معرفی رایج ترین ارورهای گوشی آیفون و برطرف کردن آن ها

5 دقیقه زمان مطالعه

ارورهای گوشی آیفون بسیار است و در بیشتر مدل های آن وجود دارد. این ارور ها سعی می کنند پیغامی را به کاربر برسانند  و بدلیل استفاده رایج از گوشی های آیفون در ایران سعی داریم شما را با این ارور ها آشنا کنیم. اگر شمه ای تخصص در زمینه آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل داشته باشید و یا اینکه در دفاتر تعمیراتی موبایل کار کرده باشید، به خوبی می دانید که برخی از ارورهای گوشی آیفون در تمامی مدل های IOS موجود می باشد که برای رفع این ارورها می بایست چاره ای اندیشید.

امروزه می توان گفت با توجه به آموزش های لازم در زمینه موبایل و نسخه های به روز آن با هر ارور و خطایی، راهکار یا حتی راهکارهایی در نظر گرفته شده است که هر کدام از آن ها می توانند ارور به وجود آمده در هر یک از برندهای مختلف موبایل را اعم از اندروید یا آی او اس برطرف نمایند. بنابراین اگر با این دسته از ارورها رو به رو شدید، هیچ جای نگرانی نیست و می توانید با سپردن گوشی خود به دست افراد متخصص و کاربلد در دفتر تعمیرات موبایل به راحتی هر گونه اختلال در گوشی موبایل خود را تعمیر نمایید. در ادامه به برخی از این ارورها و راه حل های آن اشاره می شود تا با در دست داشتن آن ها ضمن آشنایی با ارورهای مختلف بتوانید هر گونه ایراد و خللی را در گوشی خود برطرف نمایید و از هر گونه عواملی خارجی مضری به دور رانید.

ارورهای گوشی آیفون
ارورهای گوشی آیفون

معرفی برخی از ارورهای گوشی آیفون

با توجه به گستردگی ارورهای مختلف در گوشی های هوشمند امروزی در این مختصر به ارائه تنها برخی از ارورهای گوشی های آیفون می پردازیم تا این ارور ها را برای کاربران و تعمیرکاران موبایل در زیر مجموعه های مختلفی دسته بندی سازیم تا برای هر یک از این زیر مجموعه ها یک حکم کلی را مبتنی بر رفع ایراد و ارور موجود ارائه سازیم. بنابراین می توان ارورهای آیفون را طبق دسته بندی های زیر بیان کرد:

  1. ارورهای وابسته به مشکلات سخت افزاری آیفون
  2. ارورهای وابسته به اتصالات و بیس باند
  3. ارورهای مربوط به مسائل امنیتی
  4. ارورهای مربوط به بخش ارتباطات
  5. مربوط به بخش اتصال USB
  6. مربوط به جیلبریک
  7. سایر ارورهای آیفون، آیپد و اپل
  8. ارورهای مخصوص آیپاد اپل

تمامی ارورهای ذکر شده هر کدام زیر شاخه های مختلفی دارند. به عنوان مثال ارورهای بخش سخت افزاری خود به ارورهای: ارور 1، ارور 3، ارور 10، ارور 11، ارور 12، ارور 13، ارور 14، ارور 16 و… تقسیم بندی می شود که تعداد آن ها بالاست.

Error 13 , Error 14  از ارورهای گوشی آیفون

این دو نوع ارورهای رایج در گوشی های آیفون به شمار می روند که کاربران گوشی های آیفون معمولا به هنگام ریستور کردن دستگاه خود با آن مواجه می گردند. بنابراین در صورتی که با این دو نوع از ارور شایع و رایج در گوشی های آیفون مواجه شدید، می بایست راهکارهای آن را در زیر جستجو کنید:

اولین راهکار برای زدودن این ارور این است که از ایزوله کردن پورت یو اس بی برای برطرف نمودن این مشکل بهره جویید. بدین صورت که می بایست پورت USB خود را تعویض نموده و لایتنینگ آیفون خود را به یک کابل یو اس بی دیگری به سیستم خود متصل کنید تا به این ترتیب ارور پیش رو از بین برود.

راهکار دوم برای رفع این دو نوع از ارورها به این صورت است: در صورتی که لایتنینگ را به همه کابل های کامپیوتر متصل کردید ولی باز هم با ارورهای پیش رو مواجه گشتید، در این صورت می بایست از یک بکاپ برای متصل گرداندن کابل یو اس بی به لایتنینگ بهره ببرید.

سومین راهکار برای رفع این مشکل این است که از یک کابل یو اس بی با 30 پین برای متصل گرداندن گوشی آیفون خود به سیستم استفاده کنید. راهکارهای دیگری هم برای رفع ای ارورها وجود دارد که در این مختصر از ذکر آن ها سر باز می زنیم.

حتما بخوانید: آموزش بکاپ گرفتن از گوشی آیفون

Error 17 آیفون

ارور 17 آیفون از جمله ارورهای دیگر آیفون و آیپد به شمار می آید؛  به این صورت است که کاربر گوشی های آیفون را با این مشکل مواجه می سازد که نمی توانند لوگوی اپل را در دستگاه خود رویت نمایند. طبق چنین شرایطی می توان به این اطمینان دست یافت که یک فایل فلش تصویر nand 0 , nor 0 از فایل دانلودی رام جا افتاده است. بنابراین برای آنکه این ارور شایع را در گوشی های آیفون از بین برد، می بایست دست به ارائه راهکار زیر زد تا مشکل برطرف گردد.

تنها روش برطرف نمودن ارور 17 آیفون این است که یک فایل IPSW سالم را از یک سایت معتبر دریافت نموده و مجددا روند ریستور کردن را صورت دهید تا مشکل به وجود  آمده را برطرف نمود.

Error 18 یا Error -18 از دیگر ارورهای گوشی آیفون

ارور 18 آیفون که در پاره ای از اوقات به صورت منفی 18 آیفون نیز در گوشی های آیفون به نمایش داده می شود، زمانی به وجود می آید که مشکل ایجاد شده ناشی از ایجاد خلل در کتابخانه Media روی گوشی باشد که امکان اصلاح و یا بروزرسانی آن نیز نباشد. برای رفع این ارور نیز می بایست آپدیت iTunes را به آخرین نسخه بازار رساند تا با شروع مجدد روند ریستور بتوان این ارور را نیز برطرف نمود.

ارورهای بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که هر کدام از آن ها در تمامی مدل های مختلف آیفون می باشند و تعداد آن ها بسیار زیاد می باشند. آن چه مهم است، این امر می باشد که برای هر اروری راه حلی وجود دارد که می توان به وسیله آن مشکل به وجود آمده را برطرف نمود.

ارور 21 آیفون

ارور 21 آیفون هنگام آپدیت/ری‌استور به فریمور کاستوم رخ داده و برای برطرف کردن ارور 21 در آیفون می بایست آی‌دیوایس دستگاه را به حالت DFU Mode قرار داده و مجددا دستگاه را ری استور کنید.

ارور 4013 آیفون

این ارور در بیشتر مواقع هنگام آپدیت کردن IOS رخ می دهد. در صورتی که هنگام آپدیت آیتونز قطع شود این ارور نمایش داده خواهد شد. البته در برخی از مواقع این ارور هنگام بروز مشکلات سخت افزاری مانند بروز مشکل در هارد به وجود خواهد آمد.

آموزش رفع ارورهای گوشی آیفون

با توجه به ارورهای متنوع و گوناگونی که از گوشی های آیفون صورت می گیرد؛ در اینجا به برخی از راه حل ها و راهکارهای اساسی در راستای برطرف نمودن ارورهای این نوع از گوشی ها می پردازیم.

برطرف کردن ارورهای بخش سخت افزاری

تمامی ارورهای این بخش را به طور کلی می توان طبق دستورالعمل های زیر برطرف نمود:

1- در ابتدا می بایست از موارد زیر اطمینان حاصل نمود:

الف) یوزر کامپیوتری که از آن استفاده می شود؛ نباید به عنوان یوزر Administrator انتخاب شده و یک یوزر مهمان نباشد.

ب) اینترنت متصل بوده باشد و از سرعت قابل قبولی برخوردار باشد.

ج) سوکت USB و سیم رابط آیفون را باید چک کرد که مشکل اتصال و خرابی نداشته باشد.

د) تنظیمات مربوط به تاریخ و زمان سیستم به روز و دقیق باشد.

ه) نرم افزار آیتونز می بایست روی کامپیوتر شما بروزرسانی یا آپدیت باشد.

و) برنامه هایی نظیر آنتی ویروس، فایروال و… غیرفعال باشند.

2- پس از اطمینان حاصل نمودن از موارد فوق می توان در راستای زدودن و برطرف نمودن ارورهای آیفون گام برداشت و موارد زیر را به ترتیب صورت بخشید.

الف) با بهره بردن از برنامه آیتونز، گوشی آیفون را بایستی دو بار ریستور کرد تا ارورهای نامبرده شده در این بخش (سخت افزاری) از بین بروند.

ب) اگر با ریستور مشکل برطرف نشد؛ بایستی به یک شبکه اینترنت دیگری وصل شد و گوشی را هم به یک دستگاه کامپیوتر دیگری متصل نمود و دوباره ریستور را صورت داد تا بدین ترتیب برخی از ارورهای دیگر نیز از بین بروند.

ج) بعد از ریستور، راهکار مورد کاربست دیگر بهره مندی از حالت DFU Mode می باشد که برای بهره مندی از این حالت می بایست مراحل مختلفی را طی نمود. از جمله این کارها این است که در ابتدا گوشی آیفون، آیپد و یا آیپاد خود را بایستی با کابل مناسب خود به کامپیوتر متصل نمود و برنامه آیتونز را روی آن اجراء نمود. پس از آن دکمه های پاور و هوم دستگاه آیفون خود را می بایست به طور همزمان با هم نگه داشت تا زمانی که گوشی ریستارت گردد.

بعد از ریستارت این دو دکمه را باید به مدت 5 ثانیه نگه داشت تا گوشی آیفون به حالت DFU Mode منتقل شود. بعد از اجرای این مراحل بایستی ابتدا گزینه شیفت را روی صفحه کلید خود نگه داریم وسپس گزینه  Restore را در نرم افزار ایتیونز انتخاب کرده تا بدین ترتیب دستور ریستور کردن گوشی خود را صادر کرده باشید و به همین ترتیب سایر مراحل را باید طی کرد تا مشکلات مربوط  به بخش سخت افزاری به طور کامل برطرف گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *