نحوه آموزش ریست ماشین ظرفشویی [انواع برندها]

5 دقیقه زمان مطالعه

به جرات می توان گفت ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربردترین وسایل برقی در عصر حاضر است که نقش بسیار مهمی در سهولت زندگی داشته و توانسته یکی از مشکلات اساسی بشر در زمینه کمبود وقت را برطرف کند. اما این وسیله گاهی اوقات با مشکلاتی روبرو می شود و می تواند باعث نگرانی شما شود. در این مقاله نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی را به شما آموزش می دهیم تا در کمترین زمان ممکن مشکلاتی را که بدون تعمیر ماشین ظرفشویی می توانید به راحتی حل کنید.

آیا ریست کردن ماشین ظرفشویی واقعا جواب می دهد؟!

تصور کنید ظروف کثیف خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و دکمه شروع را فشار دهید. اما با وجود اینکه مطمئن هستید که برق به آن وصل است، ماشین ظرفشویی اصلا جواب نمی دهد! در چنین شرایطی شاید اولین فکری که به ذهنتان خطور می کند این باشد که به دنبال متخصص باشید و کار تعمیر ماشین ظرفشویی را به او بسپارید. اما باید بدانید که در بسیاری از موارد می توانید به راحتی و بدون نیاز به سرویس مشکل ماشین ظرفشویی خود را حل کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات ماشین ظرفشویی در دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی شرکت کنید.

موقعیت های زیادی وجود دارد که ماشین ظرفشویی شما به دلیل عوامل مختلف دچار مشکل موقتی در عملکرد خود می شود، اما با یک ریست ساده می توانید مشکل را حل کرده و دستگاه خود را به حالت عادی برگردانید.

تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی نه تنها مربوط به زمان توقف کار می شود، بلکه به زمانی که با خطاهای مختلف مواجه می شوید نیز مربوط می شود. یکی از راه حل های ذکر شده در دفترچه راهنمای ماشین های ظرفشویی مختلف برای رفع اخطارهای مختلف، ریست کردن دستگاه است.

نحوه آموزش ریست ماشین ظرفشویی [انواع برنده

با این روش آسان می توانید بدون نیاز به متخصص مشکل ماشین ظرفشویی خود را حل کنید و در هزینه های خود تا حد زیادی صرفه جویی کنید. در برخی موارد ماشین ظرفشویی مشکلی ندارد، اما باید برنامه شستشو را تغییر دهید. در این شرایط می توانید به راحتی دستگاه خود را ریست کرده و پس از اعمال تغییرات مورد نظر مجددا از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

حتما مطالعه نمایید: نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

2 روش ساده برای تنظیم مجدد انواع ماشین ظرفشویی

همانطور که گفتیم، تنظیم مجدد انواع ماشین ظرفشویی اولین و ساده ترین کار در هنگام بروز مشکل و قبل از جستجوی یک سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی قابل اعتماد است.

در این قسمت شما را با 2 روش ریست بسیار ساده آشنا می کنیم که با استفاده از آنها می توانید انواع ماشین ظرفشویی را ریست کرده و بسیاری از مشکلات جزئی را برطرف کنید.

اگر ماشین ظرفشویی شما دکمه ریست دارد، می توانید به راحتی از آن دکمه استفاده کرده و آن را ریست کنید. اما اگر این دکمه در ماشین ظرفشویی شما نصب نشده است، مراحل زیر را دنبال کرده و آن را ریست کنید:

تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی به صورت دستی

روش دستی ابتدایی ترین و ساده ترین روشی است که می توانید برای ریست کردن ماشین ظرفشویی خود از آن استفاده کنید و در بسیاری از موارد می توانید نگرانی تعمیر ماشین ظرفشویی را نداشته باشید.

برای این کار کافی است ابتدا ماشین ظرفشویی را با استفاده از دکمه پاور خاموش کنید، سپس دوشاخه را از پریز خارج کرده و اجازه دهید ماشین ظرفشویی حدود 5 دقیقه استراحت کند. پس از این مدت، دستگاه را دوباره به برق وصل کرده و آن را روشن کنید.

اگر بعد از انجام این کار با پیام های خطا مواجه شدید، معنی آن خطاها را در کتابچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود جستجو کنید، اما اگر ماشین ظرفشویی شما همچنان بدون دریافت پیام کار نمی کند، به مرحله بعد بروید و با روش دوم آن را ریست کنید.

بازنشانی ماشین ظرفشویی با استفاده از کنترل پنل 

اگر استفاده از روش دستی ناموفق بود و ماشین ظرفشویی شما باز هم جواب نمی دهد، باید از کنترل پنل دستگاه استفاده کرده و آن را ریست کنید. برای انجام این کار، دکمه‌های «اسکراب با دمای بالا» و «صرفه‌جویی در مصرف انرژی» را یکی پس از دیگری تا ۵ بار فشار دهید. توجه داشته باشید که این دکمه ها ممکن است در ماشین ظرفشویی شما با نام هایی مانند: “hi-temp”، “heated dry” یا نام های مشابه وجود داشته باشد، تنها نکته مهمی که باید به آن توجه کنید استفاده از دکمه هایی است که بیشترین عملکرد مشابه را دارند.

پس از انجام این کار احتمالاً می بینید که چراغ های ماشین ظرفشویی روشن می شوند یا صداهایی را از داخل آن می شنوید; در این مرحله، بدون فشار دادن هیچ دکمه ای، اجازه دهید ماشین ظرفشویی 5 تا 10 دقیقه استراحت کند و مجدد خود را تنظیم کند.

پس از 10 دقیقه استراحت دادن به ماشین ظرفشویی، دکمه “cancel” یا “cancel/drain” را فشار دهید تا فرآیند تخلیه شروع شود. این فرآیند حدود 2 دقیقه طول می کشد و به هیچ وجه نباید در روند تخلیه دخالت کنید.

بازنشانی ماشین ظرفشویی با استفاده از کنترل پنل 

حتما مطالعه نمایید: علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی همراه با راهنمای رفع

بعد از انجام این کارها این احتمال وجود دارد که مشکل ماشین ظرفشویی شما برطرف شود و ماشین شروع به کار کند اما اگر تغییری در وضعیت آن ایجاد نشد بهتر است به دنبال متخصص باشید و تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به او بسپارید.

قبل از اینکه به سراغ روش های تنظیم مجدد برخی از مدل های محبوب ماشین ظرفشویی برویم، به نکته مهمی اشاره می کنیم که می توان از آن چشم پوشی کرد. در بسیاری از موارد ماشین ظرفشویی به دلایل فنی یا پیچیده کار نمی کند و این اتفاق به دلیل مشکلات ساده و جزئی رخ می دهد که شاید به آن توجه نکرده باشید.

یکی از دلایل بسیار ساده ای که باعث می شود ماشین ظرفشویی شما از کار بیفتد، روشن بودن قفل کودک است! یکی دیگر از دلایل ساده ای که باید قبل از تماس با تعمیرکار ماشین ظرفشویی یا حتی تنظیم مجدد دستگاه خود جستجو کنید، قفل کودک ماشین ظرفشویی است.

باز ماندن در ماشین ظرفشویی یکی از شایع ترین دلایل کار نکردن ماشین است و خیلی وقت ها به اشتباه باعث می شود که به دنبال متخصص و تعمیر ماشین ظرفشویی باشید! دلیل دیگری که باید قبل از تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی و نگرانی در مورد خرابی آن جستجو کنید، روشن بودن دکمه “شستشو با تاخیر” است که باعث تاخیر در روشن شدن ماشین ظرفشویی می شود.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی شما بوش است، می توانید به راحتی آن را در چند مرحله بازنشانی کنید:

  • اگر پنل کاربری و دکمه های ماشین ظرفشویی شما در قسمت داخلی درب ماشین قرار دارد، درب ماشین ظرفشویی را با دقت و خیلی کم باز کنید تا به این دکمه ها دسترسی داشته باشید.
  • برای توقف یک برنامه در حال اجرا، باید دکمه شروع را برای چند ثانیه فشار دهید تا نشانگر «فعال» ناپدید شود.
  • پس از انجام این کار، حدود یک دقیقه صبر کنید تا آب داخل دستگاه تخلیه شود و ماشین ظرفشویی شما خالی شود.
  • برای شروع یک برنامه شستشوی جدید، دکمه شروع را دوباره به مدت 3 ثانیه فشار دهید و برنامه مورد نظر را انتخاب کنید.

در برخی موارد به دلیل قطع برق، عملکرد ماشین ظرفشویی دچار اختلال می شود و باید ریست شود. در چنین مواقعی دکمه های Power و Start را همزمان فشار داده و رها کنید. به این ترتیب ماشین ظرفشویی دوباره شروع به کار می کند و می توانید برنامه مورد نظر را برای آن انتخاب کنید.

حتما مطالعه نمایید: علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و راهنمای رفع مشکل

چگونه ماشین ظرفشویی ویرپول را ریست کنیم؟

ماشین ظرفشویی ویرپول دکمه ریست مستقل ندارند، بنابراین باید آنها را به صورت دستی ریست کنید. مراحل تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی ویرپول به شرح زیر است:

  • ابتدا دو شاخه ماشین ظرفشویی را جدا کنید.
  • پس از قطع برق چند دقیقه صبر کنید.
  • پس از چند دقیقه، ماشین ظرفشویی را دوباره روشن کنید و دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا ماشین روشن شود.

اگر بعد از انجام این کارها ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود و دلیل دیگری برای از کار افتادن آن پیدا نمی کنید، بهتر است با تعمیرکار ماشین ظرفشویی تماس بگیرید و از آنها برای تعمیر ماشین ظرفشویی خود کمک بخواهید.

نحوه آموزش ریست ماشین ظرفشویی

ساده ترین راه برای تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی سامسونگ

مدل های پیشرفته تر ماشین ظرفشویی سامسونگ به طور خودکار ریست می شوند و در صورت بروز خطا یا مشکل دوباره شروع به کار می کنند. برخی از مدل ها دارای دکمه مخصوص ریست ماشین ظرفشویی هستند که با استفاده از آن می توانید به راحتی دستگاه را ریست کنید.

اما اگر هیچ یک از امکانات فوق در ماشین ظرفشویی شما وجود ندارد، می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید و با جدا کردن دوشاخه از پریز، برق را قطع کنید. پس از انجام این کار، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و سپس ماشین ظرفشویی را دوباره وصل کنید.

تنظیم مجدد ابتدایی ترین و ساده ترین کاری است که می توانید برای حل مشکل یک ماشین ظرفشویی انجام دهید. اما در برخی موارد، مشکل ماشین ظرفشویی چیزی فراتر از یک مشکل ساده است و باید رفع شود. اگر علاقه مند به تعمیرات ماشین ظرفشویی هستید، می توانید در دوره تعمیرات ماشین ظرفشویی ثبت نام کنید و از این طریق از درآمد بالای تعمیرات ماشین ظرفشویی بهره مند شوید.

در این مقاله به نحوه ریست ماشین ظرفشویی پرداختیم و بیان کردیم که در بسیاری از موارد می توانید با یک ریست ساده و بدون نیاز به تعمیر؛ ماشین ظرفشویی را مجددا راه اندازی کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات پکیج دیواری، آموزش تعمیرات کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *