین قبل از انتقال کامل شده است. ضبط کننده‌های NVR فقط برای ذخیره و مشاهده فیلم استفاده می‌شوند.

انعطاف پذیری سیستم NVR

سیستم های NVR ذاتا انعطاف پذیر هستند زیرا دوربین های امنیتی لزوما به طور فیزیکی به طور مستقیم به ضبط کننده متصل نیستند. در عوض، دوربین های IP فقط باید در یک شبکه باشند..

کیفیت تصویر و صدا در سیستم‌های NVR

همانطور که ضبط کننده‌های NVR یک سیگنال دیجیتال خالص از دوربین‌ها دریافت می‌کنند، کیفیت ویدئو بهتر از مقایسه با یک DVR با همان رزولوشن است.

خلاصه‌ی تفاوت NVR و DVR

هر دو سیستم، ضبط کننده‌ی داده‌های ویدئویی و قابل اعتماد هستند. اگر چه در گذشته کیفیت ویدئوهای ضبط شده‌ی دستگاه DVR در مقایسه با ویدئوهای ضبط شده‌ی دستگاه NVR نسبتا پایین‌تر بود، اما امروزه این شکاف به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

تفاوت سیستم   NVR و DVR به هزینه، نحوه انتقال داده‌ها و نوع دوربین‌های مورد استفاده بستگی دارد. از مزایای سیستم‌های NVR می‌توان به کیفیت تصویر بهتر، نصب آسان‌تر، انعطاف پذیری بیشتر و پشتیبانی از هر دوربین برای ضبط صدا با میکروفون اشاره کرد.

با این حال، سیستم‌های NVR نسبت به سیستم‌های DVR نسبتا گران قیمت‌تر هستند که این مسئله برای برخی از خریداران و مصرف کنندگان حائز اهمیت است. برای افرادی که به دنبال استفاده از یک سیستم امنیتی نسبتا ساده هستند، سیستم DVR به احتمال زیاد کافی خواهد بود، به خصوص اگر در ملک شما می‌توان از کابل کواکسیال برای سیستم امنیتی موجود استفاده کرد.

منبع: swann

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات دوربین مدار بسته از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب دوربین مدار بسته را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *