آشنایی با صنعت تابلو سازی برق

5 دقیقه زمان مطالعه

صنعت تابلو سازی برق امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از دستگاه های مختلف، بسیار مورد توجه واقع شده است. امروزه از تابلوهای برق در محیط های گوناگونی استفاده می شود و این تابلوها نقش مهمی در مدیریت سیستم برق ساختمان ها در بخش های مختلف تجاری، صنعتی، مسکونی و غیره دارند. کاربرد بسیار تابلو برق منجر به بهبود بازار کار تابلو برق شده است. از آن جایی طراحی، نصب و مونتاژ تابلوهای برق امری تخصصی می باشد و نیروی کار متخصص در این رشته هنوز اشباع نشده است می توان نتیجه گرفت برنامه ریزی و کسب مهارت در این رشته می تواند آینده شغلی خوبی را برای افراد علاقه مند به صنعت تابلوسازی برق فراهم آورد.

برای کسب تخصص در این زمینه و موفقیت در شغل برقکار صنعتی بهترین راه شرکت در دوره های آموزش تابلو برق صنعتی در آموزشگاهی معتبر است.

هزینه دوره طراحی تابلو برق بسته به آموزش های متعدد متغیر است. کاراموزانی که قصد دارند در زمینه ی طراحی تابلوهای برق، آموزش ببینند باید هزینه ای را برای آن در نظر بگیرند. هر شرکت تولید کننده تابلو های برق مسلما خواهان مهندسانی تحصیل کرده در زمینه ی طراحی تابلو برق خواهد بود.

پس بهتر است هزینه ای برای آموزش صرف کنید تا موفق شوید در زمینه ی طراحی تابلو های برق، مدرک معتبری از سازمان فنی و حرفه ای دریافت نمایید.

صنعت تابلو سازی برق

تاریخچه آغاز صنعت تابلو سازی برق

می توانیم به صراحت بیان کنیم، که تابلو برق به عنوان سیستم قلب تاسیسات ساختمانی و کارگاهی به شمار می روند. این تابلوها به منظور حفاظت تجهیزات الکترونیکی در بخش های مختلف چون موتورخانه ها، آسانسورها و… مورد استفاده قرار می گیرند. 

در سال 1338 استفاده از تجهیزات برقی در ایران رونق یافت. پس از آن نیاز به محافظت از این تجهیزات برقی نیز افزایش یافت و شرکت هایی در ایران شروع به فعالیت در زمینه ی تولید تابلو های برق نمودند. یکی از این تابلو سازی های معروف و قدیم شرکت صنعتی مهرآباد می باشد.

در قدیم این شرکت به نام شرکت زیمنس شناخته می شد. در این شرکت انواع تابلو های برق فشار ضعیف و فشار متوسط تولید می شد. پس از گذشت زمان این شرکت فعالیت خود را گسترش داد و در زمینه های دیگری نیز اقدام به فعالیت نمود. 

در آن زمان صنعت برق به عنوان یک صنعت زیربنایی در کشور شروع به گسترش نمود. در سال 1353 شرکت زیمنس موفق شد در زمینه ی تولید تابلو های برق با کشور آلمان همکاری نماید. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، در زمینه ی تولید تابلو های برق نگرشی اساسی رخ داد.

دیگر این صنعت در کشور ایران به خودکفایی رسید. پس از آن در زمینه ی تولید تابلوهای برق سرمایه گذار های متعددی وارد عمل شدند. مشاورین و پیمانکاران خارجی اقدام به عقب گرد نمودند و بازار تولید تابلو های برق داخلی گردید. 

به صراحت می توانیم بگوییم پس از انقلاب اسلامی صنعت تابلو سازی در ایران  با افق های جدیدی روبرو شد. در سال 1358 وزارت نیروی ایران موفق شد تولید انحصاری تابلو های برق در این کشور را از شرکت زیمنس آلمان تحویل بگیرد. 

در نهایت در سال 1383 شرکت تولید تابلو های برق در ایران به عنوان یک سازمان خصوصی آغاز به فعالیت نمود. امروزه شرکت های متعددی در زمینه ی ساخت تابلو فعالیت می کنند. می توانیم به صراحت بگوییم تابلو های برق تولید شده در کشور با تنوع مختلف صورت می پذیرد.

صنعت تابلو سازی برق
صنعت تابلو سازی برق

انواع تابلوهای برق صنعتی

شرکت های تابلوسازی در ایران پس از خودکفایی آغاز به تولید انواع تابلو های برق نمودند. هر یک از این تابلو های برق کاربرد های مختلفی دارند و در محیط های مختلفی نصب می شوند. از این رو باید بگوییم تابلو های برق در دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

تابلو هایی که بر حسب ولتاژ ساخته می شوند به سه دسته ی تابلو های برق فشار ضعیف LV، تابلو های برق فشار قوی HV، تابلوهای برق فشار متوسط MV تقسیم می شوند. این تابلو ها هریکی دارای ولتاژ مختلفی هستند و در محیط های مختلفی نصب می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تابلو های MV و LV را مطالعه نمایید.

دیگر انواع تابلو های برق را می توانیم به این صورت دسته بندی نماییم. تابلوهای برق اصلاح ضریب قدرت یا بانک خازنی، این تابلو ها به منظور کم کردن هزینه ی مصرفی برق مورد استفاده قرار می گیرند. 

تابلو های برق فضای ازاد بارانی، این تابلو های به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که در فضای باز برای مدت طولانی دوام بیاورند. معمولا برای محیط های آب و هوای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. ضد زنگ هستند و بیش از 30 سال عمر مفید دارند.

علاوه بر آنها می توانیم به تابلو های برق اپراتوری، تابلو های برق میز کنترل، تابلو های برق صنعتی، تابلو های برق اضطراری، تابلو های برق راه اندازی ژنراتور، تابلوهای برق کنترل از راه دور و تله متری و… اشاره نماییم. 

همه ی این تابلو ها امروزه در صنعت تابلو سازی کشور تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات برق صنعتی از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب تابلو برق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تابلو برق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *