معرفی اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

معرفی اجزای اصلی PC و لپ تاپ

شناخت اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ یک از مباحث مهم در تعمیرات لپ تاپ است  که در ادامه مباجث مربوط به آموزش تعمیرات لپ تاپ می خواهیم به آن بپردازیم. شناخت اجزای اصلی لپ تاپ و کامپیوتر شما را یاری خواهد کرد تا در صورت بروز هر گونه مشکلی در لپ تاپ با آن ها آشنا بوده و با سرعت بیشتری در راستای تعمیر آن گام برداشت.

1- مادربرد  Mother board یکی از اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ ها

مادربرد در لپ تاپ ها و کامپیوترهای شخصی قطعا یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های آن به شمار می آید که شاید طیف وسیعی از کاربران این نام را حتی برای یک بار هم که شده، به گوش خود شنیده اند. اما برای اطلاعات بیشتر می بایست این قطعه بسیار مهم را در لپ تاپ ها معرفی سازیم تا بیشتر در خصوص آن اطلاع کسب نمایید. مادر برد یک صفحه ای است از جنس فیبر که کلیه قطعات الکترو نیکی بر روی آن نصب میشود به واقع مادربرد توسط شاه راه های BUS به عنوان پل حیاتی انتقال داده ها در بین قطعات می باشد. حال که با مادربرد تا حدودی آشنا شدید، برای اطلاع از سایر مدارها به بخش های دیگر نیز توجه کنید.

CPU

CPU -2  یکی دیگر از اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ ها

پردازنده که مخفف سه واژه انگلیسی به صورت Central Processor Unit می باشد به معنای واحد پردازش مرکزی می باشد. این واحد به عنوان مغز متفکر و البته مهمترین تراشه بر روی مادربرد یا هر کامپیوتری می باشد. سی پی یو وظایف بسیار مهمی را به عنوان یکی از مدارهای اصلی لپ تاپ ها و کامپیوترهای شخصی به عهده دارد که از آن جمله می توان به مدیریت و ساماندهی مراحل پردازش داده ها، ارائه عملکردهای منطقی و مطلوب در لپ تاپ، نظارت مستقیم و غیر مستقیم به سایر قطعات روی برد اصلی و نیز سایر قسمت های لپ تاپ  کامپیوتر و…اشاره کرد.

بنابراین می توان گفت سی پی یو نیز یکی از قطعات بسیار مهم و تغذیه کننده مدار اصلی PC و لپ تاپ است که آشنایی با این قطعه برای هر تعمیرکاری بسیار حائز اهمیت است.

چیپست چیست

3- چیپست

چیپست که به عنوان مجموعه تراشه نیز اطلاق می گردد، به عنوان مجموعه ای از اجزای الکترونیکی در یک مدار مجتمع گفته می شود. وظیفه این بخش به واقع مدیریت جریان داده ها در بین پردازنده ها، حافظه و قسمت ها جنبی(I/O) می باشد.

می توان این گونه گفت که این قسمت از لپ تاپ ها به گونه ای طراحی و تعبیه گشته اند که توانایی این را دارند که با یک زیرگروه و مجموعه ای از ریزپردازنده ها کار کنند. بنابراین می توان گفت با توجه به اینکه چیپست ها وظیفه کنترل ارتباط بین پردازنده ها را بر عهده دارند، نقش حیاتی و بسیار مهمی در تعیین عملکرد سیستم را ایفاء می نمایند.

حتما بخوانید: همه چیز درباره اصطلاحات سخت افزاری کامپیوتر

به طور کلی می توان اذعان داشت که چیپست ها در رایانه ها عمدتا برای تراشه های ویژه ای در تخته مدار اصلی رایانه و کارت های توسعه به کار می آیند و از بخش های اصلی و مهم مدارهای کارگزاری شده در لپ تاپ ها محسوب می شوند. بنابراین وجود این قطعه بسیار مهم در دل کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها از جمله قطعات سخت افزاری و مهم آن ها محسوب می شوند که برای سازماندهی لپ تاپ ها بسیار حائز اهمیت هستند.

هارد دیسک چیست

4- هارد دیسک

این قطعه یک وسیله دخیزه سازی اطلاعات غیر فرار است که اطلاعات را بر روی خود ذخیره کرده و در زمان نیاز در اختیار آن ها قرار می دهد. هارد دیسک ها در کامپیوترها از هارد دیسک ها در لپ تاپ بزرگ تر بوده و می توانند 120 گیگا بایت تا چند ترابایت را در خود نگهداری کنند. ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات در هارد دیسک های لپ تاپ کمتر از کامپیوتر می باشد.

حافظه کامپیوتر

5- حافظه کامپیوتر

از دیگر اجزای مهم در کامپیوتر و لپ تاپ ها حافظه است. حافظه در لپ تاپ و کامپیوتر به انواع مختلفی تقسیم می شود. حافظه دسترسی تصادفی(RAM)، حافظه فقط خواندنی ROM، حافظه پنهان Cache و غیره نمونه از این حافظه ها می باشند.

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برای نگه ‌داری اطلاعات و دستورالعمل‌ هایی که بسیار از آن‌ ها استفاده می شود، به کار می رود.

حافظه فقط خواندنی (ROM) حاوی اطاعات مهمی است که از قبل بر روی سیستم ذخیره شده اند و پاک کردن و تغییر آن ها بسیار سخت و دشوار است.

حافظه پنهان( Cache) از دیگر حافظه ها در کامپیوتر و لپ تاپ است که چند دستور بعدی که پردازنده می بایست به پردازش آن ها بپردازد را در خود نگه داشته تا رایانه با سرعت بیشتری به آن ها دسترسی پیدا کند.

کیبورد

6- صفحه کلید

یکی از دیگر اجزای کامپیوتر و لپ تاپ می باشد. بر روی کیبورد علامت ها و نشانه های مختلفی ثبت شده است که با فشردن هر یک از آنها علائم خاصی بر روی کامپیوتر نقش می بندد. کیبوردها انواع مختلفی داشته کیبورد ماشین حسابی، لپ تاپی، بیسیم، مالتی مدیا، مخصوص بازی، چند منظوره، مخصوص تایپ برخی از انواع آن می باشند.

ماوس

7- موس

موس یکی دیگر از اجزای کامپیوتر و لپ تاپ می باشد که سنسور تشخیص حرکت داشته و حرکت را به سیگنال های دیجتالی تبدیل کرده و به کامپیوتر و لپ تاپ ارسال می کند. موس ها به سه دسته مکانیکی، نوری مکانیکی و نوری تقسیم می شوند. موس های مکانیکی امروزه دیگر کاربردی نداشته و موس های نوری یکی از پرکاربردترین موس ها می باشد.

در این موس ها حسگرهای نوری جهت حرکت را شناسایی کرده و آن ها را به کامپیوتر ارسال می کند.

PC و لپ تاپ ها از اجزای زیادی برخوردار هستند که هر کدام از آن ها نقش تعیین کننده ای در عملکرد لپ تاپ ها به عهده دارند. در این قسمت به مهمترین این مدارها و اصلی ترین آن ها پرداخته شد تا با این دسته از مدارهای رایج در دل کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها بیش از پیش آشنا شد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات لپ تاپ هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *