تجهیزات لازم شغل تعمیرات ecu

5 دقیقه زمان مطالعه

در این مطلب قصد داریم به صورت خلاصه به معرفی لوازم مورد نیاز شغل تعمیرات ecu بپردازیم، این تجهیزات شامل مواردی است که تعمیرکاران ایسیو ملزم به تهیه آن هستند. افرادی که می خواهند در این شغل مشغول به کار شوند، پس از گذراندن دوره تعمیرات ایسیو تمامی این ابزارها و تجهیزات را خریداری خواهند کرد.

لوازم مورد نیاز تعمیرات ایسیو

خیلی سریع و بدون تعلل به معرفی تجهیزات تعمیرات ایسیو می پردازیم. برای آشنایی با این تجهیزات ما همراه باشید.

دستگاه پروگرامر

دستگاه پروگرامر

دستگاه پروگرامر یکی از ضروری ترین دستگاه های مورد نیاز شغل تعمیرات ایسیو می باشد که از آن جهت خواندن برنامه های ایسیو و همچنین اضافه کردن برنامه به ایسیو مورد استفاده قرار می گیرید. مهمترین نکته ای که در این زمینه قابل توجه می باشد قابلیت خواندن تمام برنامه ها، سرعت و تبدیل ایسیو، دستگاه پروگرامر می باشد. با دارا بودن این ویژگی ها در پروگرامر می توانید تمامی مدل های ایسیو را بروزرسانی کنید.

حتما مطالعه نمایید: معرفی قطعات ایسیو خودرو

لپ تاپ

لپ تاپ مورد نیاز برای تعمیر ECU نیازی به داشتن سخت افزار قدرتمند ندارد. زیرا برنامه های پروگرامر برای اجرا به سخت افزار گرافیکی قوی نیاز ندارند و لپ تاپ های ساده از عهده آن بر می آیند.

دستگاه دیاگ از ابزارهای تعمیرات ecu

دستگاه دیاگ

دستگاه دیاگ یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز شغل تعمیرات ایسیو می باشد. کار دستگاه دیاگ تشخیص خطاها در خودرو می باشد و مهم است در هنگام خرید این دستگاه سرعت و دقت آن را در نظر بگیرید تا شما را دچار اشتباه در تشخیص قرار ندهد.

تستر ایسیو

دستگاه تستر ایسیو نیز از جمله ابزاری است که تعمیرکار ایسیو لازم دارد. تعمیرکار با کمک این دستگاه می تواند با شبیه سازی خودرو ایسیو را تست کند و نیاز نیست هر بار پس از تعمیر ecu آن را بر روی خودرو ببندید.

تستر سیم کشی

همانطور که از نام آن پیداست، وظیفه تستر سیم کشی تست سیم کشی خودرو است. دستگاه تستر سیم کشی خودرو ارتباط مستقیمی با تعمیر ECU ندارد و برای تعمیر و عیب یابی ECU ضروری نیست. دلیل اینکه این دستگاه را در لیست تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر ECU قرار دادیم این است که گاهی خودرویی به تعمیرگاه ECU آورده می شود که در واقع مشکل ECU ندارد. تستر سیم کشی به شما کمک می کند خودروهایی را که مشکل الکتریکی دارند اما ایسیو آنها سالم است، تشخیص دهید. با این دستگاه کار شما راحت می شود، خدمات بهتری ارائه می دهید و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

مولتی متر از ابزارهای تعمیرات ecu

مولتی متر

دستگاه مولتی متر یکی از ابزارهایی است که اکثر تعمیرکاران به آن احتیاج دارند و وظیفه آن اندازه گیری ولتاژ بر روی برد و سنسورها می باشد. مولتی متر را زمانی که می خواهیم ایسیو را تست و عیب یابی کنیم، مورد استفاده قرار می گیرد.

انژکتورشور

شستشوی انژکتور خودرو با این دستگاه انجام می شود. به این صورت که سوزن ها و انژکتورهای خودرو را که بر اثر سوخت نامناسب کثیف و جرم گرفته شده اند، تمیز می کنند که به سهولت در کار تعمیرکاران می انجامد. این دستگاه به صورت مستقیم در تعمیرات ایسیو نقشی ندارد اما ماشین هایی که نیاز به تعمیر ایسیو دارند به شستشوی انژکتور نیز نیاز خواهند داشت.

حتما مطالعه نمایید: انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

هیتر و هویه

یکی از ابزارهای مهم تعمیرات ایسیو، هیتر و هویه می باشد. از این ابزارها جهت لحیم کاری و جا به جایی آی سی ها از روی برد استفاده می شود که تهیه این ابزارها از ملزومات شغل تعمیرات ایسیو می باشد.

منبع تغذیه از ابزارهای تعمیرات ecu

منبع تغذیه

منبع تغذیه برای تست های جریان ها، روشن کردن ECU بدون برد مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعمیر ECU از پاورهای 5 آمپر یا بیشتر استفاده کنید تا در صورت وجود اتصال در برد ECU به منبع تغذیه شما آسیبی وارد نشود. همچنین برای تعمیر برخی ایسیو ها که دسته سیم جهت تست ندارند از منبع تغذیه استفاده می شود.

ابزارهای جانبی لازم در تعمیرات ایسیو

تعمیرات ایسیو علاوه بر ابزارهایی که معرفی شد نیاز به یکسری ابزارهای جانبی دارد که معمولا برای تهیه آن ها احتیاج به صرف هزینه بالایی نیست. در صورتی که دوره تعمیرات ایسیو را گذرانده باشید با این موارد آشنا شده اید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • انواع پنس
  • لوپ
  • فرچه
  • شابلون ایسیو(ECU)
  • قلع کش
  • سیم قلع
  • روغن لحیم
  • خمیر فلکس
  • پالت آی سی و …

ورود به حرفه تعمیر ایسیو

مهمترین ابزار یک تعمیرگاه ECU مهارت و علم تعمیر ECU است. ابزارها کمک زیادی به انجام آسان کار می کنند. اما باید با مدارها و عیوب رایج هر ECU آشنا باشید و در خواندن و تحلیل مدار داخلی ECU و مدارهای مربوط به آن مهارت داشته باشید. جهت ورود به حرفه تعمیر ایسیو بهترین گزینه سپری کردن دوره های آموزش تعمیرات ایسیو می باشد. شما با گذراندن این دوره تحت نظر اساتید مجرب و به صورت عملی در کارگاه های مجهز می توانید این حرفه را به صورت تخصصی فرا بگیرید و با خیالی آسوده وارد بازار کار این حرفه شوید.

حتما مطالعه نمایید: بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

نتیجه گیری

در این مطلب لوازم مورد نیاز تعمیرات ایسیو را معرفی کردیم که برخی از آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و برخی دیگر جزء لوازم جانبی محسوب می شوند. توجه داشته باشید که تمامی تعمیرکاران در حرفه تعمیرات ایسیو  برای ورود به بازار کار باید آن ها را تهیه نمایند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره گیربکس دستی، دوره جلوبندی سازی، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *