علت داغ شدن گوشی | راه جلوگیری از آن

5 دقیقه زمان مطالعه

داغ شدن بیش از حد موبایل یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کاربران موبایل به خصوص در فصل تابستان با آن روبه رو می شوند، بروز این مشکل در گوشی می تواند به قطعات موبایل آسیب رسانده و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما هم با مشکل داغ شدن گوشی رو به رو هستید و می خواهید با علت داغ شدن گوشی و نحوه رفع آن آشنا شوید با ما تا انتها این مطلب همراه باشید.

در صورتی که علاقه مند به یادگیری تعمیرات این دستگاه هستید، می‌توانید از دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق بهره مند شوید.

چرا گوشی های هوشمند گرم می شوند؟

پاسخ به این سوال در یک ویژگی بنیادی علم فیزیک نهفته است: حرکت، گرما تولید می کند. تلفن های هوشمند ما باید به طور فیزیکی همه چیز را به سمت محل فعالیت خود حرکت دهند که این کار باعث تولید گرما می شود. میزان گرمای تولید شده توسط تلفن هوشمند شما تا حد زیادی با مقدار جریان الکتریکی که از آن عبور می کند، متناسب است.

اگر در حال انجام یک بازی هستید که از واحدهای پردازشی مرکزی و گرافیکی شما که هر دو در یک سیستم مرکزی روی تراشه (SoC) قرار دارند، کار زیادی می کشد، برای انجام وظایف خود به انرژی بیشتری نیاز دارند و در نتیجه گرم می شوند. گرم شدن گوشی یکی از رایج ترین مشکلات گوشی است و جای نگرانی ندارد اما اگر گوشی به طور غیر معمول داغ می شود، احتمالاً باید نگران باشید.

علت داغ شدن گوشی چیست؟

به طور کلی، پردازنده گوشی های موبایل طوری طراحی شده اند که گرمای بیش از حد باعث خراب شدن آنها نشود. هنگامی که گوشی موبایل شما بیش از اندازه گرم شود، سرعت پردازنده کاهش می یابد و کند شدن آن یکی از نشانه های داغ شدن بیش از حد گوشی است. در موارد شدیدتر، هشداری نمایش داده می شود که مانع استفاده از گوشی توسط شما تا زمان سرد شدن آن می شود.

اگر گوشی موبایل شما دائماً داغ می شود، معمولا علت بروز این مشکل به خاطر فشار آمدن به پردازنده گرافیکی به دلیل نصب بیش از حد برنامه است.

علت داغ شدن گوشی می تواند به خاطر نصب برنامه های سنگین نیز باشد که بر CPU فشار خواهد آمد.

برخی از دیگر دلایلی که باعث داغ شدن بیش از اندازه گوشی می شوند عبارتند از:

 • کار کردن همزمان با چند برنامه
 • فعال کردن برنامه ها و عملکردهای اضافی، مانند ویجت ها
 • روشن بودن Wi-Fi، بلوتوث و یا هر چیز دیگر برای مدت زمان طولانی
 • بازی کردن با گوشی برای مدت زمان طولانی
 • قرار گرفتن گوشی در معرض نور خورشید
 • بالا بودن روشنایی صفحه نمایش
 • به روز نبودن گوشی
 • ویروسی شدن گوشی
 • مناسب نبودن کابل شارژ
 • استفاده از دوربین گوشی برای مدت زمان طولانی
 • خراب شدن باتری موبایل

در مقاله دیگری به بررسی علائم خرابی باتری پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “چگونه بفهیم باتری گوشی خراب است؟” را مطالعه کنید.

رفع مشکل داغ شدن باتری گوشی

در اثر داغ شدن گوشی چه قطعاتی آسیب می بینند؟

در اثر داغ شدن گوشی، بخش هایی از گوشی دچار آسیب می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

باتری

داخل گوشی های هوشمند امروزی، یک باتری لیتیومی پیدا خواهید کرد. یک باتری غیرقابل شارژ فقط اجازه می دهد تا واکنش شیمیایی تولید برق به صورت یک طرفه انجام شود: الکترون ها بعد از ترک باتری، از طریق مدار (گوشی شما) حرکت می کنند. باتری های قابل شارژ این واکنش را به صورت دوطرفه انجام می دهند، بنابراین باتری می تواند همزمان هم شارژ کند و هم خودش شارژ شود و این کار را صدها بار انجام دهد.

در حال حاضر باتری های لیتیومی بهترین باتری های قابل شارژ موجود هستند اما معایبی نیز دارند. دو مشکل عمده آن این است که:

– حتی زمانی که از آن ها استفاده نمی شود، عملکرد آن ها دچار افت می شود. این امر نسبتاً به آرامی اتفاق می افتد، اما شما می توانید به مدت دو یا سه سال از آن ها استفاده کنید.

-ثانیاً، آنها به گرما حساسیت زیادی دارند. هر دمایی بیش از 30 درجه سانتیگراد بر روی باتری لیتیومی تأثیر منفی می گذارد و این احتمالاً دمایی است که با هر بار شارژ گوشی، بالاتر از آن نیز می رود.

تاثیر اصلی گرما بر باتری این است که سرعت فرسودگی آن را افزایش می دهد و بنابراین سریع تر ظرفیت آن را کاهش پیدا می کند و در نهایت یک باتری خالی  روی دست شما باقی می ماند.

یکی از نشانه های شدید بیش از حد گرم شدن گوشی این است که می تواند باعث انفجار باتری لیتیومی شود. اگرچه همه ما داستان های ترسناکی را در این باره شنیده ایم اما احتمال انفجار باتری بسیار اندک است. برای این که این اتفاق بیفتد، باید یک حرارت مهار نشدنی و چرخه مخربی وجود داشته باشد که در آن افزایش دما سرعت واکنش را افزایش می دهد و دما افزایش می یابد.

این فرایند مستلزم وجود یک نقص داخلی است که معمولاً توسط یک قطع کننده مدار مدیریت یا شرایط خارجی غیرعادی (به عنوان مثال در آتش انداختن) ایجاد می شود. برای این که یک باتری منفجر شود باید آن را در معرض دمای بالای 200 درجه سانتیگراد قرار دهید، اتفاقی که در زندگی روزمره بسیار دور از انتظار است.

علت گرم شدن گوشی

 تراشه (SoC)

در SoC، سرعت پردازنده کاهش می یابد تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کند که باعث می شود تا دستگاه شما کند شود و یا حتی گاهی اوقات آن را غیرقابل استفاده می کند. اگر گرمای بیش از حد به طور طولانی مدت وجود داشته باشد، می تواند به تراشه آسیب فیزیکی برساند.

همانند باتری، بعید است که این اتفاق برای SoC رخ دهد، زیرا تمهیدات ایمنی بطور کامل در نظر گرفته شده است. اما با این وجود، گرمای بیش از حد گوشی می تواند نگران کننده باشد و البته که منتظر ماندن جهت خنک شدن گوشی نیز آزار دهنده است.

حتما بخوانید: راهنمای تعمیر شارژ موبایل

چگونه از گرم شدن بیش از حد گوشی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از داغ شدن گوشی باید نکاتی را رعایت کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

رفع مشکل داغ شدن گوشی

نکات مربوط به باتری برای جلوگیری از داغ کردن موبایل

تقریباً بدترین کاری که می تواند برای یک باتری رخ دهد این است که وقتی باتری کامل شارژ‌ می شود آن را در معرض حرارت قرار دهید بنابراین رسیدن شارژ آن به 100 درصد فشار زیادی به باتری وارد می کند و توصیه نمی شود.

شدت خالی شدن شارژ نیز بر عمر باتری تأثیر می گذارد، به همین دلیل بهتر است که اجازه ندهید شارژ به میزان صفر درصد کاهش یابد. اگر بطور مثال موبایلتان را 30 تا 80 درصد شارژ می کنید، می توان گفت با باتری خود رفتار خوبی دارید و این کار از گرم شدن بیش از حد تلفن همراه شما جلوگیری می کند.

اگر باید گوشی خود را یک شبه یا برای مدت طولانی شارژ کنید، بهتر است آن را به جای تخت یا مبل که باعث تجمع گرما می شود، آن را روی سطوح سخت و خنک بگذارید. از به همراه بردن گوشی در حال شارژ به زیر پتو هنگام خواب نیز پرهیز کنید. به دلایل مشابه، گوشی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

رفع مشکل داغی گوشی

صرفه جویی در انرژی

برای مدیریت یا جلوگیری از داغ شدن بیش از حد SoC، اطمینان حاصل کنید که بازی های سنگینی را بازی نمی کنید یا به مدت طولانی فیلم تماشا نمی کنید. از برنامه هایی که نیازمند قدرت پردازش بالایی هستند به طور همزمان استفاده نکنید، سعی کنید از بلوتوث به مدت طولانی استفاده نکنید و در صورت امکان فقط از وایفای استفاده کنید. اگر بطور خلاصه بخواهیم بگوییم، تا آنجا که ممکن است از برنامه ها و پردازش های انرژی بر و سنگین اجتناب کنید.

درآوردن قاب موبایل

در گوشی های هوشمند، قاب یا روکش می تواند گرمای ساطع شده از گوشی را کم کند، بنابراین برای خنک کردن دستگاه، قاب آن را درآورده و بدنه گوشی را در معرض هوا قرار دهید.

برای صرفه جویی در مصرف شارژ از یک برنامه استفاده کنید.

برنامه هایی در Play Store موجود است که به مدیریت پردازش گوشی شما با تمرکز بر روی صرفه جویی در انرژی و منابع کمک می کند. بسیاری از افراد در انجمن AndroidPIT، برنامه «Greenify » را که یک برنامه رایگان است توصیه می کنند که می تواند به شما در حل مشکلات داغ شدن گوشی و همچنین افزایش طول عمر باتری کمک کند.

کلام آخر

اگر از گوشی خود بیش از حد توان کار نکشید یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، مشکلی برای گوشی شما پیش نخواهد آمد. اکثر گوشی های هوشمند مدرن طوری طراحی شده اند که بتوانند همه فعالیت های غیر سنگین را مدیریت کنند و احتمال حوادث غیرمترقبه بسیار اندک است.

اگر دمای گوشی بدون هیچ دلیلی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، سعی کنید گوشی دیگری را تهیه کنید، زیرا به احتمال زیاد گوشی شما معیوب است.

در این مقاله به بررسی علت داغ شدن گوشی و نحوه رفع این مشکل پرداختیم، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

سوالات متداول

1- دلایل داغ شدن گوشی موبایل چیست؟

اگر گوشی موبایل شما دائماً داغ می شود، معمولا علت بروز این مشکل به خاطر فشار آمدن به پردازنده گرافیکی به دلیل نصب بیش از حد برنامه است. در متن مقاله به دلایل مختلف علت داغ شدن گوشی پرداخته شده است.

2- چرا زمانی که از اینترنت استفاده می کنیم گوشی داغ می شود؟

زیرا استفاده از دیتا دمای گوشی را افزایش می دهد. بنابراین سعی کنید زمان استفاده از اینترنت، تمام برنامه هایی که در پس زمینه گوشی باز هستند و اینترنت مصرف می کنند را ببندید.

3- برای جلوگیری از داغ شدن گوشی چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

از شارژر مناسب استفاده کنید، برنامه های سنگین و بلا استفاده را پاک کنید، گوشی را در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید و موارد دیگر که در متن مقاله آمده است.

منبع:nextpit

</div>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *