آشنایی با عملکرد آیفون تصویری

5 دقیقه زمان مطالعه

در گذشته های نه چندان دور در کشور ایران از درب های کوبه ای و پس از آن از زنگ های الکترونیکی برای ورودی منازل استفاده می کردند و به این شکل امکان شناسایی شخصی که پشت درب ایستاده بود، وجود نداشت. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی آیفون هایی به بازار آمد که فقط صدای شخص را منتقل میکرد و پس از آن با ورود آیفون های تصویری به بازار علاوه بر انتقال صدا، تصویر هم به مانیتور داخل ساختمان منتقل شد و این امر موجب بالا رفتن امنیت منازل گردید. همچنین در برخی از مدل های آیفون تصویری علاوه بر انتقال تصویر، با اضافه شدن حافظه، امکان ضبط تصاویر نیز به وجود آمد. با توجه به افزایش کاربرد آیفون تصویری در این مقاله از مقالات آموزش نصب آیفون تصویری قصد داریم به بررسی عملکرد و اجزای آیفون تصویری بپردازیم.

اجزای اصلی آیفون تصویری:

اجزای آیفون تصویری

هر آیفون تصویری از چند جز کلیدی تشکیل شده است:

۱- صفحه کلید(پنل) ورودی اجزای آیفون تصویری:

پنل یا صفحه کلید آیفون تصویری باید به گونه ای نصب شود که در برابر نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم باشد.

همچنین باید با نصب محافظ برای پنل، از تابش مستقیم نور خورشید به پنل جلوگیری کنیم و به این صورت دوام و ایمنی پنل را افزایش دهیم.

۲- کابل مخصوص ارتباطات تصویری:

کابل های آیفون تصویری معمولا فویل دار هستند و در دو سطح مقطع ۴/ ۰ و ۶/ ۰ میلی متر مربع ساخته می شوند. کابل مسی، بهترین نوع کابل برای استفاده و نصب در آیفونهای تصویری می باشد زیرا این کابل ها هیچ مقاومتی در مسیر ایجاد نمی کنند و شما صدا و تصویر با کیفیت دریافت خواهید کرد. در انتخاب نوع صحیح کابل، باید به تعداد طبقات ساختمان، مدل و نوع آیفون تصویری و شیوه لوله گذاری توجه شود.

۳- دوربین آیفون تصویری:

دوربین های آیفون تصویری به چند دسته: سیاه و سفید و رنگی، لنزدار یا بدون لنز و میکروفن دار (با صدا) یا بدون میکروفن (بی صدا) تقسیم میشوند. برای اینکه دوربین های آیفون تصویری در شب تصاویر مناسب را ارایه دهند باید مجهز به مادون قرمز باشند.

۴- دستگاه تغذیه و کنترل مرکزی و قفل باز کن:

قفل درب بازکن ها در چندین نوع اهرمی، زنجیری و ثابت و… در بازار موجود هستند که با توجه به نیاز مصرف کننده ها و نوع مکان(شرکت، اداره، منازل و…) مورد استفاده قرار میگیرند.

۵- گوشی و صفحه نمایش:

صفحه نمایش ها از لحاظ سایز و سیاه سفید یا رنگی بودن دسته بندی میشوند. این صفحه نمایش ها باید قابلیت روشن شدن به وسیله فشار دادن زنگ از بیرون و همچنین از داخل واحد مسکونی را داشته باشند.

انواع سیم کشی آیفون های تصویری:

سیم کشی آیفون تصویری

مدل سیم کشی در آیفون های تصویری بر اساس معیارهای متفاوتی از جمله تفاوت در سیم کشی ساختمانها، تفاوت در مکان مورد استفاده، هزینه سیم کشی، برند مورد استفاده و … تعیین می شود. که در دوره آموزش برق ساختمان به طور کلی با انواع روش های سیم کشی آیفون تصویری آشنا خواهید شد، در این بخش به طور خلاصه به بیان این روش ها می پردازیم:

۱-سیم کشی لاین به لاین (خط به خط) آیفون تصویری:

در این نوع سیم کشی، یک رشته کابل مشترک به جعبه تقسیم ساختمان فرستاده میشود و از آنجا به کمک سوئیچر به پنل درب ارسال میشود. این روش سیم کشی، از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد و برای اکثر مدل های آیفون تصویری می توان از همین روش استفاده کرد.

۲- سیم کشی مجزا(هر واحد یک کابل) آیفون تصویری :

در این نوع سیم کشی برای هر واحد یک کابل در نظر میگیرند و به این صورت هر واحد صدا و تصویر را با کیفیت بالاتری دریافت می کند. در این روش از هر واحد یک کابل تا جعبه تقسیم ارسال می شود و از آنجا یک کابل مشترک به کمک سوئیچر به پنل متصل می گردد. واضح است که این روش به دلیل تعداد بالای کابل و سیم مورد استفاده، هزینه زیادی را به مشتری تحمیل می کند ولی به دلیل دریافت کیفیت بالای صدا و تصویر این روش از محبوبیت قابل قبولی برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با آیفون های تصویری پیشنهاد می کنیم در دوره نصب آیفون تصویری شرکت کنید.

۳- سیم کشی موازی آیفون تصویری :

در این نوع سیم کشی، یک کابل با تعداد رشته بالا به عنوان مشترک در نظر گرفته میشود و از هر واحد به واحد دیگر تقسیم میشود. در ساختمان هایی که تعداد واحدها زیاد است، استفاده از این روش به دلیل نیاز به تعداد بالای سیم مقرون به صرفه نیست. این روش مناسب تعداد خیلی محدودی از برند ها می باشد و معمولا از این روش استفاده نمی شود.

بازار کار آیفون های تصویری

بازار کار آیفون تصویری

آیفون های تصویری  یک کالای ضروری در همه ساختمان های نوساز، و حتی بازسازی ساختمان های قدیمی محسوب می شوند که امنیت و آسایش را برای ساکنین منازل، ادارات و … فراهم می کنند. با توجه به رشد جمعیت در ایران و نیاز به افزایش ساخت و ساز و بازسازی منازل و احساس نیاز روز افزون جامعه به آیفون های تصویری، آینده شغلی این حوزه بسیار روشن است.

منبع: eurovigil

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آیفون تصویری از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب آیفون تصویری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب آیفون تصویری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *