چرا پکیج انفجاری روشن می شود؟ رفع مشکل انفجاری روشن شدن پکیج

5 دقیقه زمان مطالعه

انفجاری روشن شدن پکیج یکی از مشکلات رایجی است که در پکیج های دیواری دیده می شود. بروز این مشکل در پکیج دیواری دلایل گوناگونی دارد. اگر پکیج شما نیز انفجاری روشن می شود و می خواهید با علت انفجاری روشن شدن پکیج و نحوه رفع این مشکل آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب همراه ما باشید. در این مطلب از سری مقالات آموزش تعمیرات پکیج ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که چرا پکیج انفجاری روشن می شود و پس از آن نحوه رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

علت انفجاری روشن شدن پکیج چیست؟

انفجاری روشن شدن پکیج زمانی رخ می دهد که گاز در محفظه پکیج جمع شده و این موضوع باعث می شود تا پکیج هنگام جرقه زدن با حالت انفجاری روشن شود. اما خراب شدن چه قطعاتی باعث بروز این مشکل در پکیج می شود؟

پرشر هوا پکیج دیواری

1-انفجاری روشن شدن پکیج به دلیل خراب شدن پرشر هوا

پرشر هوا یکی از مهم ترین قطعات در پکیج است که وظیفه کنترل فن و کارکرد آن را دارد. این دستگاه در صورت خوب کار نکردن فن و خارج نشدن دود از پکیج دستور غیرفعال کردن پکیج را می دهد. در صورتی که پرشر هوا خراب شود تشخیص جمع شدن دود در پکیج به درستی صورت نگرفته و این موضوع باعث می شود تا پکیج انفجاری روشن شود.

برای رفع این مشکل در اولین اقدام پرشر هوا را بررسی و در صورت خراب شدن آن را تعویض کنید.

2-زیاد بودن فاصله الکترود جرقه زن

در صورتی که فاصله میان الکترود جرقه زن و مشعل زیاد باشد، شعله دیرتر ایجاد می شود و این موضوع باعث انفجاری روشن شدن پکیج می شود. توجه داشته باشید فاصله میان جرقه زن و مشعل 3.5 میلی متر است در صورتی که این فاصله از این مقدار بیشتر بود آن را تنظیم نمایید.

3-خراب شدن دودکش از مهم ترین علل انفجاری روشن شدن پکیج

خراب شدن دودکش یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث انفجاری روشن شدن پکیج می شود. وِظیفه دود کش در پکیج های دیواری خروج دود و احتراق به بیرون است. زمانی که دودکش با مشکل روبه رو شود این احتراقات در پکیج جمع و محبوس می شوند و همین موضوع باعث می شود که روشن شدن پکیج به صورت انفجاری باشد.

برای رفع این مشکل وضعیت دود کش را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که دود و احتراقات به طور کامل از پکیج خارج می شود. در صورت خراب بودن دودکش آن را مجدد نصب کنید.

در مقاله دیگری به آموزش نصب دودکش پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را نیز بخوانید.

جرقه زن پکیج

4-جرقه زن پکیج خراب است.

در بسیاری از مواقع دلیل انفجاری روشن شدن پکیج ناشی از خراب شدن جرقه زن می باشد. جرقه زن یکی از مهم ترین قطعات در پکیج است که وظیفه دارد بار الکتریکی خارج شده از برد را از طریق جرقه باردار کند. جرقه زن در مسیر خروجی مشعل دارد.

اگر جرقه زن خراب شده باشد به طور مثال الکترود جرقه زن اکسید شده باشد، ترانس آن خراب شده باشد یا برق ضعیف شده باشد شاهد انفجاری روشن شدن پکیج هستیم.

بنابراین در صورت خوب کار نکردن جرقه زن سیم برق را چک کنید و مطمئن شوید برق به درستی وارد پکیج می شود. همچنین سر جرقه زن را بررسی و در صورت اکسید شدن تمیز کنید. اگر ترانس خراب شده نیز آن را بررسی و تعمیر یا تعویض نمایید.

5-انفجاری روشن شدن پکیج به علت تنظیم نبودن فشار گاز

اگر فشار گاز پکیج تنظیم نبوده و کم باشد گاز دیرتر به پکیج می رسد و این موضوع باعث می شود تا مشعل گاز کافی برای روشن شدن را دیر دریافت کند و در نتیجه پکیج با حالت انفجاری روشن شود.

بنابراین در صورتی که این موضوع از دلایل بروز مشکل در روشن شدن پکیج است حتما شیر گاز را بررسی و آن را تنظیم نمایید همچنین در صورت خراب بودن شیر گاز آن را تعویض کنید.

6-اکسیژن پکیج کم است.

کم بودن اکسیژن یکی از دیگر دلایلی است که باعث انفجاری روشن شدن پکیج می شود. همانطور که می دانید اکسیژن یکی از فاکتورهای مهم برای آتش گرفتن چیزی است. اگر اکسیژن پکیج کم باشد گاز در پکیج جمع شده و این موضوع باعث می شود تا پکیج هنگام روشن شدن صدای انفجار بدهد.

برای رفع این مشکل بررسی کنید که آیا اکسیژن به میزان کافی وارد پکیج می شود یا خیر. همچنین در صورت پکیج شما دریچه های بیشتری برای وارد شدن هوا و اکسیژن دارد آنها را به خصوص در فصل های گرم سال باز کنید.

علت انفجاری روشن شدن پکیج

7-سوراخ های مشعل مسدود شده است.

مسدود شدن سوراخ های مشعل یکی از دیگر دلایلی است که باعث انفجاری روشن شدن پکیج می شود. در صورتی که سوراخ های مشغل گرفته شود، مشعل دیر روشن شده و این موضوع باعث تجمع گاز در محفظه پکیج می شود. تجمع گاز در پکیج باعث می شود که پکیج به صورت انفجاری روشن شود.

برای رفع این مشکل مشعل را بررسی و در صورت مشاهده هر گونه گرفتگی در سوراخ ها آن را تمیز کنید.

چگونه از انفجاری روشن شدن پکیج جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکل انفجاری روشن شدن پکیج سرویس به موقع و دوره ای پکیج است. پکیج های دیواری مانند دیگر لوازم با گذشت زمان با مشکل روبه رو شده و نیاز به تعمیر پیدا می کنند.

سرویس دوره ای پکیج باعث می شود تا پیش از خراب شدن قطعات سلامت آنها بررسی و در صورت بروز مشکل هر چه سریعتر تعمیر شوند. به طور مثال در سرویس دوره ای پکیج دودکش، شیر گاز، مشعل، جرقه زن، پرشر هوا و دیگر قطعات پکیج بررسی می شود.

در صورتی که هر یک از این قطعات با مشکلاتی روبه رو شده باشند مثلا سر جرقه زن کمی مسدود شده باشد، یا فشار گاز تنظیم نباشد یا فاصله الکترود جرقه زن از مشعل زیاد شده باشد اقدام لازم صورت می گیرد. این موضوع باعث می شود تا پیش از خراب شدن قطعات یا بروز مشکلاتی مانند روشن شدن انفجاری پکیج تعمیرات صورت گیرد.

در مقاله دیگری به بررسی بهترین زمان سرویس پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها بخوانید.

جمع بندی

در این مطلب مهم ترین دلایل انفجاری روشن شدن پکیج را بررسی نمودیم. مواردی که در این مطلب به آن اشاره از مهم ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در پکیج می شود. در صورتی که پکیج شما به صورت انفجاری روشن می شود توصیه می کنیم مواردی که در این مطلب به آن اشاره شد را بررسی نمایید. همچنین اگر از علاقه مندان به نصب و تعمیرات پکیج هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید. در صورتی که سوالی دارید دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *