پنج دلیل خوب کار نکردن ظرفشویی

5 دقیقه زمان مطالعه

عوامل متعددی منجر به خوب کار نکردن ماشین ظرفشویی و خراب شدن آن می شود. رعایت برخی از این عوامل ساده بوده و از خراب شدن و خوب کار نکردن ظرفشویی جلوگیری می کند.

در بعضی موارد ممکن است ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد که در این صورت باید از متخصصین کمک بگیرید و یا اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در این زمینه هستید، می توانید در دوره های آموزش حرفه ای تعمیرات لوازم خانگی شرکت کنید. اما برخی از مشکلات ماشین ظرفشویی به راحتی توسط خودتان قابل حل است. در این مقاله قصد داریم به پنج دلیل خوب کار نکردن ماشین ظرفشویی و نحوه رفع مشکلات آن بپردازیم.

چرا ماشین ظرفشویی خوب کار نمی کند؟

1.از مواد شوینده مناسب استفاده کنید

شوینده ظرفشویی

در کنار عملکرد مکانیکی ماشین ظرفشویی، مواد شوینده ای که برای ظرفشویی استفاده می کنید نیز در از بین بردن مواد غذایی و تمیز کردن ظروف، اهمیت دارد. در مورد مواد شوینده توصیه شده باید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید اما به صورت کلی اگر در مکانی زندگی می کنید که دارای آب سخت هست باید از مواد شوینده ای استفاده کنید که سختی آب را کاهش می دهند و یا از یک ماده افزودنی جداگانه که توانایی تمیز کردن ظروف را افزایش می دهد، استفاده کنید. بنابراین برای جلوگیری از خوب کار نکردن ماشین ظرفشویی حتما از مواد شوینده متناسب با دستگاه استفاده کنید.

در مقاله دیگری به بررسی انواع مواد شوینده برای استفاده در ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هر یک پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “تفاوت ژل و قرص و پودر ماشین ظرفشویی” را مطالعه کنید.

2.هنگام چیدن ظروف به آنها آب نزنید

آب نزدن به ظروف

بسیاری از افراد عادت دارند که در هنگام چیدن ظروف در ماشین ظرف شویی به آنها آب می زنند و سپس در ظرفشویی قرار می دهند. توصیه می شود به جای این کار ظروف را با دستمال پاک کنید به دلیل اینکه آنزیم های مواد شوینده به چسبندگی به مواد جامد نیاز دارند!

هنگامی که ماشین ظرفشویی آب را بر روی ظروف می ریزد، آنزیم ها به سرعت وارد عمل می شوند و مواد غذایی روی ظروف را به ذرات کوچکتر تقسیم می کنند و آنها را از بین می برند. بنابراین نیازی نیست قبل از روشن کردن ظرفشویی، خودتان به ظروف آب بزنید. جهت کسب آگاهی درباره چیدمان ظروف در ظرفشویی توصیه می کنیم مقاله “بهترین روش چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی” را مطالعه کنید.

3.بازوهای اسپری کننده را پاک کنید

بازوهای اسپری کننده

دستگاه شما دارای بازوهای اسپری کننده تحتانی و فوقانی است که آب را به ظروف منتقل می کند. اگر مسیر بازوهای اسپری کننده حتی تا حدی مسدود شود، توانایی انتقال آب به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و عملکرد دستگاه مختل خواهد شد. بنابراین باید بازوهای اسپری کننده را در بیاورید و آنها را تمیز کنید.

برای این کار در ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و قفسه های پایینی را در بیاورید و کنار بگذارید. روش های در آوردن بازوهای اسپری کننده در انواع دستگاه ها با یکدیگر متفاوت است و در این مورد می توانید از دفترچه راهنمای ظرفشویی کمک بگیرید. سپس با یک قطعه سیم نازک به سوراخ های آن فشار وارد کنید تا از هرگونه رسوب پاک شود و یا می توانید برای مدت دو ساعت آنها را در سرکه سفید خیس کنید.

4.فیلترها را تمیز کنید

فیلتر ظرفشویی

یکی از مزایای باز کردن بازوهای اسپری کننده این است که به فیلترها نیز دسترسی پیدا می کنید. فیلترها از چرخش دوباره مواد غذایی که از ظرف ها جدا شده اند، جلوگیری می کنند همچنین آنها مانع از ریختن مواد فاضلابی به درون دستگاه می شوند. اکثر برندهای تولید کننده ماشین ظرفشویی حداقل یک بار در سال تمیز کردن فیلترها را توصیه می کنند.

اگر ظروف را قبل از گذاشتن در ظرفشویی با دستمال پاک نمی کنید و در هفته بیش از ده بار از ظرفشویی استفاده می کنید، ممکن است نیاز باشد که فیلترها را هر چند هفته یک بار تمیز کنید. سیستم تصفیه برندهای ماشین ظرف شویی با یکدیگر متفاوت است اما به صورت کلی یک فیلتر برای مواد غذایی درشت و یک فیلتر برای ذرات ریزتر وجود دارد. فیلتر ها را به شکل وارونه در زیر آب گرم بگیرید و آنها را با مسواک تمیز کنید و سپس سر جای خود قرار دهید.

حتما بخوانید: علت سر و صدا ماشین ظرفشویی چیست؟

5.دمای آب را بررسی کنید

دمای آب

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی که باعث خوب کار نکردن ماشین ظرفشویی می شود، بی توجهی به دمای آب است. آب با دمای معمولی ظروف را تمیز می کند اما قطعا آب گرم، باعث پاکیزگی بیشتر ظروف می شود. به همین دلیل است که در یک چرخه شست و شو، وجود آب گرم برای تمیز کردن موثر ظروف شما لازم است.

ماشین ظرفشویی از آب گرم استفاده می کند و دمای این آب باید حداقل بالای 30 درجه سانتیگراد باشد. برای اندازه گیری دمای آبی که وارد ظرف شویی می شود می توانید از یک دماسنج شیشه ای استفاده کنید. اگر دمای آب گرم در خانه شما زیر 30 درجه است، درجه آب گرم کن یا پکیج را بالا ببرید. بگذارید آب گرم داخل سینک قبل از روشن کردن ماشین ظرف شویی باز باشد این عمل باعث می شود آب قبل از اینکه به ماشین ظرف شویی برسد، داغ شود.

در صورت بروز مشکل در ماشین لباسشویی توصیه می کنیم حتما از تعمیرکاری حرفه ای کمک گرفته و به تعمیر لباسشویی بپردازید. در صورتی که خود علاقه مند به تعمیر این وسیله برقی هستید توصیه می کنیم کلاس آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی را در آموزشگاهی معتبر ثبت نام کنید.

منبع: thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *