آشنایی کامل با شستی اعلام حریق

5 دقیقه زمان مطالعه

شستی اعلام حریق در مکان هایی که احتمال آتش سوزی در آن وجود دارد، بسیار لازم است. با استفاده از این شستی ها به راحتی می توانید پس از احساس حریق، همه را از این خطر مطلع کنید. زمانی که در محلی آتش سوزی ایجاد می شود، اگر سیستم های اعلام حریق وجود داشته باشند، می توانند در سرعت جلوگیری از حریق کمک بسیاری نمایند.

همان طور که در دوره آموزش نصب اعلام حریق به طور کامل برای کارآموزان به صورت عملی و تئوری شرح داده می شود، در صورت بروز آتش سوزی به سه روش می توان اعلام حریق نمود. یا به صورت دستی از شستی ها استفاده کنید. یا اعلام عمومی نموده و یا از تلفن ها استفاده کنید. 

در مقاله پیشین به معرفی انواع برندهای اعلام حریق پرداختیم در این مقاله قصد داریم به بررسی شستی اعلام حریق و محل صحیح نصب آن بپردازیم.

شستی اعلام حریق چیست؟

سیستم های اعلام حریق دارای شستی هایی می باشند که توسط یک میکروسوئیچ قطع و وصل می شود. می توانید در صورت مشاهده حریق با شکستن طلق این شستی ها را به صدا درآورید. تا همه متوجه اعلام حریق شوند. 

محل نصب شستی اعلام حریق کجاست؟

شستی ها در تمامی ساختمان ها با فواصل مشخصی نصب می شوند. این شستی ها دارای درپوش طلقی بوده و به راحتی می توان از این استفاده نمود. زمانی که احساس کردید محلی دچار حریق شده است، می توانید طلق روی شستی را بشکنید.

پس از آن با رها شدن شستی صدای آژیر اعلام خطر بلند می شود. در روش اعلام عمومی نیز می توانید از طریق سیستم هایی همچون بلندگو، یا سیستم های صوتی اعلام خطر آتش سوزی نمایید. آسان ترین روش برای اعلام حریق استفاده از تلفن است. 

سیستم های تلفن قرمز در فاصله های مختلفی درون کارگاه ها نصب می شود. در صورت بروز هر اتفاقی می توان با تماس گرفتن از طریق این تلفن ها که شماره آتش نشانی بر روی آن قید گردیده است، اعلام حریق نمایید.

شستی های اعلام حریق
شستی های اعلام حریق

شستی اعلام حریق و نکات مهم در زمان نصب آن

محل نصب شستی اعلام حریق یکی از مهم ترین نکات هنگان نصب اعلام حریق است که در دوره های آموزش نصب اعلام حریق به طور کامل به آن پرداخته می شود. زمانی که اقدام به نصب شستی های اعلام حریق می نمایید، باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

طرز استفاده و به کار انداخت شستی ها باید کاملا آسان و به یک شکل باشد. باید این شستی ها در محلی نصب شوند، که فرد مجبور نباشد مسافت بالایی را طی کند تا به شستی های اعلام حریق برسد.

این شستی ها باید در روز و شب نور کافی داشته باشند تا افراد به راحتی قادر باشند این شستی ها را تشخیص دهند. از طرفی نباید در اطراف شستی ها مانعی ایجاد کنید. باید دسترسی به آنها آسان باشد.

ارتفاع نصب شستی ها باید از سطح کف برابر با 140 سانتی متر باشد. باید در محلی نصب شود که فرد برای به صدا درآوردن آن، خود دچار خطری نشود. برای هر طبقه ی ساختمان باید دست کم یک شستی نصب شود. . برای آشنایی با استانداردهای نصب اعلام حریق مقاله استانداردهای آتش نشانی برای نصب اعلام حریق را مطالعه نمایید.

انواع شستی های اعلام حریق و علت استفاده از آنها

معمولا شستی های اعلام حریق را در دو نوع شیشه شکستنی یا طلق دار و فشاری (قابل ریست شدن و آزاد) دسته بندی می کنند. هر دوی این شستی ها به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

شستی اعلام حریق شیشه شکستنی یا طلق دار

شستی های شیشه شکستنی یا طلق دار، باید شیشه استفاده شده بر روی شستی را تحت فشار قرار دارد و یا توسط چکش های مخصوصی که در کنار این شستی ها قرار داده می شود، اقدام به شکستن شیشه نمود. پس از این که از این شستی ها استفاده نمودید می توانید مجددا و به راحتی این طلق ها و یا شیشه های روی شستی را تعویض نمایید.

شستی اعلام حریق فشاری (قابل ریست شدن)

نوع دیگر از شستی اعلام حریق وجود دارد که قابلیت ریست شدن دارند. این شستی ها را پس از استفاده می توان مجددا به تنظیمات قبلی خود باز گرداند .به خاطر داشته باشید زمانی که اقدام به استفاده از شستی های می نمایید، به صدا درآمدن آژیر نباید بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد. 

در اصل زمان مناسب و بهینه برای به صدا درآمدن آژیر ها یک ثانیه است. اما ممکن است تا 3 ثانیه طول بکشد. شستی هایی که دارای شیشه یا طلق هستند به راحتی پس از تعویض طلق و یا شیشه قابل استفاده می باشند. شستی های ریست پذیر نیز که با فشردن دکمه ی ریست دقیقا به تنظیمات اصلی خود باز می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *