آشنایی با استانداردهای آتش نشانی برای نصب اعلام حریق در ایران

5 دقیقه زمان مطالعه

استانداردهای آتش نشانی برای نصب اعلام حریق

استانداردهای آتش نشانی در اصل به منظور حفاظت از ساختمان در زمان حریق است. می دانیم که در ایران، برای استاندارد سازی ساختمان ها لازم است، تا سیستم های اعلام حریق و کابل کشی انجام شود. همان طور که در دوره آموزش نصب اعلام حریق اشاره شد برای نصب اعلام حریق می بایست استانداردهایی را رعایت کرد، در این مقاله به بررسی استانداردهای نصب اعلام حریق می پردازیم.

چه ساختمان هایی نیاز به اعلام حریق دارند؟

الف) ساختمان های تجاری که به صورت تک واحدی هستند و متراژ آن ها برابر با 500 متر مربع و بیشتر باشد.

ب) ساختمان های تجاری که ورودی مشترکی داشته و متراژ کل آنها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و بیشتر باشد.

ج) ساختمان های که کاربری تجاری – اداری یا اداری – مسکونی که بیش از ۳ طبقه از کف زمین داشته باشند و یا متراژ کل آن ها در مجموع ۳۰۰ متر مربع و بیشتر باشد.

د) ساختمان های تجاری، مسکونی که در تجمیع واحد های تجاری و مسکونی ۵ واحد یا بیشتر باشد.

و) در ساختمان های با کاربری مختلط در صورتی که هر کدام از کاربری ها به صورت مجزاء طبق شرح بند های فوق و یا جداول مسکونی نیاز به سیستم کشف و اعلام حریق داشته باشند، در کل بنا بایستی سیستم کشف و اعلام حریق طراحی و نصب گردد.

ه) سیستم اعلام حریق در ساختمان هایی با کاربری مختلط لازم است می بایست بصورت یکپارچه و یا مرتبط انتخاب، طراحی و نصب گردند.

در رابطه با واحدها مسکونی باید گفت:

ساختمان های ۵ سقف و بیشتر از تراز صفر، واحد های مسکونی با حداقل ۱۱ واحد و بیشتر و ساختمان های گروه “د” و بالاتر سیستم اعلام حریق آدرس پذیر الزامی است .

  بهترین محل برای نصب تابلو های اعلام حریق کجاست؟

تابلوی اعلام حریق در محلی باید قرار گیرد، که در صورت بروز حریق ماموران آتش نشانی بدون خطر به آن دسترسی داشته باشند.از این رو می توانیم بهترین محل برای نصب تابلو های اعلام حریق را، در مجاورت درب های ورودی بیان کنیم. سیستم های اعلام حریق را در هر مکانی می توان نصب نمود. مثلا در ساختمان های اداری، بیمارستان ها، خدمات درمانی، ساختمان های تجاری، درمانگاه ها، تمامی اتاق خواب ها و مناطق مجاور به آنها. 

علاوه بر آن می توانید جایگاهی برای سیستم های اعلام حریق در پلکان، آسانسور و… تعبیه نمایید. به یاد داشته باشید که آشکارسازی دود، علاوه بر این که باید از باتری استفاده کند، باید از طریق سیم های برق به انشعاب برق ساختمانی نیز متصل شود.

از طرف دیگر باید بدانید این آشکار ساز ها باید به یکدیگر متصل شوند.

تنها کافیست برخی از استاندارد های جهانی مانند Shield را در نظر بگیرید. این مسئله را به یاد داشته باشید که در انتهای این لوله ها، از جعبه تقسیم استفاده نمایید.

استاندارد های آتش نشانی
استاندارد های آتش نشانی

استاندارد های آتش نشانی و سیستم اعلام حریق

تمامی تجهیزات اعلام حریق باید طبق استاندارد BS 5839 بوده و کابل کشی نیز باید طبق استاندارد BS 6207 صورت پذیرد. برای استفاده از کابل، باید کابل های 1.5 میلی متر مربع استفاده نمایید. این کابل ها باید با روپوش و عایق پروتودور استفاده شوند. 

اما اگر قصد دارید از این کابل ها در محیط هایی استفاده کنید، که امکان ساییدگی، ضربه، جویده شدن توسط حیوانات و… وجود داشته باشد، بهتر است از کابل های مکانیکی استفاده نماید. می توانید سیم هایی که برای چراغ ها و آژیر ها استفاده می شود را در داخل لوله و به صورت توکار قرار دهید.

این نکته را به یاد داشته باشید که کابل های سیستم اعلام حریق باید از دیگر سیم ها جدا باشد. حال به برخی از دستورالعمل های اجرائی در سیستم های اعلام حریق، بر مبنای استاندارد NFPA-72 می پردازیم.

دستورالعمل طراحی سیستم اعلام حریق

این دستور العمل بر مبنای استاندارد NFPA-72 می باشد. برای اجرای سیستم اعلام حریق باید مساحت هر زون حداکثر برابر با 2000m2 باشد. علاوه بر آن حداکثر طول هر زون نیز باید برابر با 3000m باشد. 

این مسئله را به یاد داشته باشید که طبق دستورالعمل اجرائی سیستم های اعلام حریق، تعداد المان های هر زون باید حداکثر 24 المان باشد. منظور از المان همان شستی ها و دتکتور ها در سیستم های اعلام حریق می باشند.

هر طبقه ی واحد های مسکونی در اصل بک زون لازم دارد. این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که، هر شستی اعلام حریق باید بر روی یک زون مجزا نصب گردد. تا در صورت نیاز، به راحتی بتوان از آن استفاده نمود. 

نکته ی دیگری که در دستورالعمل طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق باید به آن توجه داشت، استفاده از سیم های بدون روکش در مکان هایی است که ولتاژ القایی دارند. مثلا در اتاق ترانس و یا سوئیچ و… . تمامی سیم ها باید یک تکه بوده و در لوله هایی مجزا و مستقل قرار گرفته باشند.

اگر سقف و کف کاذب ارتفاعی بیش از 80 سانتی متر دارند، باید از دتکتور استفاده شود. اما اگر این فاصله کمتر از 30 سانتی متر است، نیازی به نصب دتکتور های مجزا نمی باشد.

در استاندارد های آتش نشانی و نصب سیستم های اعلام حریق باید به یاد داشته باشید که، تمامی انبار ها باید دارای دتکتور باشند. اگر انبار در واحد ساختمانی واقع شده است، می توانید از یک دتکتور حرارتی برای ان استفاده نمایید.

علاوه بر تمامی موارد یاد شده، باید بدانیم که سیستم های اعلام حریق دارای دستورالعمل های بیشتری هستند. تنها کسانی به این موارد آگاهی دارند که در زمینه ی طراحی و نصب سیستم های اعلام حریق فعالیت می کنند. برای آشنایی بیشتر با استانداردهای لازم و نحوه نصب سیستم اعلام حریق پیشنهاد می کنیم در کلاس برق ساختمان شرکت نمایید.

استاندارد های آتش نشانی و اعلام حریق
استاندارد های آتش نشانی و اعلام حریق

ارتفاع نصب آژیر اعلام حریق چقدر باید باشد؟

ارتفاع نصب آژیر اعلام حریق می بایست 210 سانتی متر باشد. صدای آژیر در فضاهای عمومی نیر باید ۶۵ دسی بل و در بالا سر تخت خواب اتاق هایی که مجهز به سیستم اعلام حریق هستند از 75 دسی بل کمتر باشد .

ارتفاع نصب شستی اعلام حریق چقدر باید باشد؟

حداقل ارتفاع نصب شستی اعلام حریق 110 سانتی متر و حداکثر ارتفاع نصب شستی اعلام حریق می بایست 140 سانتی باید باشد. به طور کلی ارتفاع نصب شستی اعلام حریق باید به صورتی باشد که افراد برای به صدا درآوردن آن، دچار خطری نشوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *