آموزش تصویری ترجمه با گوگل ترنسلیت

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از در دسترس‌ترین و راحت‌ترین مترجم‌ها، گوگل ترنسلیت است که کاملاً رایگان در اختیار عموم مردم دنیا قرار گرفته است. برخی از نرم افزارها و وب اپلیکیشن‌های ترجمه با بهره گیری از ماشین‌های مترجم وتفسیر داده‌ها بر اساس فناوری‌های مختلف کلمات مختلف را ترجمه کنند. گوگل ترنسلیت یکی از پرکاربردترین آن‌هاست که با استفاده از تکنولوژی‌هایSMT، GNMT و استفاده از الگوریتم‌ها می‌توانند علاوه بر کلمات، عبارت‌ها، جمله‌ها و حتی صفحات وب را نیز ترجمه کند. اگر می خواهید با نحوه ترجمه با گوگل ترنسلیت آشنا شوید و از آن استفاده بهتری داشته باشید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید چرا که قصد داریم به آموزش ترجمه با گوگل ترنسلیت بپردازیم..

همچنین در صورتی که قصد یادگیری تعمیرات موبایل را دارید و می خواهید وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

تاریچخه گوگل ترنسلیت

اولین بار در آوریل 2006 از گوگل ترنسلیت برای جمع آوری اطلاعات مربوط به زبان‌ها با رونوشت‌های پارلمان اروپا و ملل متحد شروع به کار کرد. این ماشین برای ترجمه به اکثر زبان‌ها، ابتدا کلمه یا بخش‌های مختلف جمله را از زبان مبدأ به زبان انگلیسی و سپس به زبان مقصد ترجمه می‌کند. در ماه می 2014 با اضافه کردن خدمات و توسعه امکانات خود، توانست اسکن متون و ترجمه آن‌ها و همچنین تغییر گفتار به دلیل شناسایی اتوماتیک زبان‌های خارجی را به سرویس‌های خود اضافه کند.

در نوامبر 2016 با استفاده از تکنولوژی GNMT توانستند سبب شوند تا گوگل ترنسلیت به جای ترجمه چند بخشی یک جمله،از این به بعد کل جمله را ترجمه کند. همچنین با این فناوری، تلاش و تمرکز بر این بوده که به مرتبط ترین ترجمه، تنظیم و بازیابی متون دست پیدا کنند. بر این اساس، از این سرویس استفاده شده تا ترجمه‌ها بیشتر شبیه ترجمه یک انسان انجام شود و نه به شکل ترجمه از طریق یک ماشین. این امکانات در گذشته فقط برای چند زبان قابل استفاده بود، اما از فوریه 2022 برای همه زبان‌های فهرستGoogle Translate در دسترس قرار می‌گیرد.

دیگر کاربردهای گوگل ترنسلیت

یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی، قابلیت استفاده از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین است که ترجمه بدون اتصال به اینترنت انجام می‌شود و مورداستقبال بسیاری از مردم جهان قرار گرفت. با گذشت زمان و افزایش امکانات، در سال 2018 گوگل ترنسلیت یک ویژگی به نام Tap to Translate به سرویس خود اضافه کرد که بر طبق آن می‌توان در هر برنامه‌ای بدون خروج از آن، از قابلیت ترجمه فوری استفاده کرد. سرعت بالا و همچنین رایگان بودن تمامی سرویس‌های گوگل ترنسلیت سبب محبوبیت روزافزون آن شد. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این سرویس، نمایش و معرفی کلمات مترادف و معانی مختلف آن‌هاست که با تعیین یک کلمه، معانی و مترادف‌های آن نشان داده خواهند شد.

آموزش ترجمه با گوگل ترنسلیت از طریق سایت

برای ترجمه با گوگل ترنسلیت از طریق سایت وارد سایت اصلی https://translate.google.com/ و یا اپلیکیشن Google Translate شوید. سپس زبان‌های مدنظر خود را از آیتم فلش کنار قسمت زبان‌ها، انتخاب کنید.

در سایت گوگل ترنسلیت، کادر مستطیل سمت چپ برای زبان مبدأ و وارد کردن متن و کادر سمت راست برای ترجمه متن ارائه شده توسط گوگل ترنسلیت می‌باشد.

سایت گوگل ترنسلیت

با کلیک بر روی فلش مربوط به انتخاب زبان، منوی لیست زبان‌ها باز شده و می‌توانید با انتخاب هر زبان مد نظر خود، برای ادامه فرآیند ترجمه آماده شوید. اگر زبان مبدأ انگلیسی است، باید از فهرست زبان‌ها در کادر سمت چپ، ENGLISH و سپساز لیست زبان‌ها در کادر سمت راست، PERSIAN را انتخاب کنید.

ترجمه با گوگل ترنسلیت

در این زمان، با وارد کردن متن یا کلمه مدنظر خود، می‌توانید ترجمه را با سرعت بسیار زیاد در کادر سمت راست ببینید.

برای یافتن تمام معانی و مترادف‌های کلمه‌ای خاص در متن و یا عبارت، با دو با کلیک کردن روی همان کلمه و یا انتخاب آن، می‌توانید لیست پایین را که به نمایش در می‌آید، مشاهده کنید. همچنین موارد کاربرد آن در جملات مختلف در کادر سمت چپ قسمت پایین، نشان داده می‌شود.

برای تغییر زبان‌های مبدأ و مقصد، با فشار دادن دکمه‌های Sift+Ctrl+S بر روی کیبورد و یا با کلیک کردن روی دو فلش بین دو کادر مستطیلی، می‌توان زبان مبدأ و مقصد را معکوس کرد.

ترجمه با گوگل ترنسلیت

برای کپی کردن متن ترجمه شده، باید بر روی آیکون 2 مستطیل کوچک در قسمت پایین کادر سمت راست، کلیک کنید تا ترجمه آن برای شما کپی شود.

ترجمه با گوگل ترنسلیت از طریق سایت

اگر قصد دارید متن ترجمه شده  در گوگل ترنسلیت را به اشتراک بگذارید با کلیک بر روی آیکون مشخص شده در عکس زیر، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

اشتراک متن در گوگل ترنسلیت

اگر قصد دارید از تلفظ کلمه یا جمله ترجمه شده مطمئن شوید، می‌توانید با فشار دادن آیکون بلندگو در قسمت پایین کادر مربوطه، به صدا گوش دهید و از تلفظ صحیح آن مطلع شوید. متأسفانه در حال حاضر قابلیت شنیدن تلفظ کلمات و جملات برای زبان فارسی امکانپذیر نیست؛ اما این سرویس برای بسیاری از زبان‌های موجود در لیست گوگل ترنسلیت در دسترس می‌باشد.

ترجمه با گوگل ترنسلیت از طریق سایت

قابلیت دیگر گوگل ترنسلیت، قابلیت ترجمه از طریق گفتار می‌باشد. شما برای استفاده از این سرویس می‌توانید با فشار دادن آیکون میکروفون و سپس بیان کلمه یا جمله مد نظر خود، از ترجمه گوگل ترنسلیت با صدا استفاده کنید. در این روش دیگر به نوشتن متن توسط شما نیازی نیست، بلکه با صدای شما، گوگل متن را می‌نویسد و سپس ترجمه آن را در اختیار شما قرار می‌دهد.

گوگل ترنسلیت با صدا

در صورت عدم دسترسی به کیبورد، می‌توانید از کیبورد گوگل ترنسلیت استفاده نمایید. برای این منظور با کلیک بر روی آیکون کیبورد، یک کیبورد کوچک به نمایش گذاشته می‌شود که می‌توانید با آن متن مورد نظر خود را تایپ کنید.

کیبورد گوگل ترنسلیت

آموزش ترجمه با نرم افزار گوگل ترنسلیت از طریق گوشی

نرم افزار گوگل ترنسلیت گوشی چندین قابلیت منحصر به فرد دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1.استفاده از دوربین گوگل ترنسلیت

وارد گوگل ترنسلیت گوشی خود شوید، آیکون Camera را فشار دهید و در صفحه باز شده، روی Continue بزنید و در انتها OK را انتخاب کنید.

استفاده از دوربین گوگل ترنسلیت

سپس دوربین گوشی شما فعال شده و سه گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد:

گزینه Instantرا انتخاب کنید. سپس دوربین گوشی خود را روی متن مورد نظر قرار دهید.

استفاده از دوربین گوگل ترنسلیت

اکنون می‌توانید به ترجمه کل متن درون صفحه گوشی خود به صورت همزمان دسترسی داشته باشید.

نرم افزار گوگل ترنسلیت

دومین گزینه Scan است که با فشار دادن آن و قرار گرفتن دوربین روی یک متن، به راحتی تمام متون مربوطه توسط گوشی تشخیص داده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از انگشت خود و قرار دادن آن روی کلمه‌ای خاص، ترجمه کلمه مورد نظر را به دست بیاورید.

 

گزینه Important نیز برای استفاده از عکس‌های موجود در گالری گوشی شماست. می‌توانید با فشار دادن Important، وارد گالری گوشی خود شوید و سپسآلبوم و عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از این مرحله با تکان دادن انگشت خود بر روی متن دلخواه، ترجمه آن را مشاهده نمایید.

نرم افزار گوگل ترنسلیت

اپلیکیشن گوگل ترنسلیت

 

حتماً بخوانید: پروکسی تلگرام دسکتاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

2.استفاده از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین

حتی زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید و یا نمی‌خواهید اینترنت خود را روشن کنید، استفاده از گوگل ترنسلیت بر روی گوشی امکانپذیر است. نکته مهم این روش این است که باید قبل از خاموش کردن اینترنت خود، زبان مدنظر را در نرم افزار دانلود کنید. پس از آن می‌توانید در زمان‌های غیر فعال بودن اینترنت خود نیز از امکانات گوگل ترنسلیت استفاده نمایید. در حال حاضر، قابلیت ترجمه آفلاین از گوگل ترنسلیت برای برخی از زبان‌ها در دسترس نیست. مراحل مربوط به دانلود کردن زبان مورد نظر و استفاده از گوگل ترنسلیت آفلاین در شکل به صورت کامل نشان داده شده است.

 

استفاده از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین

استفاده از گوگل ترنسلیت به صورت آفلاین

آموزش ترجمه محاوره گوگل ترنسلیت

اگر در هنگام صحبت کردن با یک فرد با زبان متفاوت، دچار مشکل هستید و گوشی خود را به همراه دارید، حتماً از قابلیت Google Translate Conversation استفاده کنید. این سرویس تبدیل و ترجمه گفتار به گفتار را دارد و به صورت فایل صوتی آن را در اختیار شما قرار خواهد داد.

گوگل ترنسلیت گفتاری

 

جمع بندی

در عصر حاضر، به دلیل افزایش تعداد ارائه مقالات و سرچ‌های متون با زبان‌هایی غیر از زبان مادری، سفرهای زیارتی، سیاحتی و همچنین مأموریت‌های شغلی بسیاری از افراد، کاربرد گوگل ترجمه نیز افزایش یافته است. یادگیری تمام لغات و استفاده از معانی مختلف آن‌ها شاید برای همه افراد راحت و بی دغدغه نباشد. ما در این مطلب به تفصیل به معرفی روش‌های مختلف استفاده از گوگل ترنسلیت و قابلیت‌های شگفت انگیز آن پرداختیم تا در صورت نیاز، بتوانید بهترین و ساده‌ترین روش را برای ترجمه انتخاب نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *