ساختار یک برنامه به زبان STL

5 دقیقه زمان مطالعه

آموزش برنامه نویسی PLC به زبان STL یکی از مهم ترین موضوعاتی است که یک plcman می بایست دیده باشد. زیرا زبان برنامه نویسی stl در یکی از بهترین و کامل ترین زبان های برنامه نویسی می باشد. با استفاده از این زبان برنامه نویسی STL در پی ال سی می توان برنامه هایی برای کنترل دستگاه های اتوماتیک نوشت. در این مقاله قصد داریم ابتدا به صورت خلاصه به معرف زبان های برنامه نویسی plc بپردازیم، پس از آن به معرفی و آموزش زبان STL در PLC می پردازیم.

انواع زبان های برنامه نویسی plc

به طور کلی در برنامه نویسی PLC چند زبان متداول وجود دارد که در مقایسه با دیگر زبان ها کارایی بیشتر داشته، در این بخش چند نمونه از متداول ترین زبان های برنامه نویسی PLC را معرفی می کنیم:

  • زبان برنامه نویسی STL در PLC
  • زبان برنامه نویسی FBD در PLC
  • زبان برنامه نویسی SFC در PLC
  • زبان برنامه نویسی IL در PLC
  • زبان برنامه نویسی LAD در PLC
  • زبان برنامه نویسی CFC در PLC
  • زبان برنامه نویسی STL در PLC

زبان برنامه نویسی STL چیست؟

زبان STL در PLC یکی از بهترین و کامل ترین زبان های برنامه نویسی پی ال سی می باشد و ساختاری شبیه کدهای برنامه‌نویسی زبان‌های مادر به‌خصوص کدهای اسکی دارد. زبان برنامه نویسی STL در پی ال سی معمولا دستورات را به صورت لیست شده به نمایش گذاشته، به همین خاطر نیز نام آن را Statement List گذاشته اند.

خصوصیات برنامه نویسی پی ال سی به زبان STL

با استفاده از زبان STL می توان برنامه های بسیار کامل تر و جامع تری نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی تهیه نمود. این موضوع باعث شده تا به راحتی بتوان دستورات کاربردی برای کنترل انواع دستگاه های CNC نوشت. از این رو کاربرد زبان STL بسیار بیشتر از سایر زبان های برنامه نویسی PLC می باشد. در این زبان برنامه نویسی بیش از 300 دستور وجود دارد که می توان از طریق آنها الگوریتم ها را در PLC پیاده سازی کرد.

معمولا این امکان وجود دارد که کمترین هزینه آموزش PLC بتوان این حرفه را آموخته بدین ترتیب می توان به راحتی به عنوان یک فرد متخصص و فنی وارد بازار کار شده، این موضوع می تواند برای افراد جویای کار بسیار مناسب باشد. هزینه آموزش PLC به نسبت مواردی که در این دوره ها می توان فرا گرفت، بسیار مناسب بوده، از این رو اغلب افراد با مراجعه به بهترین آموزشگاه ها در تهران برنامه نویسی پی ال سی به زبان های مختلف از جمله زبان STL می پردازند. این موضوع باعث پیشرفت در صنعت نیز می شود، زیرا دستگاه های بسیار مدرن اغلب با استفاده از پی ال سی کنترل می شوند.

معرفی زبان برنامه نویسی STL در PLC

یکی از کامل ترین زبان های برنامه نویسیPLC زبان STL می باشد. زبان STL شامل بیش از 300 دستور مختلف می باشد. که می توان از آنها در برنامه نویسیPLC استفاده نمود. به سطرهای مختلف برنامه هایی که به زبان STL نوشته می شوند، Statement گفته می شود. هر Statement شامل سه جزء بوده که به عملکرد، عملوند و آدرس مربوطه تقسیم بندی می شود. در ادامه به معرفی هر کدام از اجزای یک Statement پرداخته می شود.

معرفی زبان STL
معرفی زبان STL

آشنایی با اجزای Statement در STL

عملکرد یا Operation: این عملکرد ها در واقع دستورات منطقی می باشند که بر روی عملوند ها اعمال می شوند. به همین خاطر عملکرد ها در زبان STL دارای اهمیت بسیار زیادی بوده، این موضوع باعث شده تا در جدول پایین به معرفی برخی از عملکردها در زبان STL پرداخته شود.

آشنایی با اجزای Statement در زبان STL
آشنایی با اجزای Statement در زبان STL

عملوند یا Operand: به اطلاعاتی که عملکردها بر روی آنها تاثیر گذاشته و در واقع دستورات منطقی را بر روی آنها اعمال می نمایند، عملوند گفته می شود. عملوند ها بسیار زیاد می باشند، نوع اول آنها ورودی بوده که آنها را INPUT یا I نیز می نامند نوع دوم آنها خروجی بوده که آنها را OUTPUT یا O نیز می نامند. سومین نوع از عملوند ها حافظه بوده که به MEMORY یا M نیز معروف هستند. TIMER و COUNTER را نیز می توان جزء عملوند ها به شمار آورد.

آدرس مربوط به انواع ورودی و خروجی نیز می تواند جزء سوم هر Statement به شمار برود. با استفاده از آدرس می توان محل دقیق قرار گیری ورودی و خروجی را متوجه شد. در تصویر پایین به راحتی می توان با قسمت های مختلف یک Statement آشنا شد.

آشنایی با اجزای Statemen
آشنایی با اجزای Statemen

معرفی برخی از دستورالعمل های زبان برنامه نویسی STL در PLC

برای یادگیری زبان stl در plc می بایست با دستورالعمل های این زبان برنامه نویسی آشنا شوید. در این بخش به معرفی برخی از مهم ترین دستورالعمل های این زبان می پردازیم:

دستورالعمل CALL: با استفاده از این دستورالعمل به راحتی می توان بلوک های FC و FB و همچنین SFC و SFB را فرا خواند. این دستورالعمل بدون توجه به RLO هر کدام از بلوک ها که به صورت مستقیم و یا سمبلیک آدرس داده شوند را فراخوانی می کند. وقتی یک بلوک را با استفاده از این دستورالعمل فراخوانی کنید، یک سری متغیر ها به صورت لیست شده همراه آن فراخوانی ی شوند. Formal Parameter متغیر هایی می باشند که در هنگام ایجاد بلوک به عنوان خروجی و ورودی تعریف شده اند. Actual Parameter در هنگام نوشته شدن برنامه باید توسط فرد برنامه نویس تعیین شوند. نحوه صدا زدن بلوک های مختلف را می توان در جدول زیر مشاهده نمود.

معرفی برخی از دستورالعمل های زبان STL
معرفی برخی از دستورالعمل های زبان STL

در اینجا می توان مثال هایی از دستورات فراخوانی شده را مشاهده نمود.

دستورالعمل های زبان STL
دستورالعمل های زبان STL

دستورالعمل UC: این دستور برای فراخوانی بلوک های FC و SFC بوده و در این دستور هیچ گونه قدی و شرطی وجود ندارد. از این رو هیچ گونه نیازی به وضعیت RLOنمی باشد. در این دستور نمی توان دیتایی به بلوک ها داده و یا از آنها دیتا گرفت. از این رو در مواردی می توان از این دستور بهره برده که بلوک نیازی به ورودی و خروجی نداشته باشد.

معرفی برخی از دستورالعمل های زبان STL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *