آشنایی با ساختار پاور و ولتاژهای پاور PC

5 دقیقه زمان مطالعه

ولتاژهای پاور برای منبع تغذیه کامپیوتر های شخصی متفاوت است. در این قسمت از مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می خواهیم شما را با یکی از دیگر  اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ آشنا سازیم. پیش از شروع بحث ذکر این نکته خالی از لطف نیست که ما همواره در هنگام خرید یک دستگاه کامپیوتر به موارد بسیار زیادی از جمله: کارت گرافیک، رم، مادربرد، هارد و… توجه می کنیم ولی کمترین توجه خود را به پاور معطوف می داریم.

هر چند که نمی شود ارزش قطعات مذکور را کتمان کرد ولی باید در انتخاب پاور نیز دقت نظر داشت و ارزان ترین قیمت را برای انتخاب پاور در نظر نگیریم. چرا که یک پاور خوب و با کیفیت می تواند عمر استفاده بهینه از قطعات شما را افزایش دهد و علاوه بر آن در راستای منبع برق نیز پول برق کمتری را  روی دست شما بگذارد. قیمت یک پاور چندان زیاد نیست. تنها 5 درصد قیمت کل کامپیوتر را به خود اختصاص می دهد. با این وجود اگر پاور کامپیوتر شما بی کیفیت و ارزان قیمت انتخاب شود، عمر قطعات داخلی دستگاه شما را کاهش داده و باعث بروز خطاهایی از جمله خطای بلو اسکرین یا صفحه مرگ آبی، ریست شدن پشت سر هم و نیز مشکلات دیگری در سخت افزار سیستم شما خواهد بود.

منبع تغذیه در کامپیوتر
منبع تغذیه در کامپیوتر

پاور (منبع تغذیه) در کامپیوتر شخصی چیست؟

منبع تغذیه همان پاور یا PSU می باشد که این واژه مخفف سه کلمه انگلیسی Power Supply Unit می باشد که به عنوان یک قطعه سخت افزاری در کامپیوترهای شخصی می باشد که در واقع وظیفه تأمین برق کلیه قطعات کامپیوتر شما را بر عهده دارد. پاور ورودی AC را با جریان متناوب و ولتاژ 220 یا 110 توسط فرآیندی به جریان مستقیم(DC)با ولتاژ کمتر و ثبات بیشتر تبدیل می کند که در قطعات کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. میزان توان پاورها معمولا بر حسب وات می باشد. حال سوال اینجاست ما برای پاور کامپیوتر خود به چند وات نیاز داریم؟ در ادامه به این مسئله خواهیم پرداخت.

توان مورد نیاز ولتاژهای پاور بر حسب وات

می توان مقدار مصرفی سیستم خود را با توجه به گزینش قطعات مورد نیاز در کامپیوتر خود به راحتی مورد محاسبه قرار دهید. به این ترتیب که می توان تمامی قطعات را روی دفترچه راهنما یا منابع مورد اطمینان بدست آورد. سپس آن ها را با هم جمع نمود تا در نهایت 20 درصد هم برای احتیاط به عدد بدست آمده اضافه کرد. هر عددی به دست آید، حداقل مقداری است که سیستم شما بدان نیاز دارد. بنابراین همواره توصیه می شود که برای انتخاب پاور بر حسب توان می بایست ولتاژهای پاور با دو برابر قدرت واقعی سیستم خود انتخاب کنید تا در نهایت راندمان بهتری را دریافت نمایید.

شیوه استفاده از پاور و ولتاژهای پاور در کامپیوتر

همان طور که در دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ گفته می شود که قطعه الکتریکی نیاز به جریان برق دارد، طبیعتا می دانیم پاور به عنوان سخت افزاری در کامپیوترهای شخصی است که وظیفه تأمین برق را بر عهده دارد. بنابراین پاور که تبدیل جریان متناوب شهر به جریان مستقیم است، ولتاژهای پاور متناوب 110 یا 220 ولت برق شهری را به ولتاژهای مستقیم۳٫۳+، ۵+، ۱۲+ و ۱۲- تبدیل می کند. منبع تغذیه ای که در کامپیوترهای شخصی مورد کاربست قرار می گیرد، منبع تغذیه سوئیچینگ است و در قطعات کوچک تری مثل تلفن های بی سیم، لب تاب و … از منبع تغذیه خطی یا همان آداپتور استفاده می شود.

بنابراین پاور کامپیوترهای شخصی به کلی با لبتاب ها متفاوت است. منبع تغذیه سوئیچینگ که در کامپیوترهای شخصی استفاده می شود برخلاف منبع تغذیه خطی از طراحی پیچیده تر و نیز هزینه بیشتری برخوردارند. آنچه در اینجا مهم است، ذکر این مسئله است که باید ولتاژهای پاور PC شما با برق شهری سنخیت داشته باشد. ولتاژی که برای پاور بیان شده است خود نشان دهنده سازگاری با تمامی سیستم های برق می باشد. بنابراین باید در نظر داشت که بدون بهره مندی از یک منبع تغذیه مناسب حتی بهترین قطعات کامپیوتری نیز کارایی خود را از دست می دهند و نمی توانند از خود عملکردی مناسب را ارائه کنند.

عمده دلایل خرابی پاور
عمده دلایل خرابی پاور

دلایل خرابی پاور و نوسانات ولتاژهای پاور

پاور حتی اگر با کیفیت هم باشد، باز هم ممکن است بر اثر عواملی خراب شود که در اینجا به ذکر چند عامل خرابی پاورهای کامپیوترهای شخصی می پردازیم:

  1. خرابی ناشی از خازن های سرامیکی چند لایه
  2. آسیب دیدگی آیسی بر اثر لحیم کاری زیاد
  3. لحیم کاری غیر استاندارد در ساخت و تعمیر
  4. حشرات موذی داخل پاور
  5. نوسانات ولتاژ بالا

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات لپ تاپ هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *