آموزش کار با دستگاه دیاگ خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در همه زمینه ها سعی شده تمامی کارها سریع تر و راحت تر انجام شود. دیاگ خودرو نیز از جمله مواردی است که جهت راحتی کار در حرفه مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد، به این صورت که مکانیک ها با کمک دیاگ، ایرادات خودرو را پیدا می کنند و به تعمیر و رفع آن می پردازند.

از دیاگ خودرو جهت عیب یابی در خودروهایی که دارای ایسیو یا کامپیوتر خودرو هستند استفاده می شود زیرا در این خودروها ایسیو با کمک سنسورهایی که در قسمت های مختلف خودرو دارد به صورت مداوم در حال دریافت اطلاعات می باشد. ایسیو تمامی اطلاعات بدست آمده را با مقیاس های خود مطابقت می دهد و در صورتی که این اطلاعات درست نباشد ارور می دهد که تعمیرکاران با استفاده از دیاگ این ارورها را بررسی و شناسایی می کنند. در این مطلب قصد داریم آموزش کار با دیاگ خودرو و شاخص های مهم در این دستگاه را به صورت کامل و جامع توضیح دهیم، بنابراین ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

نکته: برای کسب مهارت در این حرفه لازم است با برخی از زبان های برنامه نویسی آشنایی داشته و دوره های تخصصی آموزش دیاگ خودرو گذرانده باشید.

آموزش کار با دستگاه دیاگ خودرو

آموزش کار با دستگاه دیاگ خودرو

برای شروع کار با دیاگ لازم است ابتدا نرم افزار مربوط به خودرو و کابل های رابط را تهیه نمایید. سپس می توانید با اتصال دیاگ به ایسیو خودرو اقدام به عیب یابی کنید. ابتدا سوئیچ ماشین را باز کنید. سپس با توجه به نوع ایسیو ماشین، گزینه مناسب را انتخاب کنید، سپس اقدام به دانلود فایل مربوطه نمایید. پس از این مراحل، سیستم شروع به عیب یابی می کند. پس از انجام مراحل عیب یابی، لیستی از کدهای خطا به شما نمایش داده می شود که هر کدام وضعیت متفاوتی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که بسته به نوع خودرو کدهای خطای متفاوتی وجود دارد که در هر ماشین متفاوت است.

حتما مطالعه نمایید: آموزش ریست کردن ecu خودرو بدون دیاگ و با دیاگ

مراحل کار با دیاگ خودرو

پس از آنکه نوع خودرو و ایسیو مشخص شود، در منوی عیب یابی ایسیو گزینه هایی نمایان می شود که در رابطه با هریک توضیح مختصری می دهیم.

شناسایی و تطبیق

با کمک این گزینه امکان شناخت شرکت سازنده ایسیو و ورژن نرم افزار آن را خواهید داشت. با دانلود ایسیو می توانید ورژن جدید ایسیو را دانلود کنید و از این طریق ورژن نرم افزار را تحت کنترل داشته باشید.

خواندن خطا

در صورت وجود مشکل در سیستم انژکتور، مشکل را می توان در این گزینه مطالعه کرد. با ورود به این منو قسمت معیوب مشخص می شود. خطاهای ذکر شده در این بخش به سه گروه خطای دائمی، موقت و ریموت تقسیم می شوند.

خطای دائم

اگر ثبت خطا به صورت دائم باشد، لازم است برای رفع مشکل، قطعه معیوب را تعویض کنید. پس از آنکه قطعه خراب را تعویض کردید، می توانید خطا را پاک کنید در غیر این صورت پس از مدتی خطا دوباره نمایان خواهد شد.

خطا موقت

هنگامی که مشکلی در سیستم به وجود بیاید و خطایی رخ دهد پس از گذشت مراحل استارت، کار کردن موتور و خاموش شدن موتور، تبدیل به خطای موقت می شود به شرط آنکه آن خطا مجدد نمایان نشود. در خطای موقت نیازی به تعویض قطعه نیست و فقط خطا را پاک کنید.

خطای ریموت

از آن جایی که در خودروهای مالتی پلکس ارتباط ایسیوها از طریق شبکه می باشد، وقتی مشکلی در قسمت دیگری ایجاد می شود و بر روی ایسیو تاثیر می گذارد، خطا به صورت ریموت نمایان می شود.

پاک کردن کدهای خطا

برای پاک کردن خطاها از طریق منو اندازه گیری پارامتر اقدام کنید. در این قسمت می توانید برخی از شاخص ها مانند پاشش سوخت، جرقه زنی و اطلاعات بعضی از سنسورها را مشاهده کنید. با کمک این شاخص ها می توانید کارکرد موتور را تحلیل کنید و اطلاعاتی جهت عیب یابی بدست بیاورید.

تست محرک ها

با استفاده از این گزینه می توانید درستی کارکرد عملگرها را بررسی کنید. در صورت فعال شدن هر یک از عملگرها، سیم کشی آن تا ایسیو و بخش فرمان صحیح می باشد.

مراحل کار با دیاگ خودرو

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با انواع سنسورهای خودرو و نحوه ارتباط با ایسیو

انواع نرم افزارهای دیاگ

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، به دلیل اینکه در هر خودرو قسمت های متفاوتی وجود دارد، نرم افرارهای هر یک از خودرو ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه نرم افزارهای دیاگ را معرفی می کنیم.

دیاگ ایران خودرو

دیاگ پارس خودرو

دیاگ سایپا

دیاگ بی ام و

دیاگ پورشه

دیاگ بنز

دیاگ تویوتا و لکسوس

دیاگ مزدا

دیاگ رنو

دیاگ پژو

دیاگ هوندا

عیوب قابل تشخیص با دیاگ خودرو

با استفاده از دیاگ خودرو می توان مشکلات خاصی را در خودرو شناسایی کرد. به همین دلیل آموزش کار با ابزار دیاگ بسیار محبوب است. امروزه افرادی که دانش کافی در این زمینه دارند می توانند گام موثری در جهت عیب یابی خودرو و بهبود عملکرد آن بردارند.

از جمله مهم ترین مشکلاتی که با دیاگ خودرو قابل شناسایی و رفع است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ولتاژی که باتری خودرو دارد
 • میزان دمای آب رادیاتور
 • وضعیت سیستم تهویه
 • پاشیدن سوخت انژکتورها
 • ایجاد تغییر کیلومتر خودرو
 • بررسی میزان آلودگی هوا
 • شناسایی مشکلات سنسورهای ایسیو
 • کارایی سنسور اکسیژن

شاخص های دستگاه دیاگ

هنگام کار با یک ابزار عیب یاب خودرو، اطمینان حاصل کنید که شاخص های ابزار تشخیصی مرتبط با هر خودرو با شاخص های سایر وسایل نقلیه متفاوت است. بر همین اساس بهتر است به جدول شاخص های دیاگ مسلط باشید. استفاده از این شاخص ها عملکرد عیب یابی خودرو را بهبود می بخشد و در نهایت منجر به بهبود عملکرد خودرو می شود.
با توجه به مدل های مختلف خودرو، شاهد شاخص های مختلفی از تجهیزات دستگاه دیاگ هستیم. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که حتی خودروهایی با مدل و سال ساخت یکسان ممکن است در محدوده شاخص های دیاگ متفاوت باشند. این شاخص ها شامل مواردی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • ولتاژ باتری
 • زمان پاشش سوخت
 • ولتاژ دریچه گاز
 • دمای هوا
 • سرعت خودرو
 • وضعیت دنده
 • وضعیت ترموستات
 • ولتاژ سنسور اکسیژن
 • زمان ولتاژ کویل ۲ و ۳
 • گشتاور موتور
 • زاویه دریچه گاز
 • زمان شارژ کویل ۱ و ۴

و ده ها مورد دیگر که ممکن است در مورد انواع خودرو ها این پارامتر ها متفاوت باشد.

شاخص های دستگاه دیاگ

حتما مطالعه نمایید: بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

هزینه دیاگ خودرو

قیمت پیشنهادی برای اندازه گیری خودرو مقدار ثابتی نیست و بسته به نوع خودرو و کاری که باید انجام شود متفاوت است. لازم به ذکر است که معاینه خودرو برای خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای خارجی ارزانتر است. برای اطمینان از کیفیت خودرو حتما یک شرکت معتبر را انتخاب کنید زیرا هرگونه سهل انگاری می تواند مشکلات زیادی را در کارکرد خودرو ایجاد کند. بازرسی خودرو در واقع به نحوه تشخیص مشکلات خودرو مربوط می شود. اگر تعمیرکار نتواند مشکل فنی سیستم موجود را تشخیص دهد، تنها راه حل دیاگ وجود خواهد داشت. توصیه می شود برای شناسایی ایرادات جزئی خودرو در اسرع وقت، کارهای تشخیصی منظم را در اولویت قرار دهید.

قیمت پیشنهادی برای اندازه گیری خودرو مقدار ثابتی نیست و بسته به نوع خودرو و کاری که باید انجام شود متفاوت است. لازم به ذکر است که معاینه خودرو برای خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای خارجی ارزانتر است. برای اطمینان از کیفیت خودرو حتما یک شرکت معتبر را انتخاب کنید زیرا هرگونه سهل انگاری می تواند مشکلات زیادی را در کارکرد خودرو ایجاد کند. بازرسی خودرو در واقع به نحوه تشخیص مشکلات خودرو مربوط می شود. اگر تعمیرکار نتواند مشکل فنی سیستم موجود را تشخیص دهد، تنها راه حل دیاگ خواهد بود. توصیه می شود برای شناسایی ایرادات جزئی خودرو در اسرع وقت، سرویس های دوره ای را در اولویت قرار دهید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره تعمیرات ایسیو، دوره برق خودرو، دوره مالتی پلکس و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *