نحوه صحیح تست قطعات الکترونیکی

5 دقیقه زمان مطالعه

تست قطعات الکترونیکی با یک مولتی متر انجام می‌شود. بیشتر مردم از کار کردن با برق می‌ترسند به خاطر اینکه کار با وسایلی که به برق وصل است، خطرناک بوده و باید با نحوه کار مولتی متر برای تست قطعات الکترونیکی آشنا باشند  و جهت این آشنایی بهتر است دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را بگذرانید .

تست قطعات الکترونیکی
تست قطعات الکترونیکی

نحوه تست قطعات الکترونیکی با مولتی متر

اولین قدم در هر کار تعمیر یا عیب یابی، جدا کردن دستگاه از منبع برق است. این مسئله صحیح است که قطع منبع برق وسایل الکترونیکی که به پریز برق وصل هستند نسبت به وسایل الکترونیکی توکار، آسان تر است. در این شرایط  باید این وسیله‌ی الکترونیکی را از مدار قطع کنید.  سپس باید دلیل کار نکردن این دستگاه الکترونیکی را حدس بزنید و بر اساس حدس و گمان به حل مشکل و عیب یابی آن بی‌اندیشید. اگر یک مایکروویو کار نمی‌کند، می‌تواند مشکل از مگنترون یا ترانسفورماتور آن باشد، اما ممکن است خازن‌ها و دیودهای آن شکسته شده باشد. دانستن اینکه کدام قسمت‌ها بیشتر احتمال دارد، خراب شده باشد، به شما کمک می کند تا در وقت خود صرفه جویی کنید و هرچه زودتر برای درست کردن آن اقدام کنید.

 

زمان استفاده از مولتی متر برای تست قطعات الکترونیکی

وقتی قطعات را از دستگاه خارج کردید، آماده استفاده از مولتی متر هستید. این دستگاه‌ها موارد زیادی را آزمایش می‌کنند و متداول ترین آنها تست اتصال کوتاه، ولتاژ و مقاومت است:

اولین تست قطعات الکترونیکی،تست اتصال کوتاه اینکه آیا برق به قطعات الکترونیکی می‌رسد، آزمایش می‌شود: اگر دو پروب قرمز و مشکی را در دو طرف قسمت وسیله الکتریکی قرار دهید (بعضی از قسمتها دارای دیود و یک جهت هستند ، بنابراین باید پروب‌ها را به مولتی متر وصل کنید و شماره گیری را روی “حالت تست اتصال کوتاه” قرار دهید.) و تقریبا صفر را بخوانید، یعنی برق در قطعه الکترونیکی جریان دارد. اگر نتواند، مولتی متر شما به سمت یک حرکت می‌کند یا OL را برای حلقه باز نمایش می دهد. سوال این است که آیا قرار است برق از طریق آن جریان یابد یا خیر.

قطعات الکترونیکی
قطعات الکترونیکی

دومین تست قطعات الکترونیکی، تست مقاومت یعنی اینکه  مقدار اهمی قطعه چقدر است: این در اهم متر اندازه گیری می‌شود ، و آزمایش آن کمی پیچیده تر از قبلی است. در حالی که در این حالت اعداد به صورت مستمر در محدوده صفر تا بی نهایت (یا OL) حرکت می‌کند، مقاومت می‌تواند در نقاط قوت مختلف به وجود آید، بنابراین باید بدانید که یک قسمت معین باید چه مقدار مقاومت داشته باشد. سپس به طور دستی دامنه را بر روی مولتی متر خود در حدود آن مقدار تنظیم می‌کنید تا مولتی متر بتواند بازخوانی کند که آیا مقاومت پایین تر یا بالاتر از این مقدار است.

اگر مولتی متر نزدیک به صفر باشد یا اگر بی نهایت یا OL را بخوانید، می‌توانید دامنه آن را کمتر کنید. هنگامی که یک محدوده در دستگاه دارید، پروب‌ها را در دو طرف دستگاه قرار دهید تا اهم مقاومت را پیدا کند.

سومین تست قطعات الکترونیکی تست برای ولتاژ الکتریکی است: شما باید بدانید که دستگاه به صورت DC  (جریان مستقیم) یا AC  (جریان متناوب) کار می‌کند. تست ولتاژ می‌تواند بسیار خطرناک باشد، حتما قبل از اقدام به صورت صحیح در این زمینه آموزش ببینید. درست مانند تست مقاومت، باید به صورت دستی محدوده مورد انتظار را تنظیم کرده و مطمئن شوید که هر دو مولتی متر می‌توانند حداکثر ولتاژ مورد انتظار را تحمل کنند. بعضی از قطعات می‌توانند از نظر الکتریکی خوب و درست کار کنند، اما تست ولتاژ این اطمینان را می‌دهد که آنها از لحاظ مکانیکی خوب و درست کار می‌کنند.(مانند رله ها)

نتیجه گیری:

وقتی برای تست قطعات الکترونیکی اقدام می‌کنید، همیشه اول با تست اتصال کوتاه شروع کنید. نکته‌ی مهم این است که مولتی متر تفاوت بین بخشی از قطعات الکتریکی بدون مقاومت و بخشی از قطعات الکتریکی بدون اتصال کوتاه را نمی‌فهمد.

اکثر مردم با نحوه استفاده از مولتی متر آشنا نیستند. آنها باید در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای ثبت نام کنند و با نحوه‌ی کار با تجهیزات و وسایل تست قطعات الکترونیکی آشنا شوند.

در صورتی که قصد ورود به بازار کار مشاغل الکترونیک از جمله شغل تعمیرات برد را دارید و آشنایی کافی با استفاده از این وسایل و تجهیزات را ندانید، هم به خود و هم به دستگاه و قطعات الکترونیکی آسیب خواهید رساند. در کلاس‌های مجتمع فنی برق اساتید برتر با آموزش‌های اصولی و حرفه‌ای افراد می‌تواند بهترین آموزش‌ها را در این زمینه ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *