نحوه عملکرد پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

عملکرد پل شمالی(Northbridge) و پل جنوبی(Southbridge) مادربرد

پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در کامپیوتر و لپ تاپ ها دارای عملکردهای بسیار و حیاتی هستند و هر کدام از آن ها دارای وظایف مختلفی هستند. در این قسمت از سری مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ برآنیم تا با عملکرد پل شمالی و پل جنوبی مادربرد از قسمت های اصلی مادربرد آشنا شویم.

پیش از بررسی این مطلب لازم می آید که در همین ابتدا اذعان نماییم که کلیه مطالبی که در این جا ذکر می گردد، کاملا تخصصی است و می بایست تا پیش از این در مورد مادربرد، چیپست، و حتی بلوک دیاگرام مطالبی را خوانده باشید و آن ها را به طور کامل فراگرفته باشید. در آموزش های گذشته با  اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ آشنا گشته ایم؛ لذا اگر تعاریف آن ها را فراموش کرده می بایست به مطالب گذشته رجوع کنید تا با فراگیری آن اصطلاحات هیچ مشکلی در فهم تعریف پل شمالی و پل جنوبی مادربرد نداشته باشید.

در ادامه ابتدای امر با این دو اصطلاح آشنا خواهیم شد و عملکرد آن ها را در مادربرد لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهیم و در پایان مطالبی را در جهت خرابی و تعمیر این قطعه ها بیان خواهیم داشت که نیاز به یک تعمیرکار خوب و مجرب دارد تا مشکل برآمده را حل و فصل نماید. بنابراین برای اطلاع از بخش سخت افزاری سیستم ها تا پایان با ما همراه باشید تا از تمامی مطالب بهره مند گردیم.

پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

به طور کلی می توان یادآور شد که مادربورد سیستم های شخصی و لپ تاپ ها از دو نوع چیپست بهره می برند. یک چیپست در قسمت بالایی و نزدیک به سی پی یو قرار دارد که به آن پل شمالی و چیپست دیگر در قسمت پایینی و زیر پل شمالی قرار دارد که به آن پل جنوبی اطلاق می گردد.

این دو نوع چیپ وظایف گسترده ای را در مادربرد ایفاء می کنند که به طور کلی می توان گفت در مادربردها چیپست شمالی کارکردها و وظایف بسیار زیادی را ایفاء می نماید و  حجم کاری این چیپست بیشتر  از چیپ جنوبی است. چرا که چیپست شمالی دربردارنده ی وظایفی از جمله: ارتباط برقرار کردن با سی پی یو، رم و فرستادن اطلاعات تصویر می باشد.

البته می توان گفت چیپست جنوبی نیز دربردارنده وظایفی همچون: کنترل USb ، AUDIO,PCI SLOT , SATA  , IDE کنترل آیسی معروف I/O   fpanel-و همچنین کنترل پنل جلو و کلید های پاور و ریست می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع می توان گفت پل جنوبی نسبت به پل شمالی از وظایف بیشتری برخوردار است ولی حجم کاری و پهنای باند تبادل اطلاعات در پل شمالی نسبت به جنوبی بیشتر است. در نتیجه حرارت تولید شده در چیست شمالی نسبت به جنوبی بیشتر خواهد بود. به همین جهت است که در پل شمالی برخلاف پل جنوبی به علت وجود پهنای باند اطلاعات بیشتر، شاهد تلفات حرارتی بیشتری هستیم و نیازمند به هیت سینک های (خنک کننده فلزی) بزرگتری است.

نقش پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در تعمیرات لپ تاپ

تعمیر سخت افزار مادربرد و خرابی پل جنوبی و شمالی یکی از مهمترین بخش های آموزش تعمیرات لپ تاپ است که هر گونه اختلال در آن ها سبب بهم ریختن سیستم شما می گردد. چرا که مادربرد کامپیوتر تقریبا شامل تمامی مدارهای بکار گرفته شده در سیستم شما محسوب می شود که اختلال در آن نیاز به تعمیرات تخصصی دارد.

یکی از نکات اساسی در راستای تعمیرات لپ تاپ این است که هر قطعه می بایست یک ولتاژ خاصی داشته باشد. هر یک از قسمت های مادربرد ولتاژ متفاوتی را دارند که توسط مدارهای مختلف تولید می گردند. لذا کوچکترین اختلالی در ولتاژ ها سبب عملکرد اشتباه آن ها می گردند. بنابراین یک تعمیرکار خوب و حرفه ای می بایست تمامی ولتاژهای بخش های مختلف را به طور کامل حفظ باشد تا در زمان عیب یابی مادربرد و ولتاژگیری از صحت آن ها اطمینان حاصل نماید.

پل شمالی و پل جنوبی در کجا مادربرد قرار دارد؟

به طور کلی می توان گفت پل شمالی و پل جنوبی مادربرد که از قطعات اصلی مادربرد هستند، دو جزء جدا نشدنی از یکدیگر و کاملا با هم مرتبط هستند و هر یک از آن ها عملکرد دیگری را در سیستم تکمیل می نماید و در برقراری ارتباط اجزای مختلف کامپیوتر با یکدیگر نقش اساسی را بر عهده دارند. محل قرارگیری این دو جزء را در شکل زیر به خوبی می توان مشاهده کرد:

محل قرارگیری پل شمالی و جنوبی در مادربرد
محل قرارگیری پل شمالی و جنوبی مادربرد

پل جنوبی که به آن South Bridge (اختصارا SB) نیز اطلاق می گردد، به واقع  وظیفه کنترل دستگاه های ورودی و خروجی را ایفاء می نماید و به عنوان واسطه ای برای اعمال فرکانس های پایه به سایر قسمت های دیگر سیستم است.

حال آنکه پل شمالی که به آن North Bridge (اختصارا NB) نیز تلقی می گردد، وظیفه کنترل گذرگاه های PCI-Express و Hypertransport را ایفاء می نماید و به واقع پلی در جهت ارتباط سایر دستگاه های ورودی و خروجی با پردازنده مرکزی محسوب می گردد. در شکل زیر می توان وظایف این دو نوع پل را به طور دقیق تری مشاهده نمود:

تعمیرات پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در لپ تاپ
تعمیرات پل شمالی و پل جنوبی مادربرد در لپ تاپ

این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد. در آموزش بعدی به بررسی مشکلات کارت گرافیک در کامپیوتر و لپ تاپ خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *