اصول سیم کشی تلفن در داخل ساختمان

5 دقیقه زمان مطالعه

سیم کشی تلفن برای واحد های مسکونی و ویلایی متفاوت است همچنین می دانیم که استفاده از تلفن در هر واحد مسکونی لازم و ضروری به شمار می رود. از این رو باید بدانیم سیم کشی تلفن به چه صورت انجام می شود. تا بدون نیاز به متخصص خودمان در منزل اقدام به سیم کشی نماییم. ابتدا باید بدانیم پریز تلفن در چه محل هایی قابل نصب است  که با گذراندن دوره آموزش برق ساختمان درجه ۲ این مهارت را کسب خواهید کرد و به سادگی می توانید تمام سیم کشی ها و کلید پریز ها را نصب کنید.

اصول سیم کشی تلفن برای منازل مسکونی

اگر قصد دارید برای منزل مسکونی خود اقدام به نصب و راه اندازی تلفن نمایید، در قدم اول باید بدانید پریز تلفن خود را باید در کدام محل نصب کنید.

اگر برای سیم کشی در منزل های ویلایی نقشه ای ترسیم نکرده اید، بهتر است خودتان به فکر نقشه کشی باشید. با این کار می توانید بدون نگرانی از فراموش کردن محل نصب پریز، اقدام به سیم کشی نمایید. شما به راحتی در منزل های ویلایی می تواند در چند نقطه پریز تلفن خود را نصب نمایید. 

اصول سیم کشی تلفن برای پذیرایی

اصولا سیم کشی و نصب پریز تلفن، در کنار دیگر پریز ها صورت می گیرد. این که تا چه میزان پذیرایی و سالن شما بزرگ باشد، می توان از دو تا سه پریز تلفن استفاده نمود. 

اصول سیم کشی تلفن برای اتاق خواب

در اتاق های خواب معمولا یک پریز کافیست فقط باید بدانید نصب پریز تلفن در پشت تخت، پشت شوفاژ و یا پشت در صورت نگیرد.

پریز
پریز

اصول سیم کشی تلفن برای آشپزخانه

در مورد نصب پریز تلفن در اشپزخانه نیز، می توانید روی اپن را مناسب دانسته و بر بالای آن اقدام به نصب پریز تلفن نمایید.

حتما بخوانید: مراحل برق کشی ساختمان به زبان ساده

سیم کشی تلفن باید از چه مسیری صورت پذیرد؟

این که سیم کشی را از کجا آغاز نماییم و به کجا ختم کنیم، مسئله ی مهمی است. بیشتر برقکارها معمولا برای آغاز سیم کشی، سیم تلفن را از داخل جعبه فیوز برق درون واحدها عبور می دهند. باید بگوییم این حرکت کاملا اشتباه است. 

هر چه قدر سیم تلفن از سیم های برق فاصله داشته باشد، نویز کمتری بر روی سیم های تلفن ایجاد می گردد. حتما شما هم با این مسئله رو به رو شده اید که بیشتر مواقع تلفنتان دارای نویز است. یکی از علت های عمده ی این مسئله به نزدیکی این سیم های تلفن، به سیم های برق می باشد.

نکته ی دیگری که باید در مورد سیم کشی در نظر داشته باشید، این مسئله است که برق کار ها اصولا برای سیم کشی تلفن ، از سیم هایی با رشته های بسیار زیاد مانند کابل آیفون استفاده می کنند. با این روش تصمیم دارند تا هم ایفون و هم تلفن را از طریق همین یک کابل به داخل واحد های مسکونی منتقل نمایند.

حتما بخوانید: آموزش کامل سیم کشی فتوسل و نحوه نصب آن

در این حالت سربندی خط تلفن منزل این واحد ها، در پشت گوشی های ایفون صورت می گیرد. اما این روش نیز می تواند اشتباه باشد. زیرا معمولا تعمیرکاران آیفون، در زمان تعمیر دچار اشتباه شده و سیم های تلفن را به جای سیم های آیفون قطع می کنند.  علاوه بر این مسئله، سیم های تلفن و آیفون به دلیل نزدیکی به یکدیگر، منجر به ایجاد نویز در یکدیگر می شوند.

سیم کشی تلفن
سیم کشی تلفن

لوله های مورد استفاده برای سیم کشی تلفن چیست؟

کابل ها و لوله هایی که برای سیم کشی استفاده می کنید، باید مجزا بوده و با تقسیم بندی های جداگانه ای صورت پذیرد. لوله گذاری برای پریز های تلفن بسیار آسان می باشد. کافیست تمام قسمت هایی که قصد دارید پریز تلفن نصب کنید را مشخص نموده، پس از آن با استفاده از لوله های PVC به یکدیگر متصل نمایید.

این مسئله را به یاد داشته باشید که مسیری را برای لوله کشی و سیم کشی تلفن انتخاب نمایید که کمترین فاصله و راحت ترین مسیر را داشته باشد. برای این کار باید از پیش اقدام به نقشه کشی مسیر ها نموده باشید. استفاده از لوله های مناسب برای سیم کشی ضروری است معمولا برای استفاده در سیم کشی تلفن از لوله PVC با سایز 11 یا 13 و در شاخه های 3 متری مورد استفاده قرار می گیرند.

اندازه لوله های PVC  بین 11، 13، 16 و… می باشند. این لوله ها را به صورت توکار استفاده می کنند. زیرا این لوله ها از استقامت مکانیکی بالاتری نسبت به لوله های خرطومی برخوردار می باشند. علاوه بر آن برای سیم کشی پریز های تلفن در سوله های صنعتی از لوله های فلزی نیز استفاده می شود.

لوله های مورد استفاده برای سیم کشی تلفن
لوله های مورد استفاده برای سیم کشی تلفن

در صورتی که قصد دارید اطلاعات خود را در حوزه برق ساختمان بالا برده و برقکاری حرفه ای شوید توصیه می کنیم همین حالا در کلاس آموزش برق ساختمان مجتمع فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *