همه چیز درباره علت کار نکردن گوگل پلی؛ رفع مشکل کار نکردن پلی استور

5 دقیقه زمان مطالعه

آیا گوگل پلی کار نمی کند؟ آیا پلی استور دچار مشکل شده و مدام متوقف می شود؟  این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات نرم افزاری است که در موبایل های گوناگون اندروید و آیفون رخ می دهد. اگر شما هم با مشکل کار نکردن گوگل پلی روبه رو هستید و می خواهید بدانید چرا گوگل پلی کار نمی کند، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب شما را با علت کار نکردن گوگل پلی و نحوه عیب یابی و رفع آن آشنا خواهیم کرد.

همچنین در دوره آموزش تعمیرات موبایل به صورت تخصصی این مشکل و نحوه رفع آن آموزش داده می شود.

علت کار نکردن گوگل پلی چیست؟

اول از همه، شما باید مطمئن شوید که ایراد از طرف گوشی شما است و نه از طرف Google . به عنوان مثال، وضعیت Play Store را در سرویسی مانند downdetector بررسی کنید. اگر بسیاری از کاربران مشکل مشابهی را گزارش کرده اند، احتمالاً این مشکل از سمت گوگل است و باید منتظر بمانید تا آن ها این مشکل را برطرف کنند. اگر احتمال می دهید که نوع مشکل کاربری است، ابتدا باید گوشی خود را ری استارت کنید.

برای شروع، چند مورد ساده که ممکن است بر عملکرد پلی استور تأثیر بگذارد را بررسی می کنیم.

اتصال اینترنتی خود را بررسی کنید.

ممکن است بسیار ساده به نظر برسد، اما گاهی علت کار نکردن گوگل پلی به دلیل مشکلات اینترنت است و بررسی اتصال اینترنت می تواند مشکلاتی را که دارید حل کند. سعی کنید حالت Wi-Fi را  به حالت داده تلفن همراه یا بالعکس تغییر دهید و ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر. همچنین باید گوشی خود را به “حالت هواپیما” تغییر دهید و دوباره به حالت اولیه برگردانید. در نهایت، می توانید روتر خود را ریست کنید تا مطمئن شوید که اتصال بخوبی وجود دارد.

حتما بخوانید: مهم ترین مشکلات وای فای گوشی و ترفندهای رفع آن 

تنظیمات تاریخ و زمان خود را بررسی کنید.

گوگل به صورت دوره ای تاریخ و ساعت گوگل پلی گوشی هوشمند شما را بررسی می کند و در صورت مغایرت بین زمان واقعی و آنچه در گوشی شما نمایش داده می شود، سرورهای آن می توانند در همگام سازی با دستگاه شما به مشکل خورده و این موضوع باعث خراب شدن گوگل پلی استور شوند.

برای رفع این مشکل، باید وارد تنظیمات دستگاه خود شوید. در قسمت سیستم، تاریخ و زمان را انتخاب کنید.بررسی کنید که آیا  تاریخ و زمان گوشی روی حالت خودکار قرار دارد یا خیر و اگر اینطور نیست، آن را فعال کنید.

اگر دستگاه شما روی حالت خودکار است و پلی شما همچنان کار نمی کند، باید تاریخ و زمان را به صورت دستی تنظیم کنید. ابتدا باید تاریخ و زمان خودکار را خاموش کنید. سپس تاریخ و زمان را با دقت وارد کنید.

کار نکردن پلی استور

تنظیمات تاریخ و زمان خود را بررسی کنید.

حتما بخوانید: چگونه بفهمیم باتری گوشی خراب است؟

2. برنامه های Google را بررسی کنید.

اگر Play Store هنگ کرده یا دچار مشکل شده است، سعی کنید آن را ببندید یا با رفتن به قسمت تنظیمات> برنامه ها و اعلانات> مشاهده همه برنامه ها، گوگل پلی استور را انتخاب کرده و Force stop را فشار دهید.

سپس، باید مطمئن شوید که گوگل پلی به روز بوده و مشکلی ندارد. برای این کار باید از آخرین نسخه گوگل پلی را نصب کنید. اگر پلی استور مدام متوقف می شودحتما از به روز بودن پلی استور اطمینان حاصل کنید. اگر هنوز مشکل دارید، باید حافظه پنهان گوگل پلی استور را پاک کنید و اگر باز هم مشکل حل نشد، داده های پلی استور خود را پاک کنید.

اگر پس از پاکسازی پلی استور همچنان مشکل وجود داشت، باید داده ها و حافظه پنهان در Google Play Services را پاک کنید و همچنین مطمئن شوید آخرین نسخه گوگل پلی استور را نصب کرده اید. در صورت برطرف نشدن مشکل، مرحله بعدی این است که اکانت گوگل خود را در دستگاه خود ریست کنید.

آخرین نسخه گوگل پلی استور را نصب کنید.

گاهی اوقات یک به روزرسانی جدید گوگل پلی استور وارد بازار شده است که شما آن را بارگیری نکرده اید و این موضوع باعث کار نکردن گوگل پلی می شود. بنابراین اگر پلی استور شما قدیمی است بلافاصله جدیدترین ورژن آن را دانلود کنید.

کار نکردن پلی علت استور

آخرین نسخه گوگل پلی استور را نصب کنید.

حافظه پنهان پلی استور را پاک کنید

در برخی موارد، فقط با پاک کردن حافظه پنهان، می توانید پلی استور را دوباره فعال کنید. حافظه پنهان محل ذخیره سازی است که به طور موقت داده ها را در خود نگه می دارد، بنابراین می تواند بدون نیاز به بارگیری مجدد به سرعت آن ها را بازیابی کند.

-ابتدا وارد تنظیمات شوید.

-سپس باید به قسمت برنامه ها یا مدیریت برنامه خود بروید.

-در گوشی های اندروید، باید روی View all apps ضربه بزنید.

-اکنون لیستی از برنامه های نصب شده بر روی گوشی خود را مشاهده خواهید کرد. به پایین بروید تا Google Play Store را ببینید و آن را انتخاب کنید.

-اکنون صفحه ی App Info  را مشاهده خواهید کرد .در اینجا، گزینه Storage and cache  را انتخاب کنید.

– گزینه ی Clear cache  را انتخاب کنید.

-مجدد بررسی کنید که آیا مشکل را برطرف شده یا خیر. اگر حل نشد، همان روش را دوباره تکرار کنید  اما در پایان، گزینه یClear storage را انتخاب کنید.

حافظه پنهان پلی استور را پاک کنید

حتما بخوانید: 20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

فضای ذخیره سازی (storage) را در گوگل پلی استور پاک کنید.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اگر مشکل به سادگی با پاک کردن حافظه پنهان برطرف نشد، می توانید گزینه دیگری به نام Clear storage  را امتحان کنید که مراحل آن مشابه موارد بالا است، اما حافظه کمی بیشتر از قبل پاک می شود و برنامه را به حالت اول باز می گرداند و اطلاعات ذخیره شده شما را از بین می برد.

به یاد داشته باشید، هنگام انجام این کار ، فایل ها ، تنظیمات ، اکانت ها، پایگاه های داده و سایر اطلاعات شما پاک می شوند. اطلاعات ورود به حساب را به خاطر بسپارید زیرا همگی آن ها از اکانت Google Play store پاک می شوند.

پاک کردن داده ها و حافظه پنهان در Google Play Services

اگر گوگل پلی استور قلب دستگاه اندروید شما باشد،  Google Play Services روح آن است Play Services  فرآیندی دارد که به برنامه ها اجازه می دهد تا با قسمت های مختلف دستگاه شما در ارتباط باشد و به همگام سازی آنها کمک می کند. اگر پاک کردن حافظه پنهان و داده ها در گوگل پلی استور جواب نداد، لازم است تا وارد Google Play Services خود شوید و داده ها و حافظه پنهان را در آنجا پاک کنید.

-تنظیمات را باز کرده و به قسمت برنامه ها بروید..

–   View all app را انتخاب کنید.

-اکنون لیستی از برنامه های نصب شده بر روی گوشی را مشاهده خواهید کرد. Google Play Services  را انتخاب کنید.

-اکنون در صفحه ی App Info  گزینه Storage and cache  را انتخاب کنید.

– گزینه یClear cache  را انتخاب کنید.

-به عقب برگردید و بررسی کنید که آیا این مشکل برطرف شده یا خیر.

حافظه پنهان در Google Play Services

حتما بخوانید: راهکارهای افزایش سرعت اینترنت گوشی

آخرین نسخه Google Play Services را نصب کنید.

به روز نبودن گوگل پلی سرویس از دیگر دلایلی است که باعث بروز این مشکل می شود. بنابراین آخرین نسخه را دانلود و نصب کنید. دقت داشته باشید که جدیدترین نسخه نرم افزار معمولا مشکلات کمتری دارد.

ابتدا باید مطمئن شوید که گوگل پلی استور شما بروز است.

-به برنامه گوگل پلی استور بروید و تصویر پروفایل خود در گوشه بالا سمت راست را انتخاب کنید.

– Settings و سپس General را انتخاب کنید.

– مطمئن شوید که Auto-update apps انتخاب نشده است.

آخرین نسخه Google Play Services را نصب کنید.

 Google Account خود را در دستگاه خود ریست کنید.

اگر همچنان برنامه Play Store شما کار نمی کند، ممکن است لازم باشد حساب گوگل خود را در دستگاه اندروید خود رفرش کنید. این کار باعث می شود که اکانت گوگل شما در کل گوشی شما و نه فقط در گوگل پلی استور ریست شود.  قبل از شروع این کار، اکانت(ها) را به خاطر داشته باشد زیرا اگر مراقب نباشید، ممکن است آن ها را از دست بدهید.

برای انجام این کار، اکانت خود را حذف کنید، سپس دوباره آن را اضافه کنید.

به تنظیمات خود رفته و Passwords Accounts را انتخاب کنید. اکنون اکانت گوگل را برای حذف انتخاب کنید، سپس آیکون منو (در بالا سمت راست) و حذف حساب را انتخاب کنید. این کار را برای همه ی اکانت های گوگل دستگاه خود انجام دهید. اکنون باید دوباره اکانت گوگل خود را وارد کنید. به تنظیمات خود برگردید و دوباره  Account را انتخاب کنید. برای افزودن مجدد حساب خود ، Add Account را انتخاب کنید.

مشکل پلی استور

Google Account خود را در دستگاه خود ریست کنید.

برنامه های مزاحم دیگر را بررسی کنید.

مراحل بالا مشخص می کند که آیا مشکل از خود گوگل پلی است یا خیر، اما گاهی اوقات این مشکل می تواند ناشی از یک برنامه متفاوت و مرتبط دیگری باشد که می تواند با پلی استور در تداخل باشد. ابتدا برنامه های غیرفعال خود را بررسی کرده و مطمئن شوید که Download Manager فعال است. همچنین اگر VPN دارید، باید VPN خود را غیرفعال کنید.

برنامه های غیرفعال خود را بررسی کنید.

بسیاری از اپ ها برای عملکرد مناسب به برنامه های دیگر نیاز دارند. این امر به ویژه هنگامی که با برنامه های سیستمی مانند  Google Play Store سروکار دارید بیشتر صدق می کند. اگر اخیراً برنامه ای را غیرفعال کرده اید، ممکن است باعث ایجاد این مشکل شده باشد.

به تنظیمات و مدیریت برنامه یا برنامه ها بروید اگر هرگونه سرویس غیرفعالی را مشاهده کردید، وارد آن شده و Enable را بزنید و ببینید آیا مشکل رفع می شود یا خیر.

VPN خود را غیرفعال کنید.

دلیل کار نکردن گوگل پلی ممکن است به دلیل فعال بودن وی پی ان باشد. داشتن VPN یک راه حل عالی برای دستیابی به همه رسانه های مورد نظرتان در خارج از موقعیت جغرافیایی شماست. حتی می توانید از VPN برای نصب برنامه ای در  Play Store کشور دیگری استفاده کنید. اما VPN شما ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در Google Play Store شما در منطقه ای که در حال حاضر در آن هستید شود.

اگر VPN را در دستگاه Android خود فعال کرده اید، باید آن را غیرفعال کنید. وارد تنظیمات خود شوید و Network and internet را انتخاب کنید. بررسی کنید که آیا VPN را فعال کرده اید یا خیر.

در صورت نصب برنامه های ،VPN باید آن ها را جداگانه غیرفعال کنید.

مشکلات پلی استور

VPN خود را غیرفعال کنید.

حتما بخوانید: علت خاموش شدن گوشی

Download Manager را فعال کنید (فقط در گوشی های قدیمی اندروید قابل اجرا است)

در صورت غیرفعال بودن مدیریت دانلود، این احتمال وجود دارد که  پلی استور دچار مشکل شود. توجه داشته باشید که این روش در دستگاه های دارای Android 10 و بالاتر قابل استفاده نیست.

به تنظیمات خود بروید و روی برنامه ها یا مدیریت برنامه را (بسته به گوشی شما) انتخاب کنید. باید بین برنامه های خود دانلود یا دانلود منیجر را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

بررسی کنید که آیا دانلود منیجر غیرفعال است یا خیر. اگر غیرفعال است  گزینه ی Enable را انتخاب کنید تا گزینه ی دانلود منجر بار دیگر روشن شود. اگر گزینه های Force Stop و Disable (همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید احتمالاً به رنگ خاکستری است) هستند ، پس دانلود منیجر غیرفعال نیست.

مشکلات پلی استور

Download Manager را فعال کنید

3. به دنبال راه حل موثرتری باشید

اکنون، ما به راه حل های فنی تری می رسیم که باید با احتیاط انجام شوند، بنابراین قبل از آن مطمئن شوید که ابتدا روش های بالا را امتحان کرده اید. اکنون، اگر دستگاه خود را روت کرده اید، توصیه می کنیم فایل “hosts.txt” را از فهرست سیستم خود حذف کنید. در غیر این صورت، به  Play Store برگرشته و به روزرسانی های قبلی را حذف کنید.

در نهایت، به عنوان آخرین راه حل، همیشه می توانید تنظیمات کارخانه را در گوشی هوشمند خود ریست کنید. با این کار همه داده های شما پاک می شوند، بنابراین مطمئن شوید که از آنها بکاپی تهیه کرده اید.

حذف فایل “hosts.txt”  (روت کردن نیاز است)

کاربرانی که قبلاً دستگاه خود را روت کرده اند، file explorer of choice خود را به دلخواه باز کنید. سپس به فهرست  root/system خود رفته و عبارت “hosts.txt” را جستجو کرده و آن را حذف کنید.

توجه: به هیچ یک از فایل های سیستم دیگر دست نزنید!

حذف به روزرسانی ها در Google Play

به طور کلی، وقتی با برنامه ای مشکل دارید، می توانید آن را حذف کرده و سپس دوباره نصب کنید. خوب، این راه حل در برخی از برنامه ها جواب می دهد، اما Google Play Store یک برنامه سیستمی در دستگاه Android شما است. کاری که می توانید انجام دهید این است که بروزرسانی های قبلی برنامه را حذف کنید.

-تنظیمات را باز کنید ، گزینه   Apps را انتخاب کنید.

See all apps  را انتخاب کرده و به قسمت  Google Play Store بروید.

– سپس سه نقطه در گوشه بالا سمت راست را انتخاب کنید تا گزینه ی حذف به روزرسانی ها مشخص شود.

– Uninstall updates را انتخاب کرده و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

اگر Store Google Play شما هنوز کار نمی کند، باید به عقب تر برگشته و به روز رسانی ها را دوباره نصب کنید.

پلی استور

حذف به روزرسانی ها در Google Play

گوشی هوشمند خود را ریست فکتوری کنید

اگر بعد از امتحان کردن تمام موارد بالا هنوز با مشکل روبرو هستید، ممکن است چاره ای جز ریست فکتوری گوشی نداشته باشید. با این کار همه اطلاعات گوشی شما از بین می رود. بنابراین باید از قبل یک نسخه پشتیبان کامل از گوشی بگیرید. با ورود مجدد به اکانت Google خود، اطلاعات شما بازیابی می شود.

-تنظیمات را باز کنید.

-به پایین بروید و System  را انتخاب کنید.

– گزینه Reset options و سپس روی Erase all data (ریست به حالت کارخانه) را انتخاب کنید.

پلی استور

گوشی هوشمند خود را ریست فکتوری کنید

در مقاله دیگری به طور جامع به آموزش ریست فکتوری پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ریست فکتوری انواع گوشی ها توصیه می کنیم مقاله ” آموزش ریست فکتوری” را مطالعه کنید.

منبع: nextpit

در این مقاله به بررسی علت کار نکردن گوگل پلی و نحوه رفع این مشکل پرداختیم، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *