معرفی انواع موتورهای ماشین لباسشویی

5 دقیقه زمان مطالعه

امروزه ماشین لباسشویی به یکی از وسایل اساسی در خانه ها بدل شده است که در اندازه ها و قابلیت های مختلفی عرضه می شوند و افراد براساس بودجه و نیازی که دارند لباسشویی مورد نظر خود را انتخاب و خریداری می کنند. تفاوت در نوع موتور ماشین لباسشویی یکی از تفاوت های بارز ماشین های لباسشویی می باشد که در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع موتورهای لباسشویی بپردازیم، بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات لباسشویی در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی شرکت کنید.

انواع موتور ماشین لباسشویی

تفاوت هایی که در انواع موتور لباسشویی وجود دارد، در شستشوی لباس ها تاثیر بسزایی دارد و چرخه شستشو را تحت تاثیر قرار می دهد و داشتن اطلاعات در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده در انتخاب ماشین لباسشویی باشد. به طور کلی موتورهای ماشین لباسشویی به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

موتور ماشین لباسشویی

حتما مطالعه نمایید: آموزش برطرف کردن هفت مشکل متداول در لباسشویی ها

موتور معمولی تسمه ای

موتورهای معمولی تسمه ای از موتورهای قدیمی ماشین لباسشویی محسوب می شوند. این موتورها سر و صدای زیادی تولید می کنند و به همین دلیل امروزه خیلی کمتر از آن استفاده می شود. همچنین این موتورها در حین کار لرزش زیادی دارند و همین امر موجب شد تا طراحان ماشین لباسشویی به فکر طراحی موتوری انداخت که بدون صدا و لرزش باشد. در ضمن این موتورها ساختار بسیار ساده ای دارند و در صورتی که خراب شوند به راحتی قابل تعمیر یا تعویض دارند.

موتورهای بدون تسمه یا دیجیتال

موتورهای بدون تسمه از موتورهای رایج در لباسشویی می باشند که بدون صدا و لرزش هستند و توانسته اند جای موتورهای تسمه ای را بگیرند و آرامش را به خانه ها ارمغان بیاورند. موتورهای بدون تسمه یا دیجیتالی از یک برد تشکیل شده اند که فرمان راه اندازی را به موتور می دهد. بردهای الکترونیکی موجود در لباسشویی ها متفاوت هستند و متاسب با لباسشویی ویژگی های منحصر به فردی دارند. حذف تسمه در موتورهای لباسشویی موجب شده است راندمان به صورت قابل توجهی افزایش یابد و احتمال خرابی در موتور لباسشویی کاهش یابد. از مزیت های موتورهای بدون تسمه یا دیجیتال می توان به ظرفیت بالا و مصرف انرژی کم اشاره کرد که به سه دسته مختلف تقسیم می شود که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

مزایای موتور بدون تسمه ماشین لباسشویی

  • سرعت چرخش بیشتر در زمان خشک کردن لباس
  • قطعات مصرفی کمتر دارند
  • احتمال خرابی کمتر نسبت به مدل تسمه ای
  • مصرف انرژی کمتر
  • چرخش در دو جهت باز کردن گره لباس ها
  • زمان شستشو کمتر

معایب موتور بدون تسمه ماشین لباسشویی

  • تعمیر آن نسبت به موتورهای تسمه ای بیشتر است.
  • تعمیر خودسرانه آن ممکن نیست و نیاز به متخصص است.
  • قیمت آن نسبت به ماشین های لباسشویی با موتورهای تسمه ای بیشتر است.

موتور لباسشویی بدون تسمه

حتما مطالعه نمایید: شش اشتباه رایج در استفاده از ماشین لباسشویی

موتور دیجیتال دایرکت درایو

جدیدترین موتور لباسشویی، موتور دایرکت درایو ( موتورهای گیربکسی ) می باشد، بر خلاف نامی که دارند گیربکسی در آن به کار نرفته است و راه اندازی آن ها به وسیله برد الکتریکی انجام می شود. امروزه در تمامی ماشین های لباسشویی که تولید می شوند، موتورهای دایرکت درایو به کار رفته است زیرا علاوه بر اینکه صدا و لرزشی ندارند از قدرت بالایی نیز برخوردار هستند و دارای مخازن بزرگتری نسبت به مدل های قبلی می باشند و همین امر باعث رضایتمندی مشتریان شده است. در ضمن در این موتورها جریان برق به صورت دی سی و مستقیم می باشد.

موتور دیجیتال آسنکرون

یکی دیگر از انواع موتورهای لباسشویی، موتور آسنکرون می باشد که راه اندازی موتور به وسیله خازن انجام می شود و دارای محافظ های حرارتی می باشند. این موتورها دارای دور موتورکند و تند هستند که از دور موتور تند جهت خشک کردن لباس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موتور دیجیتال یونیورسال

موتورهای یونیورسال دارای یک برد الکتریکی هستند و از یک تاکوژنراتور جهت کنترل از راه دور استفاده می شود. موتورهای یونیورسال از موتورهای تسمه ای گران تر هستند و اگر نیازمند تعمیر باشد باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.

موتور BLDC

این نوع موتور از یک جریان مستقیم بدون جاروبک است و موتورهای ساده دی سی را جایگزین جاروبک شده است. این موتورها به دلیل استفاده از نیمه رساناها در ساختار خود از موتورهای دی سی پر پرطرفدارتر هستند و قابلیت خوبی در تولید نیروی دورانی بالا دارند. در این موتورها با استفاده از یک آهنربا و چرخش به دور یک آرمیچر از به وجود آمدن مشکل در اتصال به آرمیچر جلوگیری می کند.

چگونگی تست موتور ماشین لباسشویی

از آنجایی که تست موتور ماشین لباسشویی کاری پیچیده است باید توسط فردی متخصص انجام شود. هر نوع از موتورها به صورت متفاوتی تست می شوند. به عنوان مثال در موتور آسنکرون 5 فیش ابتدا 5 سوکت موتور را چک می شود که به بدنه متصل نباشد و هم دارای اهم باشد. در صورتی که بتوان در حین فعالیت، موتور را به صورت دستی نگه داشت یعنی موتور خراب شده است و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

تست موتور ماشین لباسشویی

حتما مطالعه نمایید: علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و راهنمای رفع مشکل

جمع بندی

در این مطلب به معرفی انواع موتور ماشین لباسشویی پرداختیم و همانطور که اشاره کردیم موتورهایی که ابتدا تولید می شدند دارای سر و صدا و لرزش زیادی بودند، همچنین در طول عمر مفید خود چندین بار دچار مشکل و خرابی می شدند که نارضایتی مشتریان را در پی داشت. اما با گذشت زمان و سعی در برطرف کردن این دست مشکلات، موتورهای جدید امروزی تولید و به بازار عرضه شدند که نسبت به موتورهای قبلی دارای قابلیت های بیشتر، لرزش و صدای کمتر هستند و توانسته اند رضایت مشتریان را جلب نمایند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره تعمیرات ماشین ظرفشویی، دوره تعمیرات لوازم خانگی، دوره تعمیرات یخچال ساید بای ساید و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *