علت باد گرم کولر گازی

5 دقیقه زمان مطالعه

مشکلی که ممکن است زمان روشن بودن کولر گازی به وجود بیایدخروج باد گرم از کولر گازی می باشد که این مشکل در هوای گرم تابستان بسیار آزار دهنده می باشد. علت باد گرم کولر گازی متعدد می باشد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در صورتی که با مشکل خروج باد گرم کولر گازی مواجه شدید اصلا نگران نباشید زیرا به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد. ابتدا ریموت کولر گازی را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که در حالت cool می باشد. در صورتی که ریموت در حالت cool است و همچنان هوای خروجی کولر گازی گرم می باشد بلافاصله کولر گازی را خاموش کنید زیرا ممکن است کمپرسور بسوزد و یا مشکلات دیگری برای کولر گازی ایجاد شود. در ادامه علت باد گرم کولر گازی را بررسی می کنیم.

خروج هوای گرم از کولر گازی

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات کولر گازی در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی شرکت کنید.

کاهش گاز کولر گازی

یکی از عواملی که باعث می شود کولر گازی شما هوای گرم تولید کند کم بودن گاز کولر گازی است، کم بودن گاز کولر گازی رایج ترین دلیل تولید هوای گرم کولر گازی است، به طور کلی کم بودن سطح گاز کولر گازی علاوه بر ایجاد باد گرم باعث آسیب های دیگری نیز می شود.

پس سعی کنید سالی یکبار میزان گاز کولر گازی را بررسی کنید، ترجیحاً هنگام راه اندازی کولر گازی در اوایل تابستان، زیرا بر اساس مواردی مانند نشتی لوله گاز و …. ممکن است میزان گاز کولر گازی کاهش یابد. این کار پس از بررسی دقیق و رفع مشکل احتمالی با کمک کارشناس قابل اعتماد انجام می باشد.

حتما مطالعه نمایید: انتخاب بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

خرابی فن یا موتور فن

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث تولید هوای گرم در کولر گازی شود خرابی فن و موتور فن است که از مهمترین دلایل خرابی فن می توان به سوختن خازن های فن، خرابی سنسور کنترل دما، عملکرد نادرست ترموستات، نیم سوختن برد الکترونیکی کولر، آسیب دیدن یاتاقان در موتور فن و …. برای این تعمیر از متخصص کمک بگیرید.

گرفتگی فیلتر هوا در کولر گازی

آلودگی یا گرفتگی فیلتر می تواند باعث ایجاد هوای گرم در کولر گازی شود، زیرا به مرور زمان گرد و غبار و ذرات معلق در هوا به فیلتر کولر گازی می چسبد و جریان هوا را در کولر گازی مختل می کند و در نتیجه ورود آن کند می شود. باعث می شود کویل های خنک کننده جریان هوا پوسته پوسته شوند و این پوسته بیشتر جریان هوا را مسدود کرده و به عنوان یک مانع عمل می کند.

در نتیجه به طور طبیعی وقتی جریان باد در جهت کویل های خنک کننده حرکت نمی کند، نیروی باد ماشین بادی داغ می شود، راه حل در صورت بروز این مشکل تعویض سریع فیلتر کولر گازی است. همچنین شما می توانید فیلتر را با محلول آب و سرکه بشویید سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، می تواند کثیفی ها را از بین ببرد.

خروج هوای گرم از کولر گازی

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با فن کندانسور کولر گازی و نحوه عملکرد آن

وجود مشکل در ترموستات

کولر دارای پنجره ای به نام ترموستات می باشد که گاهی اوقات دمایی که روی ترموستات تنظیم می کنید مناسب نیست یعنی دمایی که تنظیم می کنید دمای دلخواه و خنکی مورد نظر شما نیست و ولوم به درستی کار نمی کند که ناشی از خرابی در ولوم یا خرابی ترموستات است که احتمالاً سیم های اتصال ترموستات دچار مشکل شده اند.

برای رفع این مشکل کارشناس یا تعمیرکار کولر گازی باید قبل از بررسی کمپرسور، ترموستات، سیم ها و اتصالات آن را بررسی کند، در صورت خرابی ولوم یا ترموستات، تعویض آن ضروری است.

1. خرابی کمپرسور: کمپرسور به عنوان یک از اصلی ترین بخش کولر گازی شناخته می شود زیرا عملکرد تمام اجزای کولر گازی به عملکرد کمپرسور بستگی دارد و خرابی کمپرسور می تواند باعث ایجاد هوای گرم در کولر گازی شود همانطور که در بالا گفته شد در صورت تولید هوای گرم باید کولر گازی را خاموش کنید زیرا اگر مشکل از کمپرسور باشد در صورت روشن ماندن مبرد فشار زیادی روی کمپرسور وارد می کند و باعث سوختن آن می شود.

2. گرفتگی یا بسته شدن مسیر لوله های کولر گازی: پنل های سطح خارجی و داخلی کولر توسط یک سری لوله که معمولاً مسی هستند به یکدیگر متصل می شوند و عواملی مانند افتادن اجسام سنگین در هنگام تعمیرات ساختمانی، باعث شکستگی یا سوراخ شدن لوله می شوند که در این صورت ذرات خاک اطراف لوله می توانند لوله را مسدود کرده و مانع جریان هوا شود، در نتیجه هوای مطلوبی از کولر گازی خارج نمی شود و هوای خروجی گرم است، برای رفع این مشکل باید لوله ها را بررسی کرد و در صورت شکستگی یا سوراخ بودن آنها را تعمیر کرد.

عدم سرویس به موقع کولر گازی

عده ای فکر می کنند به محض نصب کولر گازی کار تمام شده و می توانند یک عمر از آن استفاده کنند و به این موضوع توجه نمی کنند که اینگونه کولرها نیز مانند کولرهای آبی نیاز به سرویس دارند.

با تعمیر و نگهداری منظم و دوره ای و به موقع کولر گازی، علاوه بر حفظ کیفیت دستگاه، طول عمر آن نیز افزایش می یابد. عدم سرویس به موقع کولر گازی باعث تجمع گرد و غبار بر روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی کولر می شود و باعث ایجاد اختلالاتی مانند تولید هوای گرم در کولر می شود.

خروج هوای گرم از کولر گازی

حتما مطالعه نمایید: بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

برفک زدن اواپراتور

هرز شدن پروانه اواپراتور، انسداد ورودی هوا و … می تواند باعث یخ زدن اواپراتور و اختلال در عملکرد خنک کننده آن شود، برای حل این مشکل باید انسداد فن و مسیر تخلیه فاضلاب را بررسی کنید، زیرا زمانی که آب در قسمت فاضلاب جمع می شود، اواپراتور برفک می زند.

اگر هوای خروجی از کولر گرم باشد و صدای کولر گازی نیز زیاد باشد، می توان فرض کرد که پروانه آن آسیب دیده است. اگر همیشه کویل های بخارساز خود را با اسپری آب تمیز می کنید، از تشکیل آن جلوگیری می کند.

خرابی برد الکترونیکی کولر گازی

برد الکترونیکی که وظیفه فرمان قطعات را بر عهده دارد ممکن است دچار اشکال شود و دستورات را به درستی به قطعات دیگر منتقل نکند که در نتیجه سایر اجزای سیستم تهویه مطبوع به درستی کار نکنند و باعث نقص در دستگاه شود.

بنابراین زمانی که با مشکل خروج هوای گرم کولر گازی مواجه می شوید یکی از موارد دیگری که باید بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید برد مدار کولر گازی است. به غیر از موارد فوق دلایل دیگری نیز برای گرم شدن کولر گازی وجود دارد که به دلیل کم اهمیت بودن، آن ها را فقط به صورت سرفصل عنوان می کنیم. 

خرابی استارت

نصب نامناسب تهویه مطبوع

قرار دادن پنل بیرونی کولر در محل نامناسب

کثیف بودن کویل کندانسور

نقص در اورلود

اساساً بسیاری از مردم فکر می کنند تنها علت باد گرم کولر گازی عدم سرویس آن است و سریعا نسبت به سرویس آن اقدام می کنند در صورتی که همانطور که پیش تر به آن پرداختیم این مشکل می توانند دلایل مختلفی داشته باشد. قبل از آنکه اقدام به سرویس کولر گازی کنید بهتر است موارد گفته شده را بررسی کنید و در صورت نبود مشکل کولر گازی را سرویس کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند آموزش نصب پکیج دیواری، آموزش برق ساختمان، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *