تقسیم مدارها روی برد به صورت بلوک‌های جداگانه چگونه است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

تقسیم مدارها روی برد یکی از مباحث مهم برد های الکترونیکی می باشد که به عواملی از جمله مقاومت و جریان و ولتاژ بستگی دارد. قبل از طراحی مدار الکتریکی چاپی  که از مباحث آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی می باشد، باید به عیب یابی آن فکر کنید و در صورت دسترسی آسان به آنها، باید یک نقطه آزمایشی را در جایی که به آنها وصل شده است، اضافه کنید. اشکال مختلفی از نقاط تست وجود دارد، اما مواردی که حلقه را تشکیل می‌دهند برای آزمایش پروب‌ها با قلاب عالی هستند. اگر قطعات را روی برد بسیار نزدیک قرار دهید، جایی برای مسیریابی سیم‌ها وجود ندارد. بین اجزاء کمی فاصله بگذارید تا سیم‌ها پخش شوند. هرچه قطعات الکتریکی پین بیشتری داشته باشد، فضای بیشتری لازم خواهد بود. فاصله نه تنها مسیریابی خودکار را تسهیل می‌کند‌، بلکه لحیم کاری را هم آسان‌تر می‌کند. برای اطمینان از اینکه مدار طراحی شده به درستی کار می کند ، باید با یک برنامه کامپیوتری شبیه سازی شود. چنین برنامه‌هایی از لحاظ شماتیک به عنوان ورودی عمل می‌کنند و می‌توانند عملکرد مدار را به روش‌های مختلف نمایش دهند. این بسیار کارآمدتر از ساختن نمونه اولیه روی برد و انجام اندازه گیری‌های دستی است. شماتیک یک ترسیم دقیق از کلیه اتصالات بین اجزای موجود در یک مدار است. این کار امروزه برای مدار الکتریکی چاپی موجود در سیستم با استفاده از Computer Aided Design (CAD) انجام می‌شود.

تقسیم مدارها بر روی برد
تقسیم مدارها بر روی برد

طراحی مدار الکتریکی چاپی

جهت تقسیم مدارها روی برد و طراحی آن ومشخصات سیستم دستگاه الکترونیکی که قرار است ساخته شود، باید تدوین گردد. این شامل مشخص کردن کلیه عملکردهای سیستم، محدودیت‌های هزینه، اندازه، شرایط عملیاتی و غیره است. یک نمودار بلوک از توابع اصلی سیستم باید ایجاد شود. نحوه ارتباط بلوک‌های مختلف نیز باید مشخص شود.کاهش اندازه و قابلیت ارتقاء یا تبادل قسمت‌های جداگانه سیستم از مزایای تقسیم مدارهای الکتریکی چاپی بر روی بردهای جداگانه است. نمودار بلوک سیستم نشانگر خوبی از نحوه انجام این کار است. یک کامپیوتر به برد اصلی، کارت گرافیک، کارت صدا، فلاپی درایو، منبع تغذیه و غیره تقسیم می‌شود. هنگامی که فن آوری و میزان مدار در هر مدار الکتریکی چاپی تعیین می‌شود، باید اندازه برد تخمین زده شود. اگر محدودیت‌های فضا اعمال و معلوم شود که یک مدار خیلی بزرگ است، باید فناوری یا تقسیم بندی آن مجددا تغییر کند. در هنگام انتخاب فناوری، کیفیت و سرعت مدار نیز باید در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید: مبانی برد مدار چاپی؛ اصول طراحی و ساخت آن ها

دلایل تقسیم مدارها روی برد به صورت بلوک‌های جداگانه

اگر شما شماتیک یک مدار پیچیده را با چندین کارکرد طراحی کرده‌اید که به صورت منطقی قابل تفکیک هستند، پس این کار را انجام دهید. این امر هنگامی که قسمت‌های اصلی عملکرد قطعات الکتریکی در برگه‌های جداگانه تعریف می‌شوند، بررسی و عیب یابی مدارتان را آسان‌تر می‌کند. اگر شماتیک مدار شما به اندازه کافی بزرگ نیست که مدارها به صورت بلوک‌های جداگانه بر روی آن تقسیم بندی شود، حداقل در نظر بگیرید که در هر بخش قاب‌هایی با برچسب اضافه شود. از اینکه فضای خالی بر روی شماتیک مدار باقی بماند، نگران نباشید. هدف این نیست که هر اینچ از صفحه شماتیک مدار را پر کنید‌، بلکه هدف این است که مدارهای شما  بر روی آن به طور منطقی از هم جدا شده باشد تا خوانایی به صورت آسان سازماندهی شود.

قطعات الکتریکی روی برد
قطعات الکتریکی روی برد

حتما بخوانید: برد کولر گازی خراب را تعمیر کنیم یا تعویض؟

عملکرد بهتر دستگاه الکتریکی با تقسیم مدارها بر روی برد آن

برای کمک به فرایند خوانایی آسان مدارها بر روی شماتیک مدار، لازم است که هرگونه اتصال غیر ضروری را حذف کنید. برای حفظ نظم مدارها بر روی آن، همیشه از نمادی مشابه با دستگاه الکتریکی استفاده کنید. به عنوان مثال، قرار دادن یک مقاومت IEEE بر روی برد و یک مقاومت IEC اروپا فقط به سردرگمی منجر می‌شود. هر نمادی که روی مدار شماست باید یک نشانگر منحصر به فرد خود را داشته باشد تا هر قسمت به راحتی قابل شناسایی گردد. به عنوان مثال، هر مقاومت در تقسیم مدارها روی برد، باید دنباله نامگذاری مداوم R1 ، R2 ، R3 و غیره را رعایت کند. هنگام قرار دادن نمادها بر روی شماتیک برد خود، صرف نظر از قرار دادن قطعات الکتریکی بر روی آن، وقت خود را بطور صحیح جهت قرار گرفتن همه نامها و مقادیر در یک راستا تنظیم کنید. این باعث می‌شود که خوانایی آن توسط مهندسین بسیار ساده‌تر شود. وقتی صحبت از شماتیک می‌شود، هدف شما همیشه باید بر وضوح و دقت متمرکز باشد. آیا یک مهندس دیگر در یک نگاه به آسانی و راحتی می‌تواند شماتیک طراحی شده شما از برد اصلی را درک کند؟ و مهمتر از همه، اگر یک سال دیگر از این زمان دوباره شماتیک خود را انتخاب کردید، می‌توانید آنچه را که ترسیم کرده‌اید بخوانید و تفسیر کنید؟ شماتیک پایه و اساس طراحی هر مدار الکترونیکی است.

منبع : tomshardware

منبع : autodesk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *