۷ روش ساده نگهداری از دوربین عکاسی

5 دقیقه زمان مطالعه

نگهداری از دوربین عکاسی از عوامل مهم برای افزایش طول عمر دوربین می باشد. اگرچه دوربین های دیجیتالی جدید از لحاظ سخت افزاری بسیار قابل اعتماد هستند اما ممکن است در اثر عدم نگهداری صحیح با مشکلاتی مواجه شوند و هزینه های سنگینی را بابت تعمیر و یا تعویض دوربین به شما تحمیل کنند.

برای رفع مشکلات دوربین عکاسی پیشنهاد می کنیم در دوره های تعمیرات دوربین دیجیتال شرکت کنید. بدنه دوربین، لنز و دیگر لوازم جانبی همراه آن، قطعات بسیار حساسی هستند و نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارند. در این مقاله قصد داریم هفت روش ساده نگهداری از دوربین عکاسی که باعث طول عمر دوربین شما خواهد شد را آموزش دهیم.

روش های نگهداری از دوربین عکاسی

۱- درپوش لنز را همواره ببندید

درپوش لنز

لنزها هم درست مانند چشمان انسان ها یکی از آسیب پذیر ترین قسمت های دوربین هستند. اگر مشغول عکاسی نیستید، هنگامی که کار شما با دوربین تمام می شود حتما درپوش لنز (lens cap ) را ببندید. این کار از ورود گرد و خاک، مایعات و حتی رطوبت به لنز دوربین شما جلوگیری می کند و مانع از خش دار شدن لنز دوربین خواهد شد.

استفاده از هود لنز (lens hood) هم می تواند از ضربه هایی که به دوربین وارد می شود، قطرات باران و شن و ماسه تا حد زیادی و البته نه به طور کامل! جلوگیری کند.

۲- از دستمال مخصوص برای پاک کردن لنز استفاده کنید

تمیز کردن لنز

اگر از پارچه لباس، پیراهن و یا دستمال کاغذی برای پاک کردن لنز دوربین خود استفاده کنید ضمن اینکه آلودگی پارچه ها را به دوربین خود منتقل می کنید، بدون شک لنز دوربین شما خش دار خواهد شد. برای نگهداری از دوربین عکاسی و تمیز کردن لنز باید حتما از پارچه های مخصوص از جنس میکرو فایبر استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن قسمت های دیگر دوربین از جمله صفحه نمایش منظره یاب (view finder) می توانید از دستمال مرطوب کمک بگیرید.

۳- دوربین را داخل کیف مخصوص قرار دهید

کیف دوربین

در همه مکان ها حتی در منزل هم دوربین خود را داخل کیف مخصوص دوربین نگهداری کنید تا از ضربه ها و صدمات احتمالی جلوگیری شود. کیف های دوربین در طرح ها و اندازه های مختلف موجود هستند. پیدا کردن کیف مناسب نیاز به زمان دارد و باید این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است به مرور زمان تعداد تجهیزات دوربین شما اضافه شود. سایز کیف دوربین نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد بنابراین زمان خرید کیف، به ابعاد دوربین توجه کنید و بهتر است دوربین خود را به همراه ببرید.

۴- دوربین را بیش از حد در معرض نور خورشید قرار ندهید

سنسور در معرض نور دوربین

درجه حرارت و گرمای بالا می تواند سخت افزار دوربین شما را ذوب کند و به قسمت های دیگر نیز آسیب برساند بنابراین هیچ گاه دوربین خود را داخل ماشین رها نکنید و در مکان هایی که دمای هوا بالاست به همراه خود نبرید. اگر عکاس حرفه ای هستید و از دوربین هایی با قابیلت تعویض لنز بهره می برید سعی کنید هنگامی که در معرض نور خورشید و یا گرد و غبار می باشید به سرعت عمل تعویض لنز را انجام دهید زیرا سنسور دوربین مانند آهنربا ذرات گرد و غبار را جذب می کند و در مقابل حرارت خورشید آسیب می بیند.

۵- دوربینتان را تمیز نگه دارید

تمیز کردن دوربین

اگر از دوربین خود زیاد استفاده می کنید باید به صورت مکرر آن را تمیز کنید زیرا این کار یکی از عوامل مهم برای نگهداری از دوربین عکاسی است که به افزایش عمر دوربین شما کمک خواهد کرد. حتما این کار را با استفاده از دستگاه های مکنده و دمنده دستی که مخصوص تمیز کردن دوربین هستند انجام دهید. فراموش نکنید که محل اتصالات الکتریکی روی دوربین و لنز را هم تمیز کنید تا از مشکلات احتمالی ارتباطی بین دوربین و لنز جلوگیری کنید. برای تمیز کردن باتری، ابتدا آن را از دوربین خارج کنید سپس قسمت های طلایی رنگ زیر باتری که با دوربین در تماس هستند را با دستمال میکرو فایبر تمیز کنید.

۶- تمیز کردن کیف دوربین را فراموش نکنید

تمیز کردن کیف دوربین

اگر دوربین خود را به خوبی تمیز کردید ولی گرد و غبار و آلودگی در کیف دوربین شما باشد تلاش شما برای تمیز نگه داشتن دوربین بی فایده خواهد بود. لازم نیست که بعد از هر عکاسی کیف دوربین را تمیز کنید اما بهتر است که هر ماه یک بار و یا زمان هایی که به نقاط ساحلی می روید حتما به داخل کیف دوربین هم نگاهی بیندازید و از عدم وجود شن و ماسه داخل کیف دوربین مطمئن شوید.

۷- از باتری دوربین به خوبی مراقبت کنید

خارج کردن باتری

وقتی مدت زیادی از دوربین خود استفاده نمی کنید بهتر است باتری دوربین را خارج کنید. این کار باعث می شود عمر باتری دوربین شما افزایش پیدا کند و شارژ آن برای مواقع مهم و ضروری حفظ شود. حتی در مواقعی که دوربین خاموش باشد هم باتری ها به مرور زمان شارژ خود را از دست می دهند. در صورت انجام این کار فراموش نکنید که قبل از بیرون بردن دوربین از منزل، از وجود باتری در دوربین مطمئن شوید.

منبع: lifewire

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات دوربین عکاسی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات دوربین عکاسی را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات دوربین عکاسی آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *