آموزش روت کردن گوشی با استفاده از روش آنلاک بوتلودر UNLOCK BOOTLOADER

5 دقیقه زمان مطالعه

روت کردن گوشی ها با استفاده از روش UNLOCK BOOTLOADER ( آنلاک بوتلودر) موضوع بسیار کاربردی آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل است. روت کردن گوشی به کاربران امکان استفاده و بهره مندی از  قابلیت های بیشتری را می دهد تا بتوانند از دستگاه خود به شکل حرفه ای تری بهره مندی را ببرند.

برای این منظور در ابتدا توضیحات مختصری در مورد روت گوشی های هوشمند داده می شود تا پس از آشنایی با روت گوشی های هوشمند، یکی از روش های روت کردن که به روش آنلاک بوتلودر معروف گشته است را مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد و در انتها به آموزش روت گوشی های اندرویدی به این روش می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا با یکی از بخش های آموزشی گوشی های هوشمند آشنا شوید.

 روت کردن گوشی های اندرویدی چیست؟

روت گوشی ها دریایی از قابلیت ها و امکانات جدید و متنوع را به گوشی های اندروید کاربران حرفه ای این سیستم عامل افزوده خواهد کرد تا غرق در آن شوند و نهایت لذت و بهره را از این امکانات و ویژگی ها ببرند. بنابراین اگر از سیستم عامل گوشی خود خسته شده اید و می خواهید از امکانات و ویژگی های متنوع و گوناگون بیشتری در آن استفاده کنید، می توانید گوشی خود را روت کنید تا به این مهم دست یابید.

پس به طور کلی می توان گفت روت کردن در گوشی های اندروید به این معناست که به کاربران این نوع از گوشی ها اجازه دسترسی به امکانات مختلف و بهره مندی از ویژگی های جذاب و متنوع و نیز اجازه اعمال تغییر و تحول در گوشی را می دهد تا به این منظور کاربران گوشی های اندروید بتوانند حرفه ای تر از گوشی خود استفاده کنند و از امکانات بی نظیر آن نهایت بهره وری را داشته باشند.

روش های روت گوشی

برای این منظور اگر می خواهید گوشی خود را روت کنید تا از امکانات بی نظیر آن بتوانید استفاده کنید، روش های مختلفی پیش روی شماست که ما در ادامه به یکی از این روش های روی خواهیم آورد. در مقاله پیشین به آموزش روت کردن گوشی از طریق کامپیوتر و نرم‌افزار iRoot پرداختیم. به طور کلی 5 روش برای روت کردن گوشی ها وجود دارد که عبارتند از:

 1. KINGROOT
 2. Root Genius
 3. One Click Root
 4. آنلاک بوتلودر
 5.  CF auto root برای گوشی‌های سامسونگ

که ما در ادامه مطلب تنها به روش چهارم یعنی آموزش روت گوشی ها با استفاده از روش  UNLOCK BOOTLOADER ( آنلاک بوتلودر) خواهیم پرداخت.

روت کردن گوشی با روش آنلاک بوتلودر
روت کردن گوشی با روش آنلاک بوتلودر

روت کردن گوشی با استفاده از روش آنلاک بوتلودر

برخی از گوشی ها ممکن است تنها با استفاده از یک کلیک طبق روش های ابتدایی روت شدن به راحتی روت شوند. ولی اغلب گوشی های سونی و اچ تی سی و سایر برندهای گوشی های هوشمند معمولا برای روت کردن نیاز به آنلاک بوتلودر در گوشی دارند تا روت کردن آن ها صورت گیرد. بنابراین در این مدل از گوشی ها پیش از روت کردن گوشی ابتدا می بایست بوتلودر گوشی را آنلاک کرد و سپس به روت گوشی روی آورد.

قبل از هر چیز این نکته برای ما واضح و مبرهن گشته است که تمامی برندهای گوشی های هوشمند اجازه آنلاک کردن بوتلودر را به کاربر نخواهند داد.

بنابراین امکان بهره مندی از روت کردن به عواملی همچون نوع برند گوشی، اپراتور، نسخه فریموری و… بستگی دارد.  همواره قبل از اجرای فرایند آنلاک بوتلودر یا به زبان ساده تر همان باز کردن قفل بوتلودر  بایستی در نظر داشت که اجرای این فرآیند سبب حذف شدن اطلاعات روی حافظه داخلی گوشی شما می شود. بنابراین پیش از اجرای این کار حتما اطلاعات ضروری خود را باید در جایی دیگر ذخیره نمود.

حتما بخوانید: آموزش جامع ریست فکتوری گوشی

بوتلودرها را شرکت سازنده مدل گوشی قفل یا Locked می کند که با استفاده از روش آنلاک بوتلودر می توان قفل را شکست و گوشی را روت نمود. اجرای این فرآیند کار ساده ای نیست و بایستی تعمیرکاران مجرب و کارکشته در این زمینه فعالیت کنند  و مرحله مرحله روت گوشی به روش آنلاک بوتلودر را صورت دهند تا گوشی کاربر را بتوانند روت کنند. مراحل روت کردن گوشی به این روش عبارتند از:

مرحله اول: نصب  SDK اندرویدی و درایورهای گوشی

برای روت کردن گوشی به این روش ابتدا می بایست به صفحه دانلود Android SDK رفته و فایل Android SDK را متناسب با سیستم عامل خود انتخاب و دانلود کنید. پس از نصب آن را اجرا کرده و همانطور که در شکل نشان داده شده است تیک تمامی گزینه‌ها به جز گزینه Android SDK Platform-tools را بردارید.

آموزش روت گوشی اندرویدی

نکته: در صورتی که گوشی شما نکسوس است علاوه بر Android SDK Platform-tools گزینه Google USB Driver را نیز انتخاب کنید.

پس از نصب Android SDK درایورهای گوشی را از سایت سازنده گوشی نصب کنید. در صورتی که پیغام ریبوت را در کامیوتر مشاهده کردید آن را ری استارت کنید.

پس از ری استارت کامپیوتر گوشی را از طریق کابل یو اس بی به کامپیوتر متصل کرده و پوشه Android SDK را باز کرده و پوشه platform-tools را انتخاب کنید.

در پوشه platform-tools روی قسمت خالی صفحه رفته و نشانگر موس را در آن محل قرار دهید سپس کلید ترکیبی شیفت و سمت راست موس را همزمان زده و گزینه Open a Command Prompt Here را در منو باز شده انتخاب نمایید.

دستور adb devices را درصفحه باز شده بزنید.

در صورتی که مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید شماره سریال نمایش داده خواهد شد در غیر این صورت مراحل را دوباره بررسی و به درستی انجام دهید.

مرحله دوم: فعال کردن  USB Debugging

در مرحله دوم دستورالعمل زیر را انجام دهید:

 1. رفتن به تنظیمات گوشی و انتخاب About Phone
 2. هفت مرتبه کلیک کردن گزینه Build Number تا مشاهده پیغام شما یک توسعه‌دهنده نرم‌افزاری هستید
 3. بازگشت به صفحه تنظیمات اصلی گوشی
 4. کلیک بر روی Developer Options و انتخاب گزینه OEM Unlocking (این گزینه در برخی از گوشی ها نمایش داده می شود.)
 5. فعال کردن گزینه USB Debugging و وارد کردن گذرواژه
 6. مشاهده پیغام Allow USB Debugging?
 7. انتخاب گزینه Always allow fron this computer
 8. لمس گزینه OK

مرحله سوم: دریافت کد آنلاک (برای دستگاه‌هایی به جز نکسوس)

در صورتی که گوشی نکسوس دارید این مرحله را رد کنید و در غیر این صورت مراحل زیر را طی کنید:

 1. به صفحه وب رسمی آنلاک بوت‌لودر در سایت شرکت تولیدکننده گوشی خود بروید.
 2. دستگاه خود را انتخاب و وارد حساب کاربری خود شوید.
 3. دستورالعمل وارد شدن به فضای روت در گوشی های متفاوت مختلف است که در وب سایت رسمی هر گوشی مشخص است اما به طور کلی در بیشتر گوشی ها با فشردن هم زمان کلیدهای پاور و کم‌کردن میزان صدا به مدت 10 ثانیه هنگامی که گوشی خاموش است می توان وارد این صفحه شد.
 4. اتصال گوشی به کامپیوتر از طریق کابل یو اس بی
 5. در صورتی که مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید کامپیوتر می بایست دستگاه شما را شناسایی کند.
 6. پوشه platform-tools را در کامپیوتر بازکنید.
 7. در فضایی خالی صفحه، کلیدهای ترکیبی شیفت و کلیک سمت راست موس را همزمان فشار دهید.
 8. Open a Command Prompt Here را انتخاب کنید.
 9. کلید آنلاک کردن دستگاه را در سایت مربوط به دستگاه خود جستجو کرده و آن را اعمال کنید.

مرحله چهارم: آنلاک کردن گوشی

در صورتی که مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید گوشی شما آماده است تا بوت‌لودر آن را آنلاک کنید.

اجرای این مراحل برای روت به شیوه آنلاک بوتلودر گوشی مورد نیاز است تا سرانجام بتوان گوشی را روت نمود. توجه داشته باشید که آنلاک بوتلودر گارانتی گوشی شما را از بین می برد. بنابراین توصیه می گردد که اگر هنوز از مدت زمان بهره مندی از گارانتی گوشی شما باقی است از انجام این فرآیند سرباز زنید و روت کردن گوشی را به زمانی دیگر موکول کنید.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *