آموزش جامع نحوه رسوب زدایی پکیج برای تمامی برندها

5 دقیقه زمان مطالعه

پکیج دیواری نیز، مانند هر وسیله دیگری، به سرویس و نگهداری مداوم نیاز دارد. سرویس پکیج دیواری، مجموعه اعمال و بررسی‌هایی را شامل می‌شود و یکی از موارد کلیدی آن، رسوب‌گیری است. رسوب زدایی پکیج، دقیقاً همان چیزی است که قصد داریم تا در یادداشت پیش رو بر آن تمرکز کرده و بررسی اجمالی در مورد آن داشته باشیم.

در ادامه ضمن نگاهی به نشانه‌های نیاز به رسوب‌گیری پکیج دیواری، مروری بر نحوه انجام آن خواهیم داشت. پس تا انتها با ما همراه باشید.

علائم نیاز به رسوب ‌زدایی پکیج دیواری

رسوب گیری پکیج دیواری

یکی از پرسش‌هایی که کاربران به طور معمول با آن مواجه هستند، این است که انجام رسوب‌گیری پکیج دیواری چه زمان الزامی است. برخی نشانه‌هی که می‌توان به معنی الزامی بودن رسوب‌ گیری پکیج دیواری باشد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

دقت داشته باشید که هر یک از این نشانه‌ها، به خودی خود می‌تواند ناشی از مشکلات دیگری باشد اما به احتمال زیاد مشکل با انجام رسوب‌گیری پکیج دیواری رفع خواهد شد.

 • افت شدید و محسوس فشار آب گرم در نقاط مختلف منزل؛ شیرهای حمام یا دستشویی
 • افت فشار پکیج دیواری در گرم کردن آب؛ به طوری که با افزایش دمای پکیج، به تناسب شاهد افزایش گرمی آب نخواهید بود. این اتفاق در شیرها یا شوفاژها رخ می‌دهد.(برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت گرم نشدن آب پکیج را مطالعه کنید. )
 • گاهاً آب به دمای مد نظر می‌رسد اما این اتفاق با کندی و بسیار دیر انجام خواهد شد.
 • صداهای ناهنجاری مانند تق‌تق و ضربات به قطعات داخلی هم می‌تواند نشانه محکمی باشد (برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت صدا پکیج را مطالعه نمایید).
 • افزایش ناگهانی و نامنظم فشار داخلی و نوسان‌های شدید عقربه بارسنج

این نشانه‌ها، در اغلب موارد نشان از الزام به انجام رسوب‌گیری دارند اما همیشه و به طور مطلق این مسئله صادق نیست. اما در کنار این نشانه‌ها، در برخی از پکیج‌های خاص، یک کد ارور خاص برای الزام به رسوب‌ گیری پکیج دیواری وجود دارد.

شما می‌توانید با مطالعه دفترچه پکیج، راهنما تعمیر پکیج بوتان یا راهنما تعمیر پکیج ایران رادیاتور و دیگر برندهای پکیج دیواری همچنین کسب اطلاع از مشاوران و متخصصان مربوط به گارانتی پکیج دیواری، اطلاعات کافی را در این مورد بدست آورید. به طور مثال در پکیج دیواری ایران رادیاتور، ارور شماره 70 نشانه نیاز به انجام رسوب‌ گیری پکیج دیواری است.

معمولا در پکیج های بوتان، کد خطای E02 و A03 نشان دهنده نیاز به رسوب گیری پکیج می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارورهای این برند پکیج دیواری مقاله “کد خطا پکیج بوتان” را مطالعه نمایید.

روش های رسوب‌ گیری پکیج

رسوب گیری پکیج

رسوب زدایی پکیج امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش پکیج دیواری و مهارت های مربوط به آن می باشد. معمولا رسوب زدایی پکیج دیواری با دو روش متداول انجام می گیرد که هر یک از مراحل مختلفی تشکیل شده‌اند. این دو روش متمایز به شرح زیر هستند:

 • روش سنتی با استفاده از مواد اسیدی که در اصطلاح به آن‌ها جرم‌گیر گفته می‌شود.
 • روش مدرن که با استفاده از پمپ انجام می‌شود.

در ادامه هر یک از این روش‌ها به تفصیل بررسی خواهد شد.

روش سنتی رسوب‌ گیری پکیج دیواری(با استفاده از مواد اسیدی)

همانطور که در بخش پیشین به طور اجمالی تشریح شد، در این روش از مواد اسیدی که به اصطلاح جرم‌گیر نامیده می‌شوند استفاده شده و کل مراحل مبتنی بر گردش این ماده در فضای داخلی لوله‌ها خواهد بود. مراحل اصلی کار به شرح زیر است:

 1. قطع اتصال پکیج به انشعاب برق و گاز به طوری که عملاً هیچ‌یک از این دو وارد وسیله نشود. دقت داشته باشید که در عمل انجام این کار به معنی خاموشی کامل پکیج دیواری است.
 2. با دقت کافی کاور جلویی پکیج دیواری را باز و پس اط مطالعه دفترچه راهنما، آب باقی‌مانده درون وسیله را خالی کنید.
 3. مبدل پکیج دیواری را باز کرده و از وسیله خارج کنید. انجام این کار باید با دقت کافی و بدون آسیب زدن به آن انجام شود.
 4. مبدل را که در مرحله قبل از وسیله خارج کردید، درون آب غوطه‌ور کنید. این کار باید به طرزی انجام شود که آب تا میانه مبدل برسد.
 5. از یک طرف ماده اسیدی یا همان جرم‌گیر را وارد مبدل کنید. ماده پاک‌کننده از یک سو وارد و از سوی دیگر به سمت آب تخلیه خواهد شد. در هنگام انجام این کار مراقبت کافی را در مورد دستان و محیط اطراف داشته و از پاشیدن جرم‌گیر ممانعت کنید.
 6. پس از انجام چندباره این حرکت و جریان یافتن جرم‌گیر به آرامی، آب را یکباره و به فشار از میان آن عبور دهید تا رسوبات به طور ملموسی خارج شوند.

حال پس از اتمام مراحل فوق می‌توانید مبدل را با دقت و ضمن رعایت اصول مجدداً در جای خود بسته و محکم می‌کنید.

دقت داشته باشید که انجام هر یک از مراحل رسوب‌گیری پکیج که در بالا مورد اشاره واقع شد، مستلزم اطلاع از برخی نکات جانبی بوده و انجام آن بدون تخصص فاقد توجیه است. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر شناخت دقیقی از وسیله نداشته و نسبت به تمام نکات و ملاحظات جانبی آگاهی ندارید، از انجام این کار به شکل انفرادی اجتناب کنید.

رسوب زدایی پکیج

رسوب گیری پکیج به روش مدرن با استفاده از پمپ

در این روش رسوب ‌گیری، انجام کار به مراتب ساده‌تر می باشد. استفاده از پمپ کمک می‌کند تا شما نیازی به باز کردن کامل مبدل نداشته و بتوانید بدون خارج کردن آن، عملیات را تکمیل کنید. در این روش نیز به ماده جرم‌گیر نیاز است اما با این تفاوت که ماده مذکور به داخل مبدل پمپ خواهد شد. مراحل انجام رسوب‌گیری پکیج دیواری با این روش، به شرح زیر است:

 1. در این روش نیز باید اتصال وسیله با انشعاب‌ها قطع شود.
 2. شیر ورودی را بسته و شیر پرکن را باز کنید.
 3. آب موجود در دستگاه را تخلیه کنید. برای این کار می‌توانید نزدیک‌ترین شیر آب گرم به پکیج را باز کنید.
 4. پمپ را درون ظرفی که حاوی محلول رقیق آب و اسید است قرار دهید.
 5. یک طرف پمپ را به ورودی مبدل و سر دیگر آن را به خروجی متصل کنید.
 6. پمپ را روشن کرده و به دفعات در طول 15 ال 20 دقیقه پمپاژ مواد را ادامه دهید.
 7. در انتها پمپ را از مبدل جدا کرده و آن را به حالت عادی عملکرد وسیله برگردانید.

هزینه رسوب گیری پکیج چقدر است؟

هزینه رسوب زدایی پکیج وابسته به میزان جرم ها و رسوبات در پکیج، نوع پکیج تک مبدل یا دو مبدل بودن، نوع و روش اسید شویی متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه اسید شویی پکیج تک مبدل 150 هزار تومان و برای پکیج دو مبدل 200 هزار تومان می باشد.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره  آموزش تعمیر پکیج دیواری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

آموزش تعمیرات پکیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *