آشنایی با انواع تایمرهای برق و کاربرد آنها

5 دقیقه زمان مطالعه

تایمرهای برق یا رله های زمانی وظیفه دارند مدار فرمان و قدرت را برای مدت زمانی خاص کنترل نمایند. یا به نوعی دیگر این تایمر ها به عنوان تنظیم کننده ی زمان، میان دو عملکرد متفاوت در مدار مورد استفاده قرار می گیرند. تایمر ها در صنعت بسیار کاربردی هستند.

معمولا این تایمرها در تابلو های اتوماسیون، زمان سنجی، فرمان، راه اندازی خودکار دستگاه،، راه اندازی موتور های سنگین سه فاز، عبور از حالت ستاره به مثلث و…. کاربرد دارند. با توجه به کاربرد بسیار این تایمرها در تابلو برق در این مقاله از مقالات آموزش تابلو برق به بررسی تایمرهای برق و انواع آن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

تایمر تابلو برق چیست؟

دستگاه های تایمر برق وسیله ای هستند که با زمان دادن به آنها، سیگنال را پس از فرا رسیدن زمان به سمت خروجی راهنمایی می کنند. دستگاه های تایمر دارای انواع متعددی می باشند. که در ادامه این مطلب شما را با برخی از انواع تایمرها در تابلو برق آشنا خواهیم نمود. 

انواع تایمرهای برق در صنعت

تایمر های برق را می توانیم به دسته ها و انواع مختلفی تقسیم نماییم. معمولا تایمرهای برق در دو گروه دسته بندی می شوند. تایمرهای آنالوگ و تایمرهای دیجیتال. این تایمر ها هر کدام مجددا به دو نوع تاخیر در وصل و تاخیر در قطع تقسیم بندی می شوند. 

ما قصد داریم در این مطلب برای شما انواع تایمرها را بیان نماییم. تایمرهای پنوماتیکی یا بادی، تایمر های دیجیتالی، تایمرهای برند امرون، تایمر های برند برنا و… از این قبیل تایمر ها می باشند.

تایمرهای برق پنوماتیکی یا بادی:

تایمر های بادی در اصل نوعی از تایمرهای مکانیکی به شمار می روند و نیاز به برق ندارند. این تایمرها از یک کنتاکت بسته و یک کنتاکت باز تشکیل می شوند. عملکرد این تایمرهای بادی به استفاده از کنتاکت بستگی دارد. 

می توانیم بگوییم تایمرهای پنوماتیکی قبلا بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند. این تایمر ها توسط دو برند تله مکانیک و اشنایدر وارد بازار می شدند. اما امروزه استفاده از تایمر الکترونیکی، نسبت به تایمر های پنوماتیکی رونق بیشتری یافته است. 

انواع تایمر های برق
انواع تایمر های برق

تایمرهای برق دیجیتالی:

نوع دیگر از تایمر برق ها که مورد استفاده قرار می گیرند، تایمر های دیجیتالی هستند و این تایمر ها با استفاده از دو کلید up/down قابل تنظیم می باشند. می توانیم توسط تایمر های دیجیتالی به راحتی اقدام به زمان بندی نماییم.

در این تایمر ها رخ دادن خطا به شدت ضعیف است. یعنی ممکن نیست تایمر های دیجیتالی خطا کنند. از این رو می توانید برای تنظیم زمان بدون هیچ نگرانی از تایمر های دیجیتالی استفاده نمایید.

حتما بخوانید: دسته بندی تابلو های برق صنعتی چه گونه است؟

از طرفی دیگر این تایمر های دیجیتالی دارای صفحه های نمایشگر می باشند. از این رو می توانید همه چیز را به صورت واضح بر روی این نمایشگرها مشاهده نمایید.  مقدار زمانی که سپری شده است، زمان پیش فرض، تغییرات زمانی، همه و همه را می توانید بر روی صفحه های نمایشگر این تایمرهای برق دیدن نمایید.

تایمر برق های برند امرون:

شرکت امرون بیش از 75 سال است که در زمینه ی ساخت و تولید تایمر ها فعالیت می کند. در این شرکت می توانید با انواع تایمر های برقی دیجیتالی، آنالوگ، و… آشنا شوید. این تایمر ها قابلیت نصب بر روی تابلو ها و ریل ها را دارند.

تنوع این تایمر ها آنقدر زیاد است که می توانید از هر نوع که بخواهید برای استفاده در هر زمینه ای بهره مند شوید. هر یک از تایمر های امرون دارای ویژگی های مختلفی می باشند. از این رو در زمان خرید بهتر است اطلاعات کافی در مورد این تایمر ها داشته باشید.

این تایمر ها داری خروجی رله ای و ترانزیستوری هستند و قابلیت کار در محیط های نامناسب صنعتی را نیز دارند. علاوه بر آن به صورت مستقل خاموش و روشن نیز می شوند.

حتما بخوانید: نقش رله های هوشمند در تابلو برق چیست؟

تایمر برق های برند برنا:

شرکت تولیدی تایمرهای برنا، از سال 1363 آغاز به فعالیت نمود. این شرکت در زمینه ی تولید تایمرهای برق پیشگام بوده است. علاوه بر آن برند برنا انواع رله های الکترونیکی، حفاظت های کتدیک، پایش خوردگی ها، انواع هیترهای صنعتی، مگا درایو ها، ترانسفورماتور ها و…. را تولید می نماید. 

تایمر های برند برنا نیز همچون تایمر های برند امرون دارای مزایا و کاربرد های متعددی می باشند. استفاده از این تایمر ها در تابلو های برق بسیار حائز اهمیت است. می توانید این تایمر ها را نصب نموده و مورد استفاده قرار دهید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید و وارد بازار کار برق صنعتی شوید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *