علت چکه کردن آب در کولر گازی

5 دقیقه زمان مطالعه

آیا شما هم مشکل چکه کردن آب از کولر گازی در منزل یا محیط کارتان را دارید؟ خروج بیش از حد آب از سیستم شما یکی از نشانه‌های مشکل است. در این مقاله فهرستی از دلایل رایج چکیدن یا نشت آب از کولر گازی شما در داخل یا خارج از محل کار یا زندگی شما آورده شده است.
علت آب دادن کولر گازی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و یکی از پدیده های رایج است. این مشکل می‌تواند برای دستگاه، ساختمان و تجهیزات اطراف آن نیز مشکلاتی ایجاد کند، البته قبل از بررسی علت آب کولر و کانال ریخته شده باید بدانید که این آب چگونه تولید می شود و چگونه باید تخلیه شود تا بتوان به راحتی آن را جستجو کرد. برای جست و جوی دلیل ریزش آب از کولر گازی برای رفع نشتی، می توانید از کارشناسان ما در واحد آموزش تعمیرات کولر گازی راهنمایی بگیرید.

علت چکه کردن آب در کولر گازی

حتما بخوانید: تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت چیست؟

آب کولر گازی چگونه تولید می شود؟

با توجه به اینکه بسیاری از کاربران کولرگازی نسبت به وجود آب در کولرگازی معترض هستند و شکایت دارند، باید توجه داشته باشیم که وجود آب در کولر گازی نیز امری کاملاً طبیعی است که عوامل متعددی باعث تولید آب در سیستم شما می شود که در زیر به طور مختصر به شرح آنها می پردازیم.
در نتیجه فرآیند مکانیکی، کمپرسور شما گاز مبرد متراکم شده را از طریق لوله های انتقال به واحد داخلی شما می‌فرستد. یونیت داخلی شما از رادیاتورهایی تشکیل شده است که گاز مبرد وارد شده به آن منجر به یخ زدن لوله‌های مو و رادیاتورها می شود و پس از ذوب شدن یخ در یونیت داخلی، از طریق کانال ها یا مجاری مخصوص وارد آب می شود تا آب از محل نصب خارج شود.
از دیگر عوامل تولید آب در سیستم تهویه مطبوع شما می توان به وجود رطوبت در اتاق شما اشاره کرد. به عنوان یک قاعده کلی، وظیفه اصلی کولرگازی ها تولید و ارسال خنک کننده به داخل خانه و گرفتن گرما و رطوبت اضافی از محیط شماست که این سیستم انجام می دهد. دستگاه های تصفیه هوا و تصفیه کننده هوا این رطوبت را گرفته و به قطرات آب تبدیل می کنند.

10 عامل تاثیرگذار در آبریزی کولر گازی

  • نشتی هوا

یکی از شایع ترین دلایل آب دادن کول گازی نشت هوا است. برای عملکرد بهینه دستگاه، هوای رسیده به آن باید از شیر عبور کند، اگر هوا آنطور که باید عبور نکند، هوا نشت می کند و منجر به عملکرد غیر استاندارد می شود.

  •  فیلتر هوای کولر گازی مسدود شده

یکی دیگر از دلایل رایج نشت آب، گرفتگی یا خراب شدن فیلتر است. اگر فیلتر هوا مسدود شود، جریان هوا از طریق سیستم محدود می شود.
این امر باعث یخ زدن بخار آب در هوا می شود و با خاموش شدن دستگاه یا کاهش دمای هوا، یخ موجود در فیلتر شروع به ذوب شدن کرده و آب به بیرون نشت می کند.
سعی کنید فیلتر هوای دستگاه را دائما بررسی نمایید و در صورت نیاز بودن (هر1تا 3ماه) آن را تمیز کنید.
اگر از نظافت و نگهداری منظم کولر گازی خود غافل شوید، مقدار زیادی گرد و غبار روی فیلتر، اواپراتور و پره‌های داخلی فن می‌نشیند.

  • خرابی و شکستگی پمپ و تاثیر آن در نشت آب از کولر گازی

پمپ کولر گازی در زیر سیم پیچ خنک کننده آن قرار دارد. وظیفه آن تخلیه کامل آب، برای جلوگیری از نشتی است.
زمانی که آب پمپ به دلیل تجمع گرد و غبار آسیب می بیند، باعث می‌شود آب کولر به درستی تخلیه نشود.
بنابراین یک نشانه واضح این است که پمپ به درستی کار نمی‌کند و باید آن را تعویض کنید.

علت چکه کردن آب در کولر گازی

حتما بخوانید: برد کولر گازی خراب را تعمیر کنیم یا تعویض؟

  •  نگهداری و تعمیر ضعیف

اسپیلت با قابلیت سرویس و پشتیبانی از هر نوع لوازم خانگی مستثنی نیست. لوله تخلیه تجهیزات باید به درستی و در زمان مناسب نگهداری شود.

حتما بررسی کنید که کویل اواپراتور به درستی کار کند و زنگ زده نباشد. اگر تعمیر و نگهداری به طور منظم انجام نشود، چنین مشکلاتی ممکن است به طور منظم رخ دهد.

  •  کثیف شدن سیم پیچ کندانسور

کندانسور کولر گازی در خارج از خانه قرار می گیرد. این دستگاه دارای کویل کندانسور، کمپرسور و موتور دمنده (کمپرسور) می باشد.
از آنجایی که این دستگاه در فضای باز است، احتمال جمع آوری کثیفی و زباله و ایجاد انسداد بیشتر است. این می تواند باعث جمع شدن آب در نشت و سرریز شدن کولر شود.

  • وجود دمای سرد

وقتی دمای بیرون خیلی سرد است، هوای سرد باعث یخ زدن رادیاتور و آب دادن کولر می شود.

  •  گرفتگی خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر)

خروجی سینی تخلیه آب یا همان ناودانی اسپیلت می‌باشد که آب حاصل از رطوبت کولر گازی در داخل آن جمع شده و بعد از آن به کمک لوله‌هایی به سمت بیرون هدایت خواهند شد.
دلایل زیادی برای گرفتگی آن وجود دارد، از جمله گرد و غبار و خاک حاوی گل و لای و کرک فرش. اگر شلنگ مسدود شده باشد، باعث نشتی کولر می شود.
برای باز کردن لوله تخلیه پشت صفحه ابزار از 2 طریق زیر قابل دسترسی است.

  •  قرار ندادن لوله تخلیه (درین) در محل مناسب علت آب در کولر می باشد.

همچنین علت آب دادن کولر گازی می تواند از قرارگیری نامناسب لوله تخلیه در جای خود باشد که باید آن را زودتر تعمیر کرد.
دلایل ایجاد این مشکل
1.تا خوردن: اگر لوله درین دچار تاخوردگی شده باشد.
2.مسدود شدن لوله درین: اگر گرد و خاک و یا لجن باعث بسته شدن این لوله شده باشد.
3.جمع شدن آب در سطح: اگر آب خروجی از اسپیلت را در ظرفی جمع می‌کنید اگر آب داخل ظرف به لبه شیلنگ برسد آب داخل شیلنگ به داخل کولرگازی بر میگردد زیرا قادر به‌ اضافه شدن به ظرف نمی باشد.
4.عدم رعایت نکردن شیب شلنگ تخلیه: شلنگ تخلیه باید شیب ملایمی برای تخلیه داشته باشد، اگر این شیب به هر دلیلی رعایت نشود به مرور زمان مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

  •  زنگ زدگی یا شکستن سینی یا قاب ناودانی کولر گازی

یکی از دلایل ظاهر شدن آب در کولر گازی می‌تواند ترک خوردگی وان یا قاب پنل باشد. همچنین عدم تعادل فن و نصب نامناسب پنل باعث حرکت پنل داخلی می‌شود، که به مرور زمان باعث شکستگی آن می‌شود.
یکی از راه‌های تشخیص شکستگی سینی تخلیه کاسه پنل، وجود یک ترک بسیار کوچک در بالای فریم فن است و پس از مدتی آب از آن خارج می‌شود و به مرور زمان باعث تجمع و کثیفی می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نصب کولر گازی در تهران شما می توانید توسط متخصصین ما در زمینه آموزش نصب کولر گازی راهنمایی بگیرید.

علت چکه کردن آب در کولر گازی

بیشتر بخوانید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

  •  کم بودن گاز کولرگازی

مقدار گاز موجود در کولر گازی شما بر چرخه خنک کننده آن تأثیر زیادی می‌گذارد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، این دو موضوع ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. بنابراین اگر گاز موجود در آن کمتر از میزان لازم باشد. این می‌تواند عملکرد کل سیستم را تحت تاثیر قرار دهد و باعث خرابی آن، یخ زدن کمپرسور و خاموش شدن تهویه مطبوع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *