آموزش برطرف کردن هفت مشکل متداول در لباسشویی ها

5 دقیقه زمان مطالعه

مشکلات ماشین لباسشویی گوناگون است، ماشین لباسشویی از جمله لوازم خانگی بسیار پر مصرف در منازل می باشد از این جهت ممکن است بعد از مدتی که با ماشین لباسشویی خود کار کردید با مشکلاتی از قبیل عدم تخلیه مناسب آب، چرخش نامناسب و یا شسته نشدن کامل لباس ها مواجه شوید. برای دستگاهی مانند ماشین لباس شویی که کار بسیاری انجام می دهد جای تعجب ندارد اگر گهگاهی خراب شود و یا عملکرد آن به حدی برسد که لباس ها به طور مناسب تمیز نشوند. به جای تماس با یک تعمیرکار لوازم خانگی، می توانید ماشین لباسشویی خود را به تنهایی تعمیر کنید.

بسیاری از این تعمیرات فقط به ابزارهای ساده نیاز دارند و توسط خودتان قابل انجام است اما برای انجام تعمیرات تخصصی لباسشویی پیشنهاد می کنیم در دوره تعمیرات ماشین لباسشویی شرکت کنید. در این مقاله قصد داریم هفت مشکل متداول ماشین لباس شویی ها را بررسی کنیم.

1.روشن نشدن ماشین لباسشویی 

روشن نشدن

این مشکل، از مهم ترین مشکلات ماشین لباسشویی است، شما لباس ها را درون مخزن ماشین لباسشویی قرار داده اید، دکمه روشن کردن (“ON” ) را فشار داده اید یا پنل را چرخانده اید، و پس از آن هیچ اتفاقی نمی افتد.

برای رفع مشکل روشن نشدن لباسشویی، ابتدا سیم برق پشت واشر را بررسی کنید تا از وصل شدن آن اطمینان حاصل کنید. با توجه به حرکات شدید واشرها، به خصوص هنگام عدم تعادل، ماشین لباسشویی ها ممکن است حرکت کنند. هنگامی که یک ماشین لباسشویی حرکت می کند، ممکن است سهواً سیم برق از آن جدا شود. همچنین اگر سیم برق با گره زدن کوتاه شده است گره را باز کنید تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد.

آیا قطع کننده مدار به واشر خاموش است؟ برای تنظیم مجدد قطع کننده مدار، ابتدا پنل الکتریکی را پیدا کنید، سپس قطع کننده مدار را در جهت “خاموش” بپیچانید و دوباره به حالت “روشن” برگردانید.

ممکن است واشر درب لباس شویی شما خراب شده باشد و باعث شود که درب لباس شویی به درستی بسته نشود. برای امتحان کردن آن می توانید درب را ببندید و دکمه پر کردن آب را بزنید سپس مشاهده کنید که آب از آن خارج می شود یا خیر. همچنین ممکن است واشر بالای سویئچ درب معیوب باشد. می توانید این کار را با تنظیم دستگاه بر روی  حالت روشن “ON” آزمایش کرده و با انتهای خودکار به داخل سوراخ فشار وارد کنید. اگر به درستی کار کند ، با وجود باز بودن درب ، آب باید پر شود.

در مقاله دیگری به بررسی علت روشن نشدن ماشین لباسشویی پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید. 

2.تمیز شسته نشدن لباس های لباسشویی 

شسته نشدن لباس ها

این ممکن است یکی از نا امید کننده ترین مشکلات ماشین لباسشویی باشد زیرا شما فقط بعد از اجرای یک چرخه کامل متوجه آن می شوید. بعد از شستن لباس، آن را برداشته و به جای لباس های تمیز، لباس هایی پوشیده از خرده پارچه، مو و سایر الیاف های سبک را پیدا می کنید. برای جلوگیری از این مشکل از تحمیل اضافه بار بر روی واشر خودداری کنید. اگر وزن لباس های داخل مخزن زیاد باشد، فضای کافی برای وارد کردن آب تمیز برای شست و شو و بیرون کشیدن مواد شوینده و آلودگی ها ندارد. برای اطلاع از حداکثر ظرفیت وزن لباس ها از دفترچه راهنمای لباس شویی کمک بگیرید.

از مواد شوینده کمتری استفاده کنید. مواد شوینده بیش از حد می تواند به جای بیرون کشیدن آلودگی ها از لباس، پرزها و دیگر آشغال ها را دوباره به لباس برگرداند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه توصیه می کنیم همین حالا مقاله اشتباهات رایج در استفاده از ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

وسایل مربوط به حیوانات خانگی مانند پتو، تخت خواب گربه و سگ و اسباب بازی ها را بطور جداگانه از بقیه لباس ها بشویید.

3.نچرخیدن دیگ از مشکلات ماشین لباسشویی

چرخش لباسشویی

در این حالت لباس شویی عمل آب گیری را انجام می دهد اما نمی چرخد! اگر این اتفاق افتاد ابتدا لباس ها را خارج کنید و دوباره با توجه به حداکثر ظرفیت لباس شویی آن ها را در مخزن قرار دهید زیرا هنگامی که وزن لباس ها بیشتر از ظرفیت باشد چرخش آن به صورت خودکار متوقف می شود. لباس های ضخیم و حجیم مانند شلوارهای جین، ژاکت ها و یا حوله ها اغلب موجب عدم تعادل وزنی می شوند.

ماشین لباس شویی را کاملا با سطح زمین تراز کنید. اگر ماشین لباس شویی به خوبی تراز نشده باشد ممکن است چرخش را متوقف کند. برای این کار باید از یک ابزار تراز کمک بگیرید. و در آخر شلنگ تخلیه را بررسی کنید اگر این شلنگ در اثر پیچش مسدود شده باشد ممکن است ماشین لباس شویی عمل چرخش را انجام ندهد. بروز این مشکل 

حتما بخوانید: چگونه در شغل تعمیرات لوازم خانگی بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

4.صدای زیاد ماشین لباسشویی

صدای لباسشویی

یکی از مشکلات ماشین لباسشویی زمانی است که واشر هنگام چرخیدن، صداهای بلند و آزار دهنده تولید می کند. سعی کنید این مشکل را در اسرع وقت برطرف کنید، زیرا چرخش نادرست واشر باعث خراب شدن آن و ایجاد مشکلات جدید می شود. همچنین ممکن است صدا از مخزن فرسوده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد و یاتاقان های آن نیاز به روغن کاری داشته باشد و یا ممکن است کمربند قرقره ای موتور ماشین لباسشویی فرسوده و یا ترک خورده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

5.تکان نخوردن همزن ماشین لباسشویی

همزن لباسشویی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای ماشین لباس شویی پیش بیاید زمانی است که عمل آب گیری انجام می شود اما همزن مرکزی حرکت نمی کند. همزن مرکزی عمل حرکت دادن لباس ها رو به عقب و جلو را انجام میدهد. برای بررسی این مورد باید در حالی که لباس شویی در حالت هم زدن قرار دارد، درب را باز کنید. برای اینکه کار لباس شویی در حین باز شدن درب متوقف نشود، سویئچ درب را با انتهای خودکار فشار دهید تا باز شود. اگر مشاهده کردید دستگاه در حال ایجاد صدا است، اما همزن در حال حرکت نیست ، ممکن است پنجه های همزن فرسوده یا خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند؛ تعویض این قطعه امری تخصصی است و توصیه می کنیم از یک تعمیرکار ماشین لباسشویی ماهر کمک بگیرید.

6. تخلیه نشدن آب از دیگر مشکلات ماشین لباسشویی

تخلیه آب

 تجربه ناخوشایند غوطه ور شدن لباس ها در آب خاکستری و کثیف و متوقف شدن عمل تخلیه آب ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. در این صورت احتمال دارد پمپ دستگاه شما با یک تکه پارچه یا چیزهای دیگری بسته شده باشد در این صورت با یک ظرف، آب ها را خارج کنید و دستگاه را از برق بکشید. پیچ های پنل جلویی را خارج کنید و برای دسترسی راحت تر دستگاه را به سمت بالا شیب دهید در این حالت پمپ دستگاه شما به راحتی قابل مشاهده است. بنابراین ارزیابی گرفتگی در پمپ بسیار ساده است. برای برطرف کردن گرفتگی پمپ از انبردست استفاده کنید و به آرامی این کار را انجام دهید تا مانع از قفل شدن پمپ شوید.

یکی دیگر از دلایل توقف عمل تخلیه آب می تواند گرفتگی لوله منتهی به پمپ آب باشد. برای تخلیه آب این لوله، یک سطل در نزدیک خود داشته باشید زیرا لوله پر از آب خواهد شد. در صورت وجود گرفتگی ناشی از جسم خارجی در شلنگ که معمولاً در انتهای شلنگ قرار خواهد گرفت، آن را با دست و یا با انبردست به آرامی بیرون بکشید.

در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و نحوه رفع مشکل پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید. 

7.لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی 

لرزش لباسشویی

هنگامی که ماشین لباسشویی شما در حال کار است، به خصوص در زمان چرخش، ممکن است به شدت بلرزد در حدی که اصطلاحا می گویند دستگاه “راه می رود”. برای حل این مشکل باید در ابتدا به دنبال برقراری تعادل ماشین لباس شویی خود باشید و آن را مجدد بالانس کنید. می توانید از یک ابزار تراز کمک بگیرید و سطح لباس شویی را مجدد تنظیم کنید. اکثر لباس شویی ها دارای چهار پایه قابل تنظیم هستند که می توانید با چرخاندن پایه ها به بالا و پایین تنظیم مجدد را انجام دهید. همچنین لرزش ممکن است در اثر شل شدن تسمه های خشک کن اتفاق بیفتد در این صورت باید تسمه ها را سفت کنید و یا اگر فرسوده شده اند نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. در بعضی مواقع ممکن است این اتفاق به علت عدم تعادل وزن لباس ها در دو طرف صورت بگیرد در این صورت لباس ها را خارج کرده و وزن دو طرف را متعادل کنید.

مواردی که بالا ذکر شد از جمله مهم ترین و متداول ترین مشکلاتی است که ماشین لباسشویی با آن روبه رو می شود. در صورتی که با مطالعه مقاله بالا نتوانستید لباسشویی را تعمیر می کنیم در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی شرکت کنید. زیرا در صورت تعمیر اشتباه لباسشویی به دلیل حساس بودن قطعات احتمال بروز خسارت های جبران ناپذیری وجود دارد.

منبع: thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *