علائم مهم خراب شدن باتری گوشی

5 دقیقه زمان مطالعه

علائم خراب شدن باتری گوشی

برای تشخیص خراب بودن باتری گوشی نیازی به تخصص خاصی نیست و با توجه به نکات ساده به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. با توجه به اینکه امروزه گوشی موبایل یکی از وسایل مهم و ضروری به حساب می آید، سالم بودن باتری گوشی نیز بسیار با اهمیت می باشد و اگر باتری گوشی خراب باشد و شارژ باتری زودتر از مدت زمان همیشگی به یکباره تمام شود و در این بین امکان شارژ مجدد باتری را نداشته باشید، بسیار آزاردهنده خواهد بود. بر همین اساس در این مطلب به علائم مهم خراب شدن باتری، پرداخته ایم، بنابراین با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات موبایل را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.

علائم خراب شدن باتری گوشی

حتما مطالعه نمایید: وام مدرک تعمیرات موبایل چقدر است؟

خاموش شدن ناگهانی موبایل

خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل یکی از علائم خرابی باتری می باشد. در برخی مواقع که این اتفاق می افتد ممکن است، هیچ آلارم و هشداری نداشته باشید و پس از خاموش شدن یکباره، گوشی دیگر روشن نشود.

روشن ماندن گوشی تنها در حین شارژ

یکی دیگر از علائم خرابی باتری، روشن ماندن گوشی تنها در زمان شارژ شدن می باشد و زمانی که گوشی موبایل را از شارژر جدا می کنید، خاموش می شود. در این صورت باتری نمی تواند انرژی الکتریکی را ذخیره کند و برای رفع مشکل لازم است باتری را تعویض نمایید.

خاموش شدن گوشی در مدت زمان کوتاه پس از شارژ کامل

در صورتی که گوشی در مدت زمان طولانی در شارژ بوده و به طور کامل شارژ شده است و پس از آنکه گوشی را از شارژر جدا می کنید در مدت زمان کوتاهی، شارژ باتری گوشی خالی می شود بی آنکه استفاده خاصی از آن کرده باشید. در این حالت لازم است باتری گوشی را تعویض کنید.

باتری گوشی باد کرده است

یکی دیگر از علائم خرابی باتری باد کردن آن می باشد. باتری بیشتر وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تبلت ها از نوع لیتیوم یونی است که عملکرد خوبی دارند اما در عین حال معایبی نیز دارند که می توان به پایداری کمتر نسبت به باتری های قدیمی، تاثیر پذیر و تحت فشار بودن آن ها در فضای بسته اشاره کرد.

باتری های لیتیوم یونی که تحت تاثیر داغ شدن سلول های باتری ممکن است باعث آتش گرفتن گوشی شوند با پوششی که دارند مانع آتش گرفتن گوشی می شوند اما تکرار فرآیند داغ شدن سلول های باتری موجب می شود، باتری باد کند و به درب پشت گوشی فشار بیاورد و باعث برآمدگی آن شود. برای حل این مشکل که بر اثر استفاده زیاد ایجاد شده است، تعویض باتری بهترین راه حل می باشد.

داغ شدن بیش از حد معمول بدنه یا باتری گوشی

گرمای بدنه یا باتری گوشی یکی دیگر از علائم خرابی باتری گوشی می باشد که این گرما تا حدی طبیعی می باشد اما در صورتی که گرما بیش از حد باشد نشان دهنده خرابی باتری است که باید آن را تعویض کرد.

زمان تعویض باتری گوشی

حتما مطالعه نمایید: یادگیری تعمیرات موبایل چقدر طول میکشد؟

زمان تعویض باتری گوشی

در صورتی که هر یک از نشانه های عنوان شده را مشاهده کردید، زمان تعویض باتری موبایل فرا رسیده است. جهت تعویض باتری بهترین کار ارزیابی خود گوشی می باشد، اگر گوشی هم خراب است و نیاز به صرف هزینه دارد، تعویض گوشی راهکار بهتری است اما اگر گوشی هیچ مشکلی ندارد و سالم است می توانید فقط باتری را عوض کنید.

تست سلامت باتری

روش هایی جهت تست سلامت گوشی موبایل وجود دارد که از این طریق می توانید سلامت باتری را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه تمام راهکارهای موجود را عنوان خواهیم کردیم.

بررسی خرابی باتری گوشی با شماره گیری کد

با شماره گیری کد های مخفی در گوشی های اندروید به ارحتی می توانید سلامت باتری گوشی را مورد بررسی قرار دهید. با شماره گیری کد *#*#4636#*#* و انتخاب گزینه Battery Information  می توان این تست را انجام داد به این صورت که اگر باتری مشکلی نداشته باشد در قسمت Battery health کلمه good را مشاهده خواهید کرد.

در ضمن در این قسمت امکان مشاهده دمای باتری وجود دارد. توجه داشته باشیدکه دمای باتری در صورتی که از آن استفاده نمی کنید باید بین 30 تا 40 درجه باشد.

نکته: این کد تنها در گوشی هایی که دارای پردازنده اسنیدراگون باشند، جواب می دهد.

نرم افزار تست سلامت باتری  AccuBattery

در گوشی های اندروید با استفاده از نرم افزار  AccuBatteryمی توانید سلامت باتری را تست کنید. این نرم افزار بر خلاف روش بالا اطلاعات کامل و جامعی از باتری در تمامی گوشی ها در اختیار شما قرار می دهد بنابراین برای انجام این ارزشیابی ابتدا لازم است این نرم افزار را دانلود کنید و پس از نصب آن، با چندین مرتبه خالی و شارژ شدن باتری، می توانید در این برنامه و با وارد شدن در منو Health  باتری وضعیت باتری را مشاهده کنید.

احتمال کمی خطا در اطلاعاتی که این نرم افزار به شما می دهد وجود دارد به عنوان مثال برای یک باتری نو عدد 95 درصد را نمایش می دهد. بنابراین احتمال خطای 5 درصدی وجود دارد و اگر نرم افزار در ارزیابی باتری 85در صد را نشان داد، باتری گوشی سالم است و اگر عددی که نشان داد زیر 70 بود، نشان دهنده خرابی باتری گوشی است  و باید باتری را تعویض کنید.

بررسی سلامت باتری گوشی آیفون

جهت بررسی سلامت باتری گوشی آیفون نیز راهکاری وجود دارد و انجام این بررسی باید به قسمت  iOS باتری مراجعه کنید به این صورت که ابتدا به قسمت تنظیمات سپس باتری و در آخر گزینه سلامت باتری را انتخاب می کنیم. با لمس گزینه  Maximum Capacity می توانید ظرفیت واقعی باتری را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که ظرفیت باتری سالم 100 درصد می باشد و پایین بودن درصد ظرفیت باتری، نشان از خرابی باتری می باشد.

نکاتی جهت افزایش طول عمر باتری

حتما مطالعه نمایید: چگونه مدرک بین المللی تعمیرات موبایل دریافت کنیم؟

نکاتی جهت افزایش طول عمر باتری

درسته که باتری ها عمر مفیدی دارند اما با رعایت برخی نکات و استفاده صحیح می توانید به طول عمر باتری بیافزایید که در ادامه به این موارد می پردازیم.

از شارژر مناسب گوشی استفاده کنید

سعی کنید از شارژر مناسب و سازگار با گوشی استفاده کنید. در صورتی که گوشی موبایل به شارژر 5 ولت و 2 آمپر نیاز داشته باشد و شما از شارژر 5 ولت با 5/1 آمپر استفاده کنید، باتری گوشی آسیب می بیند و به مرور خراب می شود.

گوشی را بیش از حد در شارژ نگه ندارید

یکی از روش هایی که به افزایش طول عمر باتری کمک می کند این است که اجازه ندهیم میزان باتری گوشی به حداقل برسد و خاموش شود. بهتر است پیش از تمام شدن کامل باتری اقدام به شارژ گوشی نمایید و زمانی که باتری گوشی پر یا نیمه است، گوشی را به شارژ نزنید. در ضمن حتما پس از شارژ کامل باتری آن را از شارژر جدا کنید و اگر موقع خواب گوشی را به شارژ می زنید، از محافظ گوشی استفاده نمایید.

زمان شارژ گوشی از آن استفاده نکنید

در مواقعی که گوشی در حال شارژ است از استفاده از آن جدا پرهیز کنید زیرا این کار باعث آسیب جدی به باتری و همچنین سوکت گوشی می شود. در ضمن برنامه هایی مانند وای فای، لوکیشن و بلوتوث که باعث مصرف باتری می شوند را خاموش کنید.

پیشگیری از داغ شدن گوشی

با توجه به اینکه بالا رفتن دمای گوشی برای تمام بخش های گوشی آسیب رسان است اما تاثیر  بسیار مخربی بر روی باتری گوشی می گذارد و باعث کوتاه شدن عمر باتری می شود. جهت جلوگیری از داغ شدن گوشی می توانید آن را ری استارت کنید تا کمی خنک شود.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم علائم خرابی باتری گوشی را عنوان کنیم و در پی آن نحوه تست سلامت باتری را مطرح کردیم. همچنین با مطالعه و به کارگیری مطالبی که در جهت پیشگیری از خراب شدن باتری گوشی عنوان کردیم، می توانید عمر مفید باتری گوشی را افزایش دهید. در صورتی که در این رابطه سوالی داشتید حتما با ما در میان بگذارید، کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگو شما خواهند بود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش جلوبندی سازی خودرو، آموزش گیربکس دستی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *