آشنایی با مدار استندبای( Standby) روی pc و لپ تاپ و تعمیرات آن

5 دقیقه زمان مطالعه

مدار استندبای( Standby) چیست؟

مدار استندبای( Standby) روی pc و لپ تاپ نیز به مانند سایر لوازم الکترونیکی نیز وجود دارد حال می خواهیم در خصوص مدار Standby روی pc و لپ تاپ صحبت کنیم. شاید تا پیش از این واژه استندبای را شنیده باشید و این واژه برای شما چندان دور از ذهن و ناآشنا نباشد. دلیل شناخت شما از مدار استندبای این مسئله است که امروزه در اکثر لوازم الکتریکی می توان این مدار را مشاهده کرد.

به طور مثال شما در منزل خود یک دستگاه تلویزیون را در نظر بگیرید؛ زمانی که تلویزیون شما به برق متصل است ولی به ظاهر خاموش است. باید این نکته را در نظر گرفت که تلویزیون شما در واقع خاموش نیست؛ بلکه یک ولتاژ به عنوان استندبای در مدار آن وجود دارد که هر لحظه آماده استارت خوردن دستگاه شماست.

در واقع در کنترل تلویزیون یک دکمه ای به عنوان پاور وجود دارد که با فشردن این دکمه ولتاژ استندبای باعث روشن شدن تلویزیون می شود. این مدار بر روی pc  و لپ تاپ ها موجود است که در ادامه به ذکر مدار استندبای بر روی کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها خواهیم پرداخت. با ذکر این نکته که این مدار حتی در کامپیوترهای شخصی در قیاس با لپ تاپ ها هم کاملا متفاوت می باشد و باید این نکته را در نظر داشت. در ادامه از سری مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ با ما همراه باشید تا بیشتر با این مدار رایج در لوازم الکترونیکی آشنا شویم.

مدار استندبای( Standby) روی pc و لپ تاپ

همانطور که گفتیم مدار استندبای یکی از مدارهای اصلی PC و لپ تاپ ها است که هم بر روی pc و هم بر روی لپ تاپ ها قرار دارد. عمده تفاوتی که میان این دو وجود دارد؛ ذکر این مسئله است که این ولتاژ در کامپیوترهای شخصی از طریق پاور سیستم و در لپ تاپ ها از طریق یک مدار تأمین می گردد که این مدار شامل یکسری ماسفت، خازن، سلف و آیسی های مربوط به آنهاست. کاربرد عمده مدار استندبای در کامپیوتر زمانی خود را نشان می دهد که یک تعمیرکار برای عیب یابی سیستم هایی که روشن نمی شوند؛ از این مدار بهره می گیرد.

تعمیرات مدار استندبای
تعمیرات مدار استندبای


آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات لپ تاپ در دوره تعمیرات لپ تاپ شرکت کنید.

تعمیرات مدار استندبای بر روی لپ تاپ

با توجه به تفاوتی که مدار استندبای روی کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ وجود دارد؛ در این بخش از آموزش تعمیرات کامپیوتر و لپ تاپ تنها به ذکر تعمیرات مدار استندبای بر روی کامپیوترهای شخصی می پردازیم. همان طوری که می دانید در کامپیوترها قطعه ای جداگانه به نام پاور وجود دارد که از یک سیم بنفش رنگی برخوردار است. به هنگامی که پاور خاموش است ولی به برق متصل است، از سیم بنفش رنگ آن می توان این ولتاژ استند بای را که 5 ولت است به راحتی در اختیار داشته باشیم.

تعمیرات لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی وابسته به مدار استندبای در کامپیوترهای شخصی یک جک پاور (سیم سبز رنگ) وجود دارد که دارای 5 ولت می باشد. به هنگامی که سیستم خاموش است، این پایه دارای 5 ولت استندبای است.

در مسیر این ولتاژ یک رگلاتور وجود دارد که که از پایه OUT ولتاژ 3/3 را برای  I/O  و پل جنوبی ارسال می کند که با بهره مندی از مولتی متر می توان این ولتاژها را اندازه گیری و مشاهده نمود که در صورت خرابی یکی از این موارد، سیستم شما روشن نمی گردد یا به اصطلاح سیستم شما سوئیچ نمی شود.

به عنوان مثال در ویندوز 10، اگر سطح باتری در حالت استندبای پایین بیاید، سیستم به طور خودکار به حالت خواب می رود تا در صورت اتصال به برق، باتری خود را حفظ کند. پس از راه اندازی مجدد سیستم، مشاهده خواهید کرد که اجزای صفحه نمایش لپ تاپ به حالت اولیه خود باز می گردند.
مدار استندبای در لپ تاپ

بنابراین برای تعمیر و عیب یابی مدار استندبای در ابتدا می بایست مولتی متر را روی ولتاژ DC بگذاریم. این نکته خالی از لطف نیست که مولتی متر دارای 2 پروپ منفی (سیم مشکی) و پروپ مثبت (سیم قرمز) می باشد. پروپ منفی را باید روی قسمت منفی مادربرد یعنی جای پیچ ها، سطوح فلزی محفظه USB, ps2 و…  و پروپ مثبت را روی یکی از پایه های اطراف خود I/O  یا خازن های اطراف پل جنوبی بگذاریم که در این صورت می توان ولتاژ استندبای را روی این قسمت ها مشاهده نمود.

برای تعمیرات مدار استندبای( Standby) ذکر این نکات و ولتاژها لازم و ضروری است. تعمیرکاران لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی تمامی این نکات را در نظر می گیرند و با استفاده از مولتی متر می توانند به راحتی با استفاده از تجربه و تخصص خود لپ تاپ یا کامپیوترهای شخصی مشتریان خود را تعمیر می کنند.

 

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات لپ تاپ هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیر لپ تاپ آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *