معرفی 15 عدد از بهترین و پرطرفدارترین انواع بخاری برقی

5 دقیقه زمان مطالعه

انواع بخاری برقی با سردتر شدن هوا بخصوص در زمستان، تبدیل به یک نیاز اساسی در منازل، فروشگاه‌ها، ادارات و بسیاری از مراکز مختلف می‌شود. امروزه شما می‌توانید انواع و اقسام مدل‌های متنوع و کم مصرف بخاری های برقی را در در بازار پیدا کنید. معمولا انواع بخاری برقی اندازه کوچکی داشته و قابلیت جابجایی آسانی نیز دارند و همچنین کار با آنها بسیار ساده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی پرطرفدارترین مدل های انواع بخاری برقی بپردازیم. در صورتیکه قصد ورود به بازار کار تعمیرات بخاری برقی دارید، توصیه می کنیم در دوره تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

انواع بخاری برقی

1-رادیاتور برقی
۲– بخاری برقی کم مصرف
۳– بخاری برقی تابشی
۴– بخاری برقی فن دار
۵– بخاری برقی کانوکتور
۶– بخاری برقی حمامی ضد آب
۷– فن هیتر دلونگی
۸– بخاری برقی فن دار صنعتی
۹– بخاری برقی دیواری طرح اسپیلیت

10-بخاری برقی هالوژنی

11- بخاری برقی پنکه ای

12-بخاری برقی ایستاده

13-بخاری برقی دیواری

14-بخاری برقی بزرگ

۱رادیاتور برقی

انواع بخاری برقی

رادیاتور برقی که بعنوان شوفاژ برقی و یا رادیاتور روغنی نیز شناخته میشود، به شکل شبکه‌های رادیاتور بوده که درون پره‌هایش از روغن که بعنوان ناقب حرارت( نه ناقل حرارت) پرشده‌است. رادیاتور برقی، باعث داغ شدن روغن موجود در دستگاه شده، روغن در پره‌ها حرکت کرده و محیط خانه را گرم می کند.

مزایا و معایب رادیاتور برقی

  • رادیاتور برقی نسبت به بخاری گازی مصرف بیشتری دارد.
  • رادیاتور برقی نسبت به بخاری‌های گازی بدون دودکش ایمنی بیشتری دارد.
  • می‌توان از آنها برای خشک کردن لباس و حوله و…(غیر از پلی استر) استفاده نمود.
  • در رادیاتورهای برقی ترموستاتی وجود دارد که به صورت خودکار آن را در دو حالت کم و زیاد خاموش و روشن می‌کند.

۲بخاری برقی کم مصرف

انواع بخاری برقی

یکی از معایب عمدۀ انواع بخاری برقی ، مصرف برق بالای آنهاست. در سری‌های تازه انواع بخاری برقی مدل‌های کم مصرف آن وارد بازار شده‌اند. نحوۀ کارکرد بخاری برقی کم مصرف به صورت هیتر است و گرمای تولید شده بوسیلۀ یک پروانه مشابه با پنکه جریان پیدا میکند  و قابلیت تغییر جهت را نیز خواهید دارد .

بخاری برقی کم مصرف، دستگاه بخاری پنکه‌ای با توان مصرفی حدود ۳۰۰ وات است که گرمای تولید شدۀ آن به وسیله لامپ یا المنت تأمین می‌شود. هیتر برقی پنکه ای به این شکل طراحی شده که هر زمان احساس سرما کردید می توانید آن را روشن کرده و جهت آن را به طرف خود قرار دهید.

۳بخاری برقی تابشی

انواع بخاری برقی

بخاری برقی تابشی یکی از انواع مدل بخاری برقی است که به خاطر تابشی بودنش بسیار ویژه تر از سایر بخاری برقی ها شده است. عملکرد این بخاری برقی تابشی بدین شکل است که ۱یک یا دو المنت و یک سطح بازتابنده در یک جهت ثابت گرما تولید می‌کند. توان برق مصرفی بخاری برقی تابشی ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ وات بوده و برحسب تعداد المنت‌ها گرمای بخاری متغیر خواهد بود.
از آنجایی که بخاری برقی تابشی گرما را مستقیما به افراد یا اشیا می‌تاباند، باید در فضایی استفاده شود که هوا جریان داشته باشد. مزیت بخاری برقی تابشی این است که بسیار بی‌صداست. اما از طرف دیگر بخاری برقی تابشی خطرناک است به دلیل اینکه اگر وسایل اطراف آن حفاظ‌ مناسبی نداشته باشند، باعث بروز آتش سوزی خواهد شد.

 

۴بخاری برقی فن‌ دار

انواع بخاری برقی

نحوه کارکرد بخاری برقی فن دار نیز با المنت است، با این تفاوت که گرما از طریق المنت به محیط منتقل میشود. بازدهی این مدل بخاری برقی نسبت به نوع تابشی بیشتر است و  تقریبا ۱۰۰ درصد بوده، یعنی تمامی گرمای ایجاد شده را به محیط منتقل می‌کند.. این مدل بخاری برقی دارای ترموستات بوده و در صورتیکه گرمای محیط بیش از حد دستگاه باشد به صورت خودکار خاموش می‌شود. با توجه به کنترل خودکار گرمای محیط، امنیت بخاری برقی فن دار در مقایسه با انواع بخاری برقی که تا به اینجا معرفی کردیم، بیشتر است. اما در محیط‌های مرطوب و نیمه‌مرطوب قابل استفاده نیستند.

 ۵- بخاری برقی کانوکتور

منبع تامین کننده گرما در بخاری برقی کانوکتور المنت است. در این نوع بخاری امکان استفاده از فن نیز وجود دارد. بخاری برقی کانوکتور نیز همانند مدل تابشی کاملا بی‌صداست. در صورتیکه از حالت فن این بخاری استفاده می‌کنید، صدای فن به گوش می رسد. ابعاد بخاری برقی کانوکتور نسبت به مدل فن‌دار و تابشی بزرگتر است.

۶بخاری برقی حمامی ضد آب

انواع بخاری برقی

بخاری برقی حمامی ضدآب چندین مدل مختلف دارند. این بخاری برقی ها ایمنی بسیار بالایی داشته و کلید خاموش و روشن شدن آن یک بند است. سیم برقی که در این مدل بخاری برقی استفاده می‌شود، کاملا ضدآب و ایمن است. این بخاری‌ها معمولا با لامپ مادون قرمز کار می‌کنند و با استفاده از لامپ‌‌ها محیط را گرم می‌کنند. بخاری‌های مادون قرمز که روی دیوار نصب شده و دارای کلید خاموش و روشن هستند، توسط یک بند به بخاری برقی متصل هستند. نصب این بخاری‌ها با سیم ضدآب هیچ مشکلی در حمام ایجاد نخواهد کرد.

3 مدل بخاری‌ برقی حمامی در بازار وجود دارد که بعضی کاملا در برابر آب ایمن بوده و اما بعضی دیگر نباید در معرض مستقیم پاشش آب قرار بگیرند.

انواع بخاری برقی حمامی ضد آب

بخاری برقی حمامی ضد آب مصرف برق بسیار پایین و ایمنی بسیار بالایی دارد و می‌توان آنها را به روی دیوار نصب کرد. بدنه این بخاری برقی‌های حمام کاملا ضدآب بوده و بی‌خطر و ایمن هستند.

۱بخاری حمامی تابشی

بخاری‌های حمام تابشی ضدآب بوده و مزیت آن مصرف برق پایین و ایمنی بالا میباشد. لامپ بخاری برقی حمامی تابشی ضدآب است اما بهتر است این آن را در معرض پاشش مستقیم آب قرار نگیرد.

۲حوله خشک‌کن برقی حمام

حوله خشک‌کن‌های برقی نیز یکی از انواع مدل بخاری برقی حمام هستند که ضمن خشک کردن لباس ها، محیط حمام را نیز گرم کرده و رطوبت درون حمام را از بین می‌برند. حوله خشک‌کن‌های برقی ضدآب بوده و ایمنی بالایی دارند. این حوله خشک‌کن‌ها در جنس‌های استیل، آلومینیوم و دکوراتیو در بازار وجود دارند.

۷فن هیتر دلونگی

انواع بخاری برقی

فن هیتر دلونگی حدود ۶۵ مترمربع از فضای پیرامونش را بخوبی پوشش‌ میدهد. فن هیتر دلونگی دارای قابلیت تنظیمات حرارتی و ترموستات ، دستگیره، چراغ نشانگر و عایق‌بندی دولایه می باشد. این بخاری برقی دارای قابیلت ضد انجماد بوده و تا دمای منفی ۵ درجه سانتی‌گراد کار می کند. فن هیتر دلونگی مناسب برای اتاق خواب، سالن‌های کوچک و حتی اداره‌هاست و همچنین صدای بسیار کمی نیز دارد.

۸بخاری برقی فن دار صنعتی

بخاری‌های برقی فن دار صنعتی در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی ، ساختمان‌ها و… مورد استفاده قرار می گیرد، بخاری‌های برقی فن‌دار معمولا تک فاز هستند. این مدل بخاری‌ قدرت گرمایشی بسیار بالایی دارد. انواع هیترهای برقی توان حرارتی متفاوتی دارند و معمولا ۳ کیلووات و یا ۵ کیلووات هستند. بخاری‌های برقی تک فاز بسیار با دوام هستند و از طرفی دیگر مقاومت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در شرایط سخت هم تولید گرما داشته باشند.

۹بخاری برقی دیواری طرح اسپیلیت

بخاری‌ برقی دیواری طرح اسپیلیت ظاهر بسیار جذابی داشته و معمولا توسط ترموستات دمای اتاق را کنترل می‌کند. این بخاری برقی معمولا یک ریموت کنترل دارد که تا برد ۷ متر را پوشش می دهد. مصرف برق این نوع بخاری دیواری به علت مجهز بودن به سیستم رادیاتور بسیار پایین بوده و در مدت زمان کوتاهی محیط اطراف را گرم می‌کند. جابجایی بخاری برقی دیواری طرح اسپیلیت نیز بسیار راحت و بی‌دردسر است.

مصرف بخاری برقی:

بخاری برقی چند امپر مصرف دارد؟

رادیاتورهای برقی 5 تا 15 پره دارای توان مصرفی 900 تا 2000 وات هستند. برخی از رادیاتور های برقی فن دار دارای المنت حدود 500 واتی می باشد.

بخاری تابشی گرمای ایجاد شده در محیط به وسیله لامپ و یا المنت دستگاه است. مصرف برق هر لامپ درون بخاری تابشی حدود 400 وات است بنابراین دستگاهی که شامل 3 لامپ است حدود 1200 وات برق مصرف میکند که نسبت به دیگر مدل های بخاری برقی ، برق کمتری مصرف می کند. در بخاری های برقی بزرگتر هر المنت حدود 600 و یا 800 وات برق مصرف می کند که میزان برق مصرفی به اندازه و طول المنت بستگی دارد.

بهترین برند بخاری برقی

بخاری برقی برفاب

بخاری برقی پارس خزر

بخاری برقی آراسته

بخاری برقی دلونگی

بخاری برقی ارشیا

بخاری برقی ژاپنی

بخاری برقی اخوان فرید

بخاری برقی ایران شرق

بخاری برقی ابراستار

بخاری برقی گرمای جنوب

بخاری برقی نیک

بخاری برقی مهر

اجزای بخاری برقی

۱- المنت بخاری برقی

۲- بدنه بخاری برقی

۳- کلید بخاری برقی

۴- سیم رابط بخاری برقی

قیمت بخاری برقی

انواع بخاری برقی

قیمت بخاری برقی می تواند از چند 100هزار تومان آغاز و تا چندین میلیون تومان متغیر است. طراحی های مختلف، وجود قابلیت های ایمنی، توان گرمایشی، میزان محدودۀ پوشش دهی، تنظیم حرارت و…  از جکله فاکتورهایی هستند که بر روی قیمت یک بخاری برقی تاثیر گذار است. به یاد داشته باشید که با توجه به اهمیت سالم و استاندارد بودن یک وسیله گرمایشی برای مصرف در هر گونه محیط خانگی و کاری و کارگاهی حتما میبایست به برچسب های ایمنی و استاندارد صادر شده برای آن توجه داشته کنید.

بخاری برقی ارزان

از جمله برند های بخاری برقی ارزان می توان به مدل بخاری برقی گرما گسترمهر، بخاری برقی آریا، بخاری برقی آراسته، بخاری برقی پارس خزر، بخاری برقی اخوان فرید، بخاری برقی جی پاس، بخاری برقی هاوایی، بخاری برقی ماد و بخاری برقی ابر استاره، بخاری برقی پویان خزر اشاره کرد.

ساخت بخاری برقی

برای ساخت بخاری برقی شما نیاز به وسایل گران قیمت ندارید و میتوانید با حداقل امکانات موجودی که در هر خانه ای یافت میشود برای خود بخاری برقی بسازید.

برای ساخت بخاری برقی کوچک شما به یک جعبه مقوایی دو لامپ ولتاژ بالا با سر پیچ و سیم ، 1 آلمیچر، مقداری سیم نازک برای اتصال آلمیچر به باتری ، 1 باتری شارژی ، 1  کلید و 1 ورقه آهنی کوچک برای اتصال آن به آلمیچر نیاز دارید.

عیب یابی و تعمیر خرابی و مشکلات رایج بخاری برقی

بخاری برقی دستگاهی است که در منازل، ادارات، کارگاه های صنعتی ، هتل ها و … بطور گسترده استفاده می شود و کار کردن مداوم آن ممکن است منجر به خرابی و مشکلات زیادی در آن شود.بخاری برقی از مکانیسم و طراحی پیچیده ای ندارد و به سادگی می توانید مشکلات آن را عیب یابی و رفع نمایید. برای مطالعه مقاله مربوط به نحوه عیب یابی و تعمیر مشکلات رایج بخاری برقی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *