تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف در چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

سیستم اعلام حریق سیستمی است که استفاده از آنها برای انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری لازم است تا آتش نشان بتوانند در صورت بروز حریق سریعا در محل حضور پیدا کند و از خسارات جانی جلوگیری شود. انتخاب یک سیستم اعلام حریق در این شرایط بسیار مهم است.

همانطور که در کلاس برق ساختمان بیان شد به طور کلی دو اعلام حریق وجود دارد یکی متعارف و دیگری آدرس پذیر که هر کدام خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را برخوردارند و برای ساختمان‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو سیستم دستگاه‌هایی مانند دتکتورها، شاسی ها، آژیرها و … که به هر یک به پنلهای مرکزی متصل می شود. تفاوت کلیدی بین این دو نوع سیستم اعلام حریق این است که در یک اعلام حریق آدرس پذیر، می توانید محل حریق را دقیق تر شناسایی کنید.

سیستم اعلام حریق متعارف
سیستم اعلام حریق متعارف

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف در چیست؟

در این بخشی به بررسی تفاوت های سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف می پردازیم. در یک سیستم آدرس پذیر، هر دستگاه در این سیستم یک آدرس منحصر به فرد دارد. در صورت آتش سوزی، آدرس خاص دستگاه در صفحه کنترل اصلی نشان داده می‌شود تا مشخص شود، کدام دستگاه خاص فعال شده است. این کمک می‌کند تا مکان دقیق جایی که آتش سوزی رخ داده است، پیدا شده و سریع آن را خاموش کنید تا قبل از اینکه خسارات زیادی به بار آورده شود.

در یک سیستم متعارف، محل دقیق مکان آتش سوزی مشخص نمی‌شود. با این وجود، می توانید محل وقوع آتش سوزی را با ناحیه بندی ساختمان به مناطق جداگانه محدود کنید. به عنوان مثال، طبقه اول ساختمان می‌تواند به عنوان “ناحیه 1” سیم کشی شود و طبقه دوم می‌تواند “ناحیه 2” باشد و غیره. بنابراین اگر هشدار آتش سوزی در ناحیه 2 به صدا در آمد، شما می‌دانید که آتش سوزی در قسمتی از طبقه دوم رخ داده است اما از آدرس و محل دقیق آتش سوزی در این ناحیه اطلاع دقیقی ندارید.

حتما مطالعه نمایید: قابلیت سیستم روشنایی هوشمند

تفاوت سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر،تمام دستگاه‌ها در یک حلقه به یکدیگر متصل می‌شوند. در اینجا، تمام دستگاه‌ها به یک پنل کنترل اصلی با یک سیم متصل می‌شوند. حلقه سیم از هر دو طرف به پنل کنترل مرکزی متصل است.

اما در اعلام حریق متعارف، هر دستگاه در سیستم اعلام و هشدار خطر توسط سیم خود به پنل کنترل مرکزی متصل است. یک قسمت انتهای سیم به دستگاه متصل است، در حالی که قسمت انتهایی دیگر به پنل کنترل مرکزی سیستم متصل می‌شود.

حتما بخوانید:آشنایی با استانداردهای آتش نشانی برای نصب اعلام حریق در ایران

پنل اعلام حریق آدرس پذیر
پنل اعلام حریق آدرس پذیر

تفاوت قیمت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

اعلام حریق متعارف قیمت ارزان تری نسبت به اعلام حریق آدرس پذیر دارد و 85 درصد مشتریان از این سیستم استفاده می‌کنند اما نصب آنها گران تر است زیرا در این سیستم سیم کشی برای دتکتورهای هر ناحیه بیشتر از اعلام حریق آدرس پذیر است اما در اعلام حریق آدرس پذیر، یک کابل برای اتصال بسیاری از دتکتورها کافی است. برای نصب اعلام حریق متعارف زمان بیشتری برای نصب نسبت به نصب سیستم آدرس پذیر صرف می شود. آموزش نصب اعلام حریق آدرس پذیر به افراد مختلف کمک می‌کنند تا به راحتی بتوانند این سیستم را در هر ساختمان و مکانی را نصب کنند.

علاوه بر این، سیستم آدرس پذیر دارای ویژگی های بسیاری هستند که می توانند به صرفه جویی در هزینه‌ها کمک کنند. به عنوان مثال، سیستم هشدار و آلارم آدرس پذیر می‌تواند بر جریان هوایی را که از طریق آشکارسازهای دود تولید می‌شود، نظارت کند تا از احتمال به صدا در آمدن آلارم‌ها و هشدارهای نادرست و غیر واقعی جلوگیری و در هزینه‌های بسیاری از کسب و کارها صرفه جویی کند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

حتما بخوانید: بهترین برند اعلام حریق کدام است؟

تفاوت قابلیت اطمینان دو سیستم اعلام حریق

اعلام حریق آدرس پذیر نسبت به اعلام حریق متعارف قابل اطمینان و اعتماد تر است، زیرا هر دو سیم انتهایی آنها به پنل کنترل مرکزی متصل می‌شود. حتی اگر یک قسمت انتهایی سیم قطع شود، سیگنال‌ها را می توان از طریق قسمت انتهایی دیگر همان سیم به سیستم کنترل پنل مرکزی ارسال کرد. همچنین، اگر هر دتکتور از حلقه قطع شود، مدار غیر فعال نخواهد شد. در مورد یک اعلام حریق متعارف، اگر هر سیم جدا شود، دستگاه از کار می‌افتد و خطای سیستم عمل میکند.

از این رو، سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر برتر هستند و می توانند در هنگام وقوع آتش سوزی، به صرفه جویی در وقت و هزینه کمک کنند. نصب آنها نیز آسان تر و ارزان تر است. با این حال، هنگامی که می‌خواهید یکی از آنها را بخرید، هزینه‌ی خرید یک اعلام حریق متعارف ارزان تر و برای ساختمان‌های کوچک که نیازی به استفاده از یک اعلام حریق پیشرفته پیچیده و حرفه‌ای ندارد، مناسب تر است.

منبع: cygnusalarms

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات نصب سیستم اعلام حریق از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید نصب اعلام حریق را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش نصب سیستم اعلام حریق آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *