نصب جی پی اسGPS(ردیاب)خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

جی پی اس GPS ماشین یکی از پرکاربردترین قطعات جانبی خودروست و سوال بیشتر افرادی است که قصد خرید جی پی اس دارند و نحوه استفاده از جی پی اس خودرو را نمی‌دانند این است که چگونه جی پی اس خودرو را فعال کنم؟ در این مقاله قصد داریم تمامی نکات درباره نصب جی پی اس خودرو از جمله نحوۀ استفاده از جی پی اس خودرو، نحوه نصب صحیح و راه اندازی gps خودرو بپردازیم.چنانچه به برق خودرو علاقمندید می توانید در دوره آموزش برق خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

جی پی اسGPS چیست؟ 

جی پی اسGPSخودرو

جی پی اس ها به دو شکل شارژی و سیمی وجود دارند. جی پی اس های شارژی همانند جی پی اس فندکی خودرو، به آسانی نصب می شوند و امکان جابجایی دارند و می توانید در صورت تعویض خودرو نیز، جی پی اس خریداری شده را به خودروی جدید منتقل کنید. اما شاید بزرگترین مشکل این جی پی اس ها، تمام شدن باتری آنهاست که باید در فواصل زمانی مشخص شارژ شوند.

نصب جی پی اس های سیمی که از برق ماشین تغذیه می کنند دشوارتر بوده و از طرف دیگر نمی توان آن ها را به سادگی از یک ماشین به اتومبیل دیگر منتقل کرد. اگرچه این جابجایی غیرممکن نیست اما نیازمند زمان بیشتری است. جی پی اس سیمی چون همیشه از برق خودرو استفاده می کند تقریبا غیرممکن است که به دلیل کمبود انرژی از خراب شود. همچنین جی پی اس های سیمی به راحتی قابل شناسایی و دزیده شدن نیستند. همچنین امکان نصب جی پی اس ماشین در هرجایی فراهم است. چنانچه جی پی اس را در مکان نامناسب نصب کنید؛ احتمال خرابی و سرقت آن افزایش می یابد. بهتر است جی پی اس را در مکانی نصب کنید که علاوه بر مخفی بودن از شرایط بد آب و هوا نیز در امان باشد.

حتما بخوانید:استعلام خلافی خودرو با پلاک

نصب ردیاب GPSخودرو؛ چطور ردیاب آهنربایی را نصب کنید؟ 

در نصب جی پی اس آهنربایی فقط کافیست یک مکان درست را انتخاب نمایید. کارشناسان زیر خودرو و روی یک سطح فلزی صاف را بهترین محل برای نصب جی پی اس های آهنربایی می‌دانند. از آنجا که آهنربای استفاده شده در این جی پی اس ها بسیار قوی اند لازم نیست نگران کنده شدن آن باشید، همچنین از آنجایی که در زیر خودرو قرار می دارند از باد و باران نیز در امان است.

همچنین گلگیرها، داخل سپر خودرو یا حتی داخل کاپوت نیز محل مناسبی برای نصب جی پی اس خودرو است. اما باید توجه داشته باشید به هیچ وجه جی پی اس را نزدیک مخزن سوخت خودرو یا زیر اگزوز نصب نکنید، زیرا امواج دریافتی و گرمای بالایی که در این مناطق وجود دارد می تواند منجر به از کارافتادن جی پی اس یا مشکلات دیگری شود. پس از نصب، با اتصال ردیاب و سیم کارت به اپلیکیشن کار راه اندازی جی پی اس تمام شده است.

چگونه جی پی اسGPS خودرو را فعال کنیم؟ راهنمای گام به گام نصب ردیاب سیمی

جی پی اسGPSخودرو

نصب جی پی اس خودرو برای ردیاب های سیمی کمی مشکل تر از جی پی اس های شارژی است. اگر خودتان کار با فازمتر را بلدید نیاز به مراجعه به مکانیک را ندارید اما اگر دانش زیادی ندارید و یا می خواهید ردیاب را داخل کاپوت خودرو قرار دهید حتما به یک متخصص مراجعه کنید. در ادامه به 5 مرحلۀ نصب جی پی اس خودرو می پردازیم:

1-برای فعال كردن جی پی اسGPSخودرو، سیم کارت را در داخل جی پی اس خودرو قرار دهید(جی پی اس خودرو سیم کارت خور)

برای فعالسازی جی پی اس خودرو میبایست یک سیم کارت پانج شده را از طریق شیار داخل دستگاه جی پی اس قرار دهید. جهت اطمینان سیم کارت را تا انتها فشار دهید تا صدای قفل شدن آن را بشنوید و سیم کارت دیگر از ردیاب خارج نشود. دقت کنید که سیم کارت خود را شارژ ریالی کرده و سپس درون ردیاب قرار دهید. در ادامه برای نصب جی پی اس ماشین باید تنظیمات جعبه فیوز را انجام دهید.

2-جعبه فیوز ماشین را پیدا کنید و مراحل نصب جی پی اسGPS را بر روی خودرو را ادامه دهید

هر دستگاه ردیابی معمولا دارای سه دسته اصلی سیم هستند:

  • برق اصلی
  • سوئیچ پله
  • اتصال به بدنه

بهتر است اگر قرار است ردیاب را زیر فرمان نصب کنید، برق را نیز از همان قسمت تامین کنید. ابتدا جعبه فیوز را باز کرده و سوییچ ماشین را در حالت باز قرار دهید. با باز گذاشتن سوییچ می توانید سوییچ پله را پیدا کنید. با فعال شدن کلید پله می توانید متوجه روشن شدن و یا خاموش شدن ماشین شوید.

حال با استفاده از فازمتر فیوزها را بررسی کنید. فیوزی که چراغ فازمتر روشن شد نشان دهندۀ منبع برق است. برای اطمینان بیشتر یک بار سویچ را باز و بسته کنید. همچنین اگر فاز متر عدد 12 ولت را نشان داد نشان دهندۀ فیوز منبع است.

3-فیوز اصلی را با کلید سوییچ اشتباه نگیرید، مهمترین نکات در نحوۀ نصب جی پی اسGPS

حال زمان پیدا کردن فیوز اصلی است پیدا کردن فیوز اصلی مثل پیدا کردن سوییچ پله است. فرق برق اصلی با کلید پله در این است که حتی در صورت بسته بودن کلید ماشین نیز فازمتر هنگام قرار گرفتن روی فیوز روشن می شود. حال باید سیم های دستگاه را به برق ماشین وصل کنید.

4- سه سیم اصلی جی پی اسGPS: قرمز، نارنجی و مشکی

جی پی اسGPSخودرو

جی پی اس ماهواره ای خودرو سه سیم اصلی دارند. سیم قرمز برای اتصال به برق مثبت، سیم مشکی نشان دهنده برق منفی و سیم نارنجی نیز برای اتصال به ACC  میباشد. در صورت مشاهدۀ سیم زردنگ، باید بدانید که این سیم عملکرد خاصی ندارد و احتیاجی به اتصال به منبع برق نیست.

آموزش نصب جی پی اسGPS ماشین و برنامه جی پی اس ماشین

برای نصب جی پی اس روی ماشین با کمک نوشته ها و رنگ های روی جعبه فیوز ها و با استفاده از کلید سوییچ و فیوز اصلی، سیم ها را به درستی وصل کنید. پس از اتصال تمامی سیم ها به جعبه فیوز، سکوت فیوز را به دستگاه وصل کنید. اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، چراغ های زرد و آبی چشمک می زنند.

حال می توانید دستگاه را در همان محدوده محکم و از پنهان کنید. چنانچه می خواهید در مکانی دیگر ردیاب را نصب کنید از یک برقکار کمک بگیرید.

حتما بخوانید: انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

5-رانندگی با خودرو و ارسال پیامک آخرین گام نصب جی پی اسGPS و ردیاب است

برای اطمینان از صحت عملکرد ردیاب کافیست تا چند دقیقه با ماشین حرکت کنید. با ارسال کلمه Where یا اجرای فرمان موقعیت یابی در اپلیکیشن می توانید به موقعیت خودرو دسترسی پیدا کنید . پیغامی که در گوشی خود دریافت می کنید شامل موقعیت زمانی و مکانی خودروست که به شکل زیر ارسال می شود.

جی پی اسGPSخودرو

در این مطلب به بررسی سیستم جرقه زنی، اجزا و طرز کار آن پرداختیم. در صورتی که از علاقه مندان به برق خودرو هستید برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم در دوره آموزش برق خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *