آشنایی با مشکلات کارت گرافیک در کامپیوتر و لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

کارت گرافیک در PC و لپ تاپ

کارت گرافیک یا همان مدار گرافیک در PC و لپ تاپ ها بعد از CPU از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از مهمترین اجزای کامپیوتر و لپ تاپ ها به شمار می آید. تا پیش از این در خصوص سی پی یو و نقش حیاتی آن در کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها سخن گفتیم. اینک مجال آن فرا رسیده است تا با یکی دیگر از قطعاتی حیاتی و بسیار مهم لپ تاپ ها و وظیفه آن ها در راه اندازی سیستم های شخصی سخن به میان آوریم. اگر بخواهیم به طور کلی وظیفه خطیر کارت گرافیک را در سیستم ها بیان سازیم؛ می توان گفت وظیفه مدار گرافیک پردازش تصویری و برقراری ارتباط با نمایشگر می باشد.

از آنجایی که کارت گرافیک یکی از قطعات سخت افزاری PC و لپ تاپ ها محسوب می شود، پس وجود هر گونه اختلال در این ناحیه فوق حساس سبب بهم ریختگی عملکرد لپ تاپ می گردد که می بایست حتما به یک مهندس و تعمیرکار حرفه ای رجوع نمود تا مشکل به وجود آمده را برطرف نماید. در ادامه با این مشکلات و عیب یابی آن ها توسط تعمیرکاران لپ تاپ بیشتر آشنا خواهیم شد. کارت گرافیک به واقع اطلاعات پردازنده را بر روی نمایشگر برای نمایش آن آماده می کند. بنابراین وجود آن در هر سیستمی بسیار حائز اهمیت است.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات لپ تاپ در دوره تعمیرات لپ تاپ شرکت کنید.

کارت گرافیک
کارت گرافیک

نکات حائز اهمیت در انتخاب کارت گرافيک (VGA)

در خصوص کارت گرافیک نکات بسیار زیادی وجود دارد که در این مختصر به برخی از این نکات می پردازیم. یکی از نکاتی که در این باب بسیار شایان توجه است؛ ذکر این مسئله می باشد که هر چقدر قدرت و حافظه کارت گرافیک بیشتر باشد، از خود تصویر با کیفیت تری را ارائه می سازد. بنابراین به هنگام خرید هر سیستمی می بایست به قدرت کارت گرافیک آن توجه داشت و اگر خواهان بهره مندی از تصویر با کیفیتی هستید، حتما سیستمی را خریداری نمایید که از قدرت کارت گرافیک بالاتری برخوردار است.

از دیگر نکات اینکه کارت ها در قسمت حافظه سیستم تعداد قابل توجهی سلول های تصویری دارند که برای نمایش در صفحه مانیتور برای چندین لحظه در خود ذخیره می سازند. هر چقدر حافظه بیشتر باشد، می توان تعداد سلول های تصویری بیشتری را در خود ذخیره نمود که به این حافظه – همانطور که غالب کاربران می دانند-   Ram کارت گرافيک می گویند.

تعمیرات کارت گرافیک
تعمیرات مدار گرافیک

علائم خرابی کارت گرافیک چیست؟

مدار گرافیک همانطوری که یادآور گشتیم؛ از جمله قطعات سخت افزاری است که وجود هر گونه اختلالی در آن مشکلاتی را در قسمت حساس سخت افزاری سیستم ها به وجود می آورد. بنابراین با مشاهده هر گونه عیب و نقصی در این ناحیه بایستی حتما آن را به یک متخصص مجرب و کارکشته سپرد تا مشکل به وجود آمده را بر پایه علم و تخصص خود و نیز با تکیه بر آموزش تعمیرات لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی برطرف نماید.

از جمله علائم خراب شدن کارت گرافیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. گاهی اوقات پیش می آید که لپ تاپ شما روشن است ولی تصویری از آن روی مانیتور رویت نمی گردد. در اغلب موارد با دیدن چنین صحنه ای می توان حدس زد که مشکل وارد آمده مربوط به کارت گرافیک آن می باشد که می بایست حتما سرویس های مربوط به تعمیر کارت گرافیک روی دستگاه اعمال گردد تا مشکل به وجود آمده برطرف گردد.
  2. گاهی اوقات نیز خطوطی راه راه از بالا به پایین روی مانیتور دستگاه شما حک می گردند، که این امر به احتمال قریب به یقین آسیب دیدگی کارت گرافیک را در پی دارد که می بایست تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض گردد.
  3. اگر پس از بالا آمدن آرم ویندوز سیستم، صفحه مانیتور شما خاموش می شود، به احتمال فراوان یکی از قطعات الکترونیکی مربوط به کارت گرافیک شما آسیب دیده است که می بایست تعمیر گردد.
  4. گاهی اوقات در حین اجرای برنامه های سنگین با لپ تاپ و ایجاد بازی های با گرافیک بالا، کاربران سیستم های شخصی با کُندی و بی کیفیت بودن لپ تاپ مواجه می شوند که در این صورت مشکل از سیستم خنک کننده کارت گرافیک است.
  5. در صورتی که پس از روشن شدن کامپیوتر صدای بوق از داخل کیس شنیده شود، احتمال خرابی در کارت گرافیک وجود دارد.

از کجا متوجه شویم کارت گرافیک سوخته است؟

در صورتی که مواردی که در بالا به آن اشاره شد را در کامپیوتر خود مشاهده کردید، توصیه می کنیم کارت گرافیک دیگری را در سیستم خود گذاشته و بررسی کنید که آیا مشکلات بالا در سیستم شما مشاهده می شود.

در صورتی که با تعویض کارت گرافیک مشکلات برطرف شد، کارت گرافیک سیستم شما سوخته و باید آن را تعویض کرد. اما در صورتی که با تعویض کارت گرافیک باز هم مشکلات بالا در سیستم شما نمایش داده شد، مشکل از کارت گرافیک نبوده و می بایست سایر قطعات را بررسی کرد. مثلا ممکن است چیپست مربوط به انتقال تصویر در مادربورد خراب شده باشد. یا مشکل در منبع تغذیه سیستم به وجود آمده باشد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات لپ تاپ در دوره تعمیر لپ تاپ شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *