نکات کلیدی هنگام خرید خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه با توجه به گرانی خودروها، افراد زیادی به سمت خودروهای دست دوم روی آورده اند. خودروهای کارکرده قیمت کمتری نسبت به خودروهای نو دارند و برخی از افراد ترجیح می دهند خودروهای دست دوم بخرند زیرا توانایی خرید خودروی صفر با مدل دلخواه خود را ندارند. خرید ماشین دست دوم همیشه با ریسک همراه است و بهترین راه. افراد عادت های رانندگی متفاوتی دارند و شما هرگز نمی دانید که صاحب قبلی ماشین چگونه رانندگی می کرده و چقدر در نگهداری از ماشین کوشا بوده است. به همین دلیل، زمانی که می خواهید یک خودروی دست دوم بخرید، باید قبل از خرید در مورد آن بدانید و به نکات کلیدی خرید خودرو توجه کنید. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

نکات کلیدی خرید خودروی دست دوم

هنگام خرید خودروی کارکرده باید تمامی جنبه های خودرو از فنی گرفته تا ظاهر و مدارک خودرو را بررسی کنید تا خریدی مطمئن داشته باشید. هنگام ارزیابی و خرید یک خودروی دست دوم باید نکات کلیدی خرید خودرو را که در زیر آورده ایم در نظر بگیرید:
• ارزیابی شاسی و بدنه
• سلامت فنی خودرو
• تست و بازرسی ترمز
• تست فرمان
بررسی رنگ دود اگزوز
• وضعیت کولر
• تست سیستم الکتریکی
• بررسی سیستم تهویه
• فضای داخلی کابین را بررسی کنید
• شماره کیلومتر شمار را بررسی کنید

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در دوره مکانیک خودرو شرکت کنید.

ارزیابی شاسی و بدنه

ارزیابی شاسی و بدنه اولین مورد در رابطه با خرید خودروهای دست دوم می باشد. اولین قدم در بازرسی خودروهای دست دوم، بررسی شاسی، سقف و ستون ها است. اگر شاسی خودرو به شدت آسیب ببیند، شکل خود را از دست می دهد و مشکلات زیادی از جمله تغییر زاویه چرخ ها را ایجاد می کند. در چنین مواقعی خودرو به شاسی نیاز دارد. این خودروها استقامت قبلی خود را برای همیشه از دست می دهند.

نکات کلیدی خرید خودروی دست دوم

حتما مطالعه نمایید:از کجا بفهمیم موتور خودرو سالم است؟

بررسی سلامت فنی خودرو

یکی از مهمترین مسائل در هنگام خرید خودروی دست دوم بررسی فنی است. هیچکس دوست ندارد خودرویی بخرد که ظاهر خوبی داشته باشد، اما مجبور باشد مرتبا به تعمیرگاه برود و هزینه کند. ایمنی مهمترین چیزی است که از یک خودرو انتظار داریم، بنابراین سلامت فنی خودرو بسیار مهم است. اکثر خودروهای دست دومی که خرید و فروش می شوند مشکلات فنی دارند.

هنگام خرید خودروی دست دوم، با آن خودرو رانندگی کنید و خودرو را به یک متخصص نشان دهید یا از یک فرد حرفه ای و با تجربه بخواهید، خودرو را بررسی کند.

تست و بازرسی ترمز

حتما به ترمزها دقت کنید… یادتان باشد که ترمز دستی نباید فضای خالی زیادی داشته باشد. به صدای ترمز دقت کنید. اگر هنگام ترمزگیری صدایی مانند برخورد دو فلز شنیدید، احتمالاً لنت های ترمز فرسوده شده اند و باید تعویض شوند. اگر هنگام ترمز فرمان لرزش داشته باشد، ممکن است مشکل از دیسک ترمز باشد.
اگر سیستم ترمز خودرو ABS است به چراغ هشدار توجه کنید. هنگامی که چراغ هشدار ABS زرد است، به این معنی است که سیستم ABS غیرفعال است و می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد.

تست فرمان

پشت فرمان بنشینید و هنگام رانندگی به فرمان آن دقت کنید تا بدون انحراف باشد. این موضوع در رابطه با خودروهای بی کیفیت اهمیت بیشتری دارد.

بررسی رنگ دود اگزوز

ماشین را روشن کنید و رنگ دودی که از آن می آید را ببینید. اگر دود اگزوز بیش از حد سیاه باشد، کاربراتور به درستی کار نمی کند. دود آبی اگزوز نشانه خوبی نیست و ممکن است به دلیل مشکل بزرگتر کاربراتور باشد.

بررسی وضعیت رادیاتور

آیا آب از جایی نشت می کند؟ بنابراین رادیاتور باید تعویض شود. در مورد رینگ پیستون، به میله روغن نگاه کنید. وجود لکه های تیره یا قطرات آب روی میله نشان از آسیب رادیاتور است.

تست سیستم الکتریکی

پیش از آنکه با ماشین دور بزنید، ابتدا سیستم برق را بررسی کنید. چراغ های جلو و عقب، نشانگرها، چراغ های مه شکن و برف پاک کن ها را بررسی کنید. شیشه های برقی، سیستم صوتی، آمپلی فایر و موارد دیگر را ارزیابی کنید، درست است که هزینه تعمیر برخی از این اقلام کم است، اما اگر به دنبال خرید خودروی دست دوم هستید، با ارزیابی همه موارد بهتر، می توانید تصمیم بگیرید که آیا آن ماشین به قیمتی که فروشنده ارائه می دهد ارزش خرید دارد یا ندارد.

حتما مطالعه نمایید: راهنمای عیب یابی خودرو و روش‌های رفع و پیشگیری از آن‌ها

بررسی برق خودرو

ارزیابی سیستم تهویه

خودرو را روشن کنید و اجازه دهید موتور برای چند دقیقه گرم شود. سپس کولر و بخاری را روشن کرده و عملکرد آنها را ارزیابی کنید. به هوای خروجی از سیستم تهویه توجه کنید، نباید بوی رطوبت یا ضد یخ بدهد. زیرا ممکن است ناشی از نشت مایع باشد.

بررسی فضای داخلی کابین

روکش صندلی و پدال ها را از نظر سایش بیش از حد بررسی کنید. در واقع باید این موارد را با توجه به سطح عملکرد خودرو و سن خودرو بررسی کنید. همچنین درها، لاستیک های اطراف در، دستگیره ها، داشبورد و تمامی اجزای داخل کابین خودرو را بررسی کنید.

بررسی عدد کیلومتر شمار

نحوه رانندگی ماشین بسیار مهم است. زیرا منجر به استهلاک خودرو می شود. با این حال، چون سبک رانندگی مردم و سلیقه آنها در مراقبت و نگهداری از خودرو متفاوت است و خودرویی که مثلاً 200000 کیلومتر روی آن است، ممکن است ارزش بیشتری نسبت به خودروی دیگری که مثلاً 100000 کیلومتر داشته باشد، داشته باشد. در این صورت، بهتر است این گزینه را در نظر داشته باشید. در ایران هر خودرو به طور متوسط ​​سالانه حدود 20 هزار کیلومتر را طی می کند. با توجه به قدمت خودرو، اگر این عدد بسیار بیشتر باشد، به این معناست که خودرو بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته و از بین رفته است.
در مورد کیلومترشمار هم باید بگوییم که از آنجایی که خریداران به این عدد توجه می کنند، گاهی فروشندگان سعی می کنند کیلومترشمار را دستکاری کنند تا این عدد کمتر از حد واقعی نشان داده شود. اما کارشناسان و افراد با تجربه می توانند متوجه این موضوع و تمام نکات کلیدی خرید خودرو می شوند.

حتما مطالعه نمایید: مهمترین مشکلات پدال گاز خودرو

راه هایی برای عدم اطمینان از قیمت

معمولا خریداران خودروهای دست دوم در مورد قیمت واقعی این خودروها تردید دارند. در این زمینه بهترین راه مراجعه به مراکز تخصصی است. طبیعتا اجرای این مراحل بسته به نوع و مدل خودرو متفاوت خواهد بود.

اما جدای از مراجعه به مراکز تخصصی رنگ، بدنه و موتور، سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانند اطلاعاتی در مورد قیمت خودرو از جمله سال ساخت، سطح کارکرد، میزان رنگ، میزان بیمه و میزان تخفیف بیمه ارائه دهند. با جستجو در اینترنت می توانید این سایت ها را بیابید و قیمت خودروی پیشنهادی خود را با آن ها بسنجید.

البته این روزها به نظر می رسد قیمت های ارائه شده به صاحبان خودرو با قیمت های کارشناسی فاصله زیادی دارد. به عنوان مثال ممکن است صاحب یک خودروی پراید قیمت پیشنهادی خود را چندین میلیون بالاتر از قیمت کارشناسی اعلام کرده باشد.

در هر صورت از منظر اقتصادی ریشه این رفتار فروشندگان در بازار خودروهای فرسوده را باید در شکل گیری توهم قیمتی غیرواقعی دانست. معضلی که این روزها بازار خودرو را تا حدی مسدود کرده است. کارشناسان بازار معتقدند این قیمت های غیرمنطقی پس از مدتی کاهش خواهد یافت.

نکات کلیدی خرید خودروی دست دوم

انعقاد قولنامه و نکات کلیدی خرید خودرو

قولنامه اولین اقدام ضروری پس از توافق اولیه برای خرید خودروی کارکرده است. یعنی پس از دریافت مجوز اولیه خرید خودرو به هر نحوی باید قرارداد را آماده کنید.
شرایط قرارداد باید شامل عناصر زیر باشد:
* مشخصات کامل و جامع خودروی خریداری شده شامل رنگ، مدل، دوگانه سوز بودن یا بنزینی بودن خودرو، تجهیزات خودرو و ….
* قیمت کل خودرو که خریدار پرداخت می کند.
* زمان تحویل خودرو از فروشنده با مدارکی از قبیل (بیمه شخص ثالث، کارت سوخت و موارد دیگر)
* زمان و نحوه تعویض پلاک
* مسئولیت ها و وظایف فروشنده برای مواردی مانند پرداخت بدهی ها، جریمه ها و مالیات سالانه شورا
* تعیین تایم برای حضور طرفین جهت مراجعه به دفتر خانه
* سایر موارد لازم برای اجرای قرارداد.

حتما مطالعه نمایید: بهترین روش تقویت موتور خودرو

کلام آخر

هرگز برای خرید خودروی دست دوم عجله نکنید و گول تبلیغات بی اساس را نخورید. اگر این مقاله را مطالعه کرده باشید، اکنون متوجه نکات کلیدی خرید خودرو شده اید و مشکلی برای خرید خودروی دست دوم ندارید. اما فراموش نکنید که همیشه برای این کار از متخصصان کمک بگیرید، هر سوالی دارید در انتهای این مقاله کامنت کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تنظیم موتور خودرو، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *