معرفی انواع میکروکنترلرهای AVR

5 دقیقه زمان مطالعه

معرفی انواع میکروکنترلرهای AVR

انواع میکروکنترلرهای AVR یکی از موارد آموزشی در دوره‌های آموزش طراحی میکروکنترلرهای AVR می باشد که به طور کامل در مورد نحوه کار و انواع آنها بحث می شود. میکروکنترلرها انواع گوناگونی دارند، یکی از میکروکنترلرهای معروف و پر کاربرد AVR است.

میکروکنترلرهای AVR بسیار محبوب هستند که در بسیاری از برنامه‌ها بخصوص در نمونه سازی پروژه و همچنین در دستگاه های تعبیه شده مورد استفاده قرار می گیرند. این میکروکنترلر یک میکروکنترلر معماری 8 بیتی RISC (Reduction Instruction Set Computing) است که از سال 1996 در بازار موجود است و دارای SRAM، حافظه فلش، فضای داده IO و EEPROM است. این اولین میکروکنترلر در بازار است که دارای حافظه فلش است.

تجهیزات کامل AVR
تجهیزات کامل AVR

میکروکنترلر AVR اکثر دستورات را در چرخه اجرای واحد انجام می‌دهد. اینها تقریبا 4 برابر سریعتر از میکروکنترلرهای PIC هستند، انرژی کم مصرف می کنند و می‌توانند در حالت‌های مختلف برای صرفه جویی در مصرف انرژی کار کنند.

AVR یک میکروکنترلر 8 بیتی از خانواده RISC است. در این معماری مجموعه دستورالعمل کامپیوتر از نظر تعداد کمتر، از نظر عملکرد سریعتر و ساده تر است. نوع دیگر طبقه بندی CISC است.

انواع میکروکنترلرهای AVR

تعدادی از خانواده های میکروکنترلر استاندارد وجود دارد که با توجه به عملکرد و نیاز کاربر در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، متداول ترین انواع میکروکنترلرهای AVR ، میکروکنترلرها 8051 ، AVR و PIC هستند. در سال 1996، AVR توسط شرکت Atmel توسعه داده شد. معماری این میکروکنترلر توسط Alf-Egil Bogen و Vegard Wollan ساخته است. اصطلاح AVR از برنامه نویسان خود مشتق شده و مخفف میکروکنترلر Alf-Egil Bogen Vegard Wollan RISC است که به عنوان Advanced Virtual RISC  نیز شناخته می‌شود. اولین میکروکنترلر AT90S8515 بر اساس معماری AVR ساخته شده است، اما اولین میکروکنترلر که به بازار فروش می رسد AT90S1200 در سال 1997 بود.

 Tiny AVR یکی از انواع AVR :

این میکروکنترلر دارای حافظه کمتر و اندازه کوچک تر است و فقط برای کاربردهای ساده تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Mega AVR یکی از انواع AVR :

این میکروکنترلر یکی از محبوب ترین انواع میکروکنترلرهای AVR و نهایتا دارای حافظه تا 256 کیلو بایت است. از این میکروکنترلر می‌توان برای کاربردهای دشوار تر استفاده کرد.

Xmega AVR یکی از انواع AVR :

این میکروکنترلر برای کاربردهای ترکیبی کارهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که به ظرفیت کارت حافظه بیشتر و همچنین سرعت بالاتر احتیاج دارند.

معماری میکروکنترلر AVR
معماری میکروکنترلر AVR

معماری انواع میکروکنترلرهای AVR

 AVR از “معماری هاروارد” استفاده می‌کند، بنابراین دارای باس و حافظه‌های جداگانه برای ذخیره داده‌ها و برنامه‌ها است. دستورالعمل‌های موجود در حافظه برنامه با پایپینگ یا لوله کشی یک سطح انجام می‌شود. در حالی که یک دستورالعمل در حال دستیابی است، دستورالعمل بعدی از حافظه برنامه خارج می‌شود. این تفکر اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌ها در هر چرخه CLK انجام شود و این نشان می‌دهد که AVR در حدود 1 MIPS / MHz اجرا می‌شود.

CPU میکروکنترلر AVR همانند CPU موجود در کامپیوتر است. هدف اصلی CPU تایید عملکرد صحیح برنامه است. بنابراین، CPU باید بتواند به محاسبات انجام شده، حافظه‌ها، لوازم جانبی کنترلی دسترسی داشته باشد و وقایع را کنترل کند. CPU های AVR 8 بیتی و 32 بیتی Atmel مبتنی بر “معماری هاروارد” طراحی و ساخته شده‌اند، بنابراین هر آی سی دارای دو باس است، یکی باس دستورالعمل و دیگری باس داده.

CPU دستورالعمل‌های اجرایی را در باس دستورالعمل، که در آن باس داده قرار داده شده است برای خواندن یا نوشتن داده‌های مربوطه می‌خواند. برای اطلاع از هزینه‌های دوره‌های آموزش میکروکنترلر می‌توانید به سایت این آموزشگاه‌ها مراجعه کنید و اطلاعات لازم و مورد نیاز را دریافت کنید.

معرفی mega AVR

یکی از اعضای خانواده میکروکنترلرهای AVR میکروکنترلر megaAVR از محبوب ترین میکروکنترلرهای 8 بیتی است که سال‌ها به عنوان پرچمدار AVR خدمت کرده است. در حالی که اولین AVR  – AT90S1200 – در سال 1997 منتشر شد، megaAVR کمی بعد از آن در سال 1998 به شکل ATmega603  با 64 کیلوبایت فلش و ATmega103  با 128 کیلوبایت فلش وارد بازار شد. دستگاه‌های megaAVR اولیه دستگاه‌های AT90 با ظرفیت و گنجایش فلش و حافظه رم بسیار زیاد بودند، همچنین لوازم جانبی زیادی نیز در آنها وجود داشت.

معرفی TinyAVR از زیر مجوعه های میکروکنترلرهای AVR

یکی از زیرمجموعه‌های میکروکنترلرهای رایج 8 بیتی AVR است که به طور معمول دارای ویژگی‌های کمتر، پین‌های I / O کمتر و حافظه کمتر نسبت به سایر میکروکنترلرهای سری AVR است. اولین عضو این خانواده در سال 1999 توسط Atmel به بازار عرضه شد.

منبع : jaycarlson

منبع : en.m.wikipedia

منبع : edgefxkits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *