نحوه نصب ROM روی گوشی های اندرویدی

5 دقیقه زمان مطالعه

نصب ROM بر روی گوشی یکی از بخش های آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل می باشد و بسیار پر کاربرد است و معمولا گوشی های اندرویدی را به این وسیله تعمیر می کنند. آموزش نصب ROM روی گوشی های اندرویدی موضوع مورد مطالعه در این مطلب می باشد که برای این منظور ابتدای امر می بایست رام زدن را تعریف نموده تا پس از آن با عملکرد و نحوه انتخاب رام مناسب برای گوشی های اندرویدی به طور کامل آشنا گردیم.

پیش از هر چیز ذکر این نکته لازم و ضروری است که رام زدن با روت کردن متفاوت است. هر چند شبیه به همدیگر هستند و برخی از افراد به اشتباه این دو را عملا یک چیز در نظر می گیرند. لذا در ادامه مطلب تنها به نحوه رام زدن گوشی می پردازیم و برای زدودن این ابهام اشاره ای کوتاه به روت کردن هم می کنیم تا این دو را از یکدیگر تفکیک داد.

ROM زدن گوشی
ROM زدن گوشی

تعریف نصب ROM روی گوشی اندروید

برای آشنایی با رام زدن گوشی های اندرویدی ابتدا می بایست این اصطلاح کاربردی را در دفتر تعمیرات موبایل تعریف نمود. Rom یا به عبارتی بهتر فریمور (Firmware)به سیستم عامل و اپلیکیشن های همراه آن اشاره دارد که چگونگی و نحوه عملکرد گوشی اندروید یا اسمارتفون شما را تحت کنترل خود دارد. به واقع رام در گوشی های اندرویدی حکم ویندوز را برای لب تاب و کامپیوتر ایفاء می کند.

تعمیرکاران موبایل با استفاده از رام گوشی های اندرویدی یا تبلت مشتریان خود را فلش می زنند و حتی می توان نسخه اندروید آن را نیز بروزرسانی کنند. بنابراین رام یکی از ابزارآلات مورد استفاده در دفاتر تعمیرات موبایل به شمار می آید که بسیار کاربرد دارد.

تفاوت رام Rom با روت  Root در اندروید

برای آنکه با تفاوت رام و روت آشنا شوید؛ باید گفت که روت به معنای دسترسی ریشه ای و عمیق به سیستم عامل و تنظیمات اصلی آن است که به تنظیمات گوشی شما آزادی عمل می دهد. پس از روت کردن می توان از گوشی موبایل خود یک بکاپ کامل هم گرفت و برنامه های نیازمند روت را روی آن نصب کرد. بنابراین علی رغم گمان برخی از افراد رام و روت یکی نیستند و در واقع این دو اصطلاح کاملا با یکدیگر متفاوت می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش روت گوشی اندرویدی را بخوانید.

تشریح عملکرد رام گوشی
تشریح عملکرد رام گوشی

تشریح عملکرد نصب ROM روی گوشی های اندرویدی

در نظر داشته باشید برای تشریح عملکرد نصب ROM روی گوشی های اندرویدی یک رام اصلی یا رام آفیشال وجود دارد و یک رام دستکاری شده که به آن کاستوم رام می گویند. کاستوم رام (Custom ROM) به واقع نوعی رام می باشد که توسط یک توسعه دهنده حرفه ای اندروید دستکاری می گردد و قابلیت های متنوعی را نسبت به رام اصلی ارائه می سازد. نصب کاستوم رام در اندروید دربردارنده مزیت های زیادی است. بنابراین برای تشریح عملکرد آن و نصب و راه اندازیش در گوشی های اندروید ابتدا بایستی با پیش نیازهای نصب آشنا شوید.

پیش نیازهای نصب رام در گوشی :

  1. کاستوم ریکاوری
  2. بوتلودر آنلاک گردد.
  3. فعال بودن قابلیت USB Debugging
  4. تهیه نمودن بکاپ
  5. شارژ بودن باتری

مراحل نصب ROM روی گوشی های اندرویدی

پس از انجام دادن این مراحل پنج گانه به عنوان پیش نیاز برای نصب کاستوم رام اندروید می بایست مراحل زیر را انجام داد تا این پروسه آغاز گردد.

1- انتخاب و دانلود یک کاستوم رام مناسب

اولین مرحله انتخاب و دانلود یک کاستوم رام مناسب برای گوشی اندروید مورد نظر می باشد. در این بین با توجه به متنوع بودن کاستوم رام ها در مدل های مختلف می توان یکی از آن ها را به راحتی برگزید. در انتخاب یک کاستوم رام خیلی می بایست دقت نظر به خرج داد و حتما می بایست سازگاری آن را با گوشی خود در نظر گرفت و سپس آن را برگزید.

2- حالت ریکاوری

مرحله دوم پس از انتخاب کاستوم رام و دانلود فایل مربوطه این است که وارد حالت ریکاوری شوید که در گوشی های مختلف این حالت به شیوه های متفاوتی صورت می پذیرد. ولی در غالب گوشی های اندرویدی با فشردن همزمان دکمه های پاور و کاهش صدا می توان به این حالت رفت.

3- نصب یا فلش رام

فلش کردن رام که طبیعتا در مورد آن زیاد شنیده اید، همان نصب کردن رام در گوشی های اندرویدی می باشد که با کند شدن دستگاه و ایجاد خرابی و روشن نشدن آن در دفتر تعمیرات موبایل اقدام به فلش کردن آن می کنند. برای این منظور می بایست از طریق حالت ریکاوری و انتخاب گزینه Install رام مورد نظر را انتخاب و دستور نصب آن را اعمال کرد.

4- حذف حافظه کش

پس از خاتمه مراحل نصب یا فلش کاستوم رام می بایست حافظه کش یا Cache دستگاه را از طریق منوی ریکاوری حذف نمود.

5- استفاده از کاستوم رام

با طی نمودن مراحل بالا پروسه نصب کاستوم رام اندروید به پایان می رسد و می توان از آن نهایت لذت را برد.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *