راهنمای عیب یابی یخچال و فریزر

5 دقیقه زمان مطالعه

یخچال فریزرها در تمام شبانه روز برای خنک نگه داشتن مواد غذایی کار می کنند پس جای تعجب نیست اگر گهگاهی دچار مشکلاتی شوند. برای تعمیرات یخچال نیازی نیست حتما از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید، با استفاده از ابزارهای ساده مانند پیچ گوشتی یا دریل بی سیم به راحتی می توانید به عیب یابی یخچال فریزر پرداخته و مشکل را برطرف کنید و اگر تمایل به یادگیری بیشتر در این زمینه دارید پیشنهاد می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات یخچال شرکت کنید. در این مقاله قصد داریم به نکاتی برای تعمیرات یخچال و فریز اشاره کنیم.

رایج ترین مشکلات یخچال چیست؟

برای عیب یابی یخچال فریزر ابتدا بایستی با مشکلات یخچال آشنا باشید. رایج ترین مشکلاتی که برای یخچال به وجود می آید مواردی از قبیل جمع شدن آب در آن، یخ زدن مواد غذایی، خنک نکردن یخچال، سر و صدای بیش از اندازه آن و غیره می باشد که در این بخش به بررسی مشکلات یخچال و راه حل رفع آن می پردازیم.

1.جمع شدن آب در کف یخچال

آب دادن یخچال

اگر هنگام کار کردن یخچال در کف آشپزخانه شما آب جمع می شود و از آن آب خارج می شود چند احتمال وجود دارد: علت نشتی آب از یخچال ممکن است از واشر، سیستم یخ زدایی و یا سینی تخلیه باشد.

واشر درب یخچال ممکن است به علت کثیفی بیش از اندازه به درستی به سمت دیگر درب یخچال نچسبد، ابتدا آن را با آب گرم و صابون تمیز کنید و اگر مشکل حل نشد واشر نیاز به تعویض دارد.

 لوله یخ زدا ممکن است مسدود شده باشد معمولا خروجی آن در پشت یخچال قرار دارد. می توانید به کمک یک آینه گرفتگی لوله را بررسی کنید و آن را به کمک یک سیم و یا ریختن آب گرم برطرف کنید.

سینی تخلیه ممکن است آنقدر از آب پر شده باشد که شروع به سر ریز کند. سینی تخلیه را به کمک دستمال آب گیری کنید. همچنین ممکن است سینی تخلیه شکسته باشد که در این صورت باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

حتماً بخوانید: 22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

2.صدای زیاد یخچال

صدای یخچال

یخچال ها در حالت عادی ممکن است صدا تولید کنند اما اگر این صداها بلند و غیر عادی باشد مانند صدای وز وز و یا لرزش، نشان دهنده یک مشکل جدی در یخچال شما است که با این روش ها می توانید مشکل صدای زیاد یخچال را برطرف کنید:

یخچال فریز را تراز کنید: در ابتدا باید پایه های یخچال را به نحوی تنظیم کرد که درب یخچال در حالت باز ثابت بماند. سپس پایه های آن را به سمت بالا می آوریم تا یخچال کمی به عقب شیب داشته باشد. در این حالت  باید وقتی درب یخچال را باز می کنید به آرامی بسته شود.

یخ ساز را تنظیم کنید: اگر یخچال فریزر شما در هر ده الی پانزده دقیقه صدا تولید می کند و بعد از چند ثانیه صدا قطع می شود، ممکن است یخ ساز برای ساختن یخ در تلاش باشد اما به علت خاموش بودن آب یخچال، این اتفاق نیفتد. برای حل این مشکل، وصل بودن شیر آب یخچال را بررسی کنید.

فن اپراتور را تعویض کنید: فن اپراتور عمل جا به جایی هوا در اطراف اپراتور را انجام می دهد، با گذشت زمان ممکن است نیاز به روغن کاری داشته باشد و یا حتی به مرحله ای برسد که باید آن را تعویض کنید

حتماً بخوانید:چگونه در شغل تعمیرات لوازم خانگی بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

3.سرد نکردن یخچال و فریزر

خنک کردن یخچال

از دیگر مشکلاتی که هنگان عیب یابی یخچال فریزر با آن مواجه خواهید شد، سرد  و خنک نکردن یخچال است. شاید با این مشکل مواجه شده باشید که یخچال خنک نمی کند و مواد غذایی به سرعت فاسد می شوند و یا وقتی درب یخچال را باز می کنید به اندازه کافی سرما احساس نمی کنید. ممکن است مشکل از تنظیمات دمای یخچال، واشرهای درب و یا کویل کوندانسور یخچال باشد.

دمای یخچال را درست تنظیم کنید: دمای یخچال در فصول سرد و گرم سال متفاوت است و برای تنظیم درست آن باید حتما از دفترچه راهنمای یخچال کمک بگیرید.

واشرهای درب یخچال را بررسی کنید: اگر واشرهای درب یخچال کثیف شده باشند و یا در اثر گذشت زمان نیاز به تعویض داشته باشند، باعث می شود درب یخچال به خوبی بسته نشود و هوای سرد به بیرون نفوذ کند. پس از بررسی کردن واشرها در صورت خرابی در اولین فرصت آنها را تعویض کنید.

کویل کوندانسور را تمیز کنید: اگر کویل کوندانسور یخچال کثیف باشد، هوا به خوبی از سیم پیچ های آن عبور نمی کند و توانایی یخچال شما به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند. اگر در منزل حیوان خانگی نگهداری می کنید و یا در مکان های پر تردد زندگی می کنید توصیه می شود حتما هر دو یا سه ماه یک بار کویل کوندانسور را تمیز کنید. برای انجام این کار باید در ابتدا یخچال را از دیوار فاصله دهید و آن را از برق بکشید.

ممکن است درب یخچال را به اشتباه به صورت کامل نبسته باشید: در این صورت هوای سرد به بیرون از یخچال نفوذ کرده و همین امر منجر به خنک نکردن یخچال می شود. در صورتی که قصد اطلاعات بیشتر درباره عوامل خنک نکردن یخچال دارید توصیه می کنیم مقاله علت های سرد نکردن یخچال را بخوانید.

4.یخ زدن وسایل داخل یخچال

یخ زدن یخچال

وقتی یخچال بیش از اندازه سرد باشد مواد غذایی درون یخچال دچار یخ زدگی می شوند و بلورهای یخ در مایعات داخل یخچال شناور می شوند. برای رفع مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال ابتدا باید ترموستات را مجدد تنظیم کنید و اگر مشکل برطرف نشد به بررسی دمپر بپردازید.

تعویض ترموستات: برای تعویض ترموستات ابتدا یخچال را از برق بکشید و قاب ترموستات را جدا کنید سپس سیم سنسور ترموستات را جدا کرده و سیم های برق که هم رنگ با سیم ترموستات می باشند را به آن متصل کنید. در انتها برای بستن ترموستات دقیقا همین مراحل را تکرار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اشتباهات متداول در نگهداری از یخچال توصیه می کنیم همین حالا مقاله اشتباهات رایج در استفاده از یخچال فریزر را مطالعه کنید.

دمپر را بررسی کنید: دمپر عمل انتقال هوای سرد را به یخچال انجام می دهد. محل قرار گیری دمپر در مدل های مختلف یخچال متفاوت است اما به صورت کلی دمپر در قسمت بالایی یخچال قرار دارد. در صورتی که برای تعمیر دمپر مهارت کافی ندارید پیشنهاد می شود حتما از متخصصین کمک بگیرید یا با شرکت در دوره آموزش تعمیر لوازم خانگی و کسب مهارت به تعمیر این قطعه بپردازید.

منبع: thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *