ساختار لچ ست ریست SR

5 دقیقه زمان مطالعه

لچ ست ریست یا لچ SR و همچنین لچ ریست ست و یا لچ RS از جمله لچ ها می باشند. لچ ها دارای انواع مختلفی هستند. شفاف بودن لچ ها نسبت به ورودی ها می تواند از جمله ویژگی های انواع لچ ها به شمار برود. از این رو معمولا با فعال سازی سیستم کنترل لچ ها می توان در فاصله اندکی تغییراتی را که در ورودی اعمال می شود را در خروجی نیز مشاهده کرد. آشنایی با انواع لچ ها می تواند در کار کردن با انواع پی ال سی بسیار مفید باشد. از این رو معمولا افرادی که در دوره های آموزش برنامه نویسی پی ال سی شرکت می کنند، باید انواع لچ را به خوبی بشناسند.

با توجه به مناسب بودن هزینه آموزش پی ال سی می توان نتیجه گرفت که دوره های آموزش PLC می توانند بسیار مفید و کاربردی باشند، زیرا با صرف کمترین هزینه ها می توان یک شغل فنی و تخصصی را آموخت. بدین ترتیب به راحتی می توان هزینه آموزش پی ال سی را تامین نموده و در مدت زمان اندکی یک شغل بسیار کاربردی در صنعت را آموخت. آشنایی با لچ ست ریست و همچنین لچ ریست ست از جمله مواردی است که در کلاس های آموزش پی ال سی به آنها پرداخته می شود.

معرفی لچ ست ریست

لچ SR ها این توانایی را دارند که در هنگامی که ورودی ست بوده، خروجی را یک و در هنگامی که ورودی ریست باشد، خروجی را صفر نماید. این موضوع تا زمانی صادق بوده که ست و ریست به صورت جداگانه فعال شوند. در هنگامی که لچ ست ریست و لچ ریست ست به صورت همزمان فعال شوند، خروجی که به دست می آید صفر می باشد. به همین خاطر می توان بیان نمود که در لچ ست ریست، R یا رست به S یا ست ارجحیت دارد. از این رو در هنگامی که به صورت همزمان ست و ریست فعال شوند، خروجی برابر با صفر می شود. برای آشنایی بهتر با لچ ست ریست و مشاهده جدول درستی ان می توان تصویر پایین را به دقت مشاهده نمود.

معرفی لچ ست ریست
معرفی لچ ست ریست

معرفی لچ ریست ست

در لچ ریست  ست برعکس لچ ست ریست اتفاق می افتد. در این نوع از لچ ها هنگامی که ورودی ست یا S باشد، خروجی برابر با یک بوده و در هنگامی که ورودی ریست باشد، خروجی که مشاهده می شود صفر می باشد. برعکس لچ ست ریست هنگامی که ورودی ست و ریست همزمان فعال شوند، خروجی یک می شود. معمولا افرادی که برنامه نویسی پی ال سی را انجام می دهند، باید به خوبی با انواع لچ ها آشنایی داشته باشند.

تفاوت لچ ست ریست با لچ ریست ست

معمولا این دو با هم تفاوت هایی دارند، که با شناخت این تفاوت ها کمک زیادی به برنامه نویسان پی ال سی خواهد شد تا مرتکب اشتباه نشوند. تفاوت اصلی که لچ ست ریست با لچ ریست ست داشته در ارجحیت ست و یا ریست در زمانی بوده که این دو به صورت همزمان فعال می شوند. در لچ ست ریست هنگامی که ست و ریست را به صورت همزمان فعال نمایید، خروجی صفر بوده، اما در لچ ریست ست قضیه متفاوت بوده و با فعال سازی همزمان ریست و ست، ارجحیت با ست بوده و خروجی برابر یک می باشد. این موضوع باعث می شود تا بتوان به راحتی انواع لچ ها را شناسایی نمود. زیرا لچ SR و لچ RS شباهت های زیادی به هم دارند، از این رو شناخت کامل آنها می تواند در شناسایی بهتر و استفاده صحیح تر از این لچ ها تاثیر گذار باشد.

تفاوت لچ ست ریست با لچ ریست ست
تفاوت لچ ست ریست با لچ ریست ست

نتیجه گیری

بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که در دوره های آموزشی باید به خوبی با انواع لچ ها آشنایی پیدا کرده، زیرا شناخت کامل لچ ها در برنامه نویسی پی ال سی بسیار حائز اهمیت می باشد. لچ ست ریست در ارجحیت ریست در هنگام فعال سازی همزمان ریست و ست با لچ ریست ست تفاوت دارد. بدین ترتیب نیاز است که حالت های مختلف را در لچ ها به خوبی شناخته، تا بتوان راحت تر از این لچ ها بهره مند شد. لچ ریست ست در هنگام فعال سازی همزمان ست و ریست، تقدم را به ست می دهد و خروجی را برابر یک قرار می دهد. با دانستن این نکات می توان به سادگی از لچ ها بیشترین بهره را برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *