آموزش آپدیت فریمور Firmware به روش DFU MODE

5 دقیقه زمان مطالعه

آپدیت فریمور Firmware

آپدیت فریمور Firmware یکی از مباحث مهم آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل می باشد که این آپدیت به روش DFU_MOODE بسیار کاربردی است. برای این منظور در ابتدا می بایست فریمور را تعریف نموده و سپس آپدیت فریمور را طبق این روش مورد بررسی و کنکاو قرار دهیم. بنابراین اگر خواهان آن هستید که با این بخش آموزشی و تخصصی در مورد برنامه های سخت افزاری موبایل آشنا شوید؛ لازم می آید که با دقت نظر خاصی کلیه مطالب پیش رو را خوانده و از اطلاعات به دست آمده نهایت بهره وری را ببرید.

فریمور و شیوه آپدیت گوشی

فریمور یک برنامه نرم افزاری در گوشی های هوشمند امروزی است که در چیپ حافظه رام قرار می گیرد. این چیپ یا روی بورد سیستم و یا روی کنترلر قرار دارد. به واقع وظیفه فریمور به هنگام روشن کردن سیستم، رساندن کنترل سرور به سیستم عامل می باشد. بنابراین در یک تعریف ساده می توان فریمور را یک نرم افزار یا برنامه ای برای سخت افزار گوشی در نظر گرفت که درون انواع سخت افزارها طراحی و تعبیه می گردد تا به آن ها در ایجاد ارتباط با ابزارها و نرم افزارهای دیگر کمک کرده باشد.

چرا باید فریمور را آپدیت یا بروزرسانی کرد؟

برای پاسخ دهی به این سوال می توان گفت در بسیاری از مواقع به دلائل خاص سیستم نیاز به فلش کردن یا آپدیت فریمور Firmware سرور دارد تا عملکرد سرور و دستگاه شما به حالت اولیه خویش بازگردد و هیچ گونه خرابی و کندی سیستم شما را تحت شعاع خود قرار ندهد. بنابراین با آپدیت و بروزرسانی فریمور در دفتر تعمیرات موبایل می توان عملکرد بهینه و مطلوب تری را از دستگاه خود انتظار داشت.

آپدیت فریمور به روش DFU_MOODE
آپدیت فریمور به روش DFU_MOODE

آپدیت فریمور Firmware آیفون به روش DFU_MOODE

اما در این بخش می خواهیم آپدیت فریمور Firmware را به روش DFU_MOODE مورد آموزش قرار دهیم. DFU خود مخفف  عبارت انگلیسی Device Firmware Update می باشد که معنای آن به روزرسانی سخت افزار دستگاه می باشد. وارد شدن به وضعیت یا حالت DFU در گوشی های آیفون معمولا به دلائل متعددی صورت می پذیرد که اصلی ترین دلیل آن بروزرسانی نسخه قبلی آی او اس یا سیستم عامل شماست. علاوه بر آپدیت سیستم عامل در راستای جیلبریک کردن آیفون و یا باز کردن قفل سیم کارت گوشی نیز نیاز به استفاده از این حالت می باشد. اما نحوه کار با این روش چگونه است؟

حتما می دانید که فلش کردن گوشی دقیقا به مثابه عوض کردن ویندوز کامپیوتر یا لب تاب شماست. بنابراین همان طوری که در پاره ای از اوقات سیستم شخصی شما دچار اختلال می گردد و بنا به مسائلی عملکرد خو را از دست می دهد و منجر به بروز مشکلات نرم افزاری در آن می شود که در نهایت یک تعمیرکار کامپیوتر به منظور برطرف کردن مشکل پیش آمده اقدام به تعویض ویندوز شما می کند.

در گوشی های هوشمند امروزی نیز روال کار به همین شکل است و بنا به دلائلی از جمله: وجود ویروس در گوشی، کند شدن گوشی، پر شدن حافظه داخلی و خیلی از مسائل دیگر ممکن است کار به فلش کردن گوشی شما ختم گردد تا به این منظور مشکل پیش آمده برطرف گردد. برای این منظور می بایست یک فریمور جدید روی دستگاه شما رایت می گردد که باید در نظر داشت که تمامی داده های شما در فریمور قبلی حذف می گردد و یک فریمور پاک و عاری از هر گونه ویروس و اختلالی جایگزین فریمور قبلی دستگاه شما می گردد. یکی از مهمترین روش های این کار، روش DFU_MOODE است.

چگونه به روش DFU MODE آپدیت فریمور Firmware کنیم؟

 با استفاده از این روش می توان گوشی آیفون خود را فلش کنید. اما یک تعمیرکار حرفه ای می بایست این کار را صورت دهد. چرا که آموزش آپدیت فریمویر  طبق این روش قلق خاص خود را دارد که تنها از پس یک تعمیرکار مجرب بر می آید. ممکن است حتی برای این کار در چند مرتبه ابتدایی موفق به انجام این کار نگردد. بنابراین به طور کلی آموزش این روش به قرار زیر است:

  1. آیفون یا آیپد خود را در وهله نخست می بایست با کابل USB به کامپیوتر متصل نمود.
  2. برنامه iTunes را باید روی کامپیوتر خود اجراء نمود.
  3. در مرحله بعد بایستی گوشی را خاموش کرد.
  4. با استفاده از دو کلید پاور و هوم می بایست این دو را به صورت همزمان به مدت ده ثانیه نگه داشت. البته برای دیوایس هایی مثل آیفون X که کلید هوم ندارند، بجای آن بایستی کلید ولوم پایین را نگه داشت.
  5. پس از سپری شدن 10 ثانیه تنها کلید پاور را باید رها کرد تا پیغامی برای شما نمایش داده شود.

اگر تمامی مراحل به درستی انجام گردد شما می توانید قادر به فلش گوشی خواهید بود. البته بهتر است قبل از آن فریمور آیفون یا آیپد خود را از قبل دانلود کرده باشید.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *