آموزش Clear CMOS در PC و لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

آموزش Clear CMOS

آموزش Clear CMOS موضوع پیش روی ما در این مطلب می باشد که می خواهیم به صورت جامع و کامل با تمامی نکات در این زمینه ، برای کاربران PC و لپ تاپ یادآوری نماییم. اگر شما جزء معدود کاربران حرفه ای کامپیوترهای شخصی یا لپ تاپ ها هستید و یا دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ را گذرانده باشید، به احتمال قریب به یقین این اصطلاح را شنیده یا با آن برخورد کرده اید.

در مقاله پیشین به بررسی خطای بلو اسکرین blue screen و راه حل برطرف کردن آن پرداختیم. در اینجا می خواهیم به صورت جامع و کامل اصطلاح Clear CMOS یا همان پاکسازی تنظیمات CMOS را برای شما توضیح دهیم. پس اگر علاقه مند به فراگیری نکاتی در این زمینه هستید، حتما با ما تا پایان همراه باشید تا همراه هم آموزش کار با pc cmos cleaner را بررسی کنیم.

CMOS
CMOS

Clear CMOS چیست و چه کاربردی دارد؟

CMOS صورت مختصر Complementary Metal-Oxide Semiconductor می باشد که یکی از انواع تراشه های نیمه هادی می باشد که روی برخی از سخت افزارهایی از جمله مادربرد قرار می گیرد. وظیفه این بخش ذخیره اطلاعات بایوس از جمله: تنظیم ساعت و تاریخ و نیز تنظیمات سخت افزاری و… می باشد. این تراشه سخت افزاری حجم محدودی برای ذخیره سازی اطلاعات مذکور را داراست و توسط یک باتری به نام CMOS Battery )باطری بکاپ )روی مادربرد به فعالیت خود می پردازد.

اطلاعات ذخیره شده در حافظه CMOS به مانند اطلاعات داخل RAM با قطع جریان برق از بین می روند. با این تفاوت که از بین رفتن این اطلاعات به مشکلاتی از جمله: از بین رفتن تنظیمات بایوس و صفر شدن زمان و تاریخ ذخیره شده در آن با هر بار قطع جریان برق از بین می روند و کاربر را مجاب خواهند کرد که با هر بار روشن کردن کامپیوتر رو به اعمال مجدد تنظیمات آورد. بنابراین برای برطرف نمودن این مشکل طراحان سخت افزارهایی به مانند مادربرد و… باتری کوچکی را روی محصولات خود تعبیه نموده اند که به هنگام خاموش بودن کامپیوتر، انرژی لازم را در جهت فعالیت حافظه CMOS فراهم می سازد و این حافظه تنها به هنگام خاموش بودن کامپیوتر به فعالیت می پردازد.

اینک با CMOS و کاربرد آن آشنا گشتیم و یادآور شدیم که کاربران لپ تاپ و pc به دلائل مختلف مجبور به پاکسازی این حافظه می شوند. در ادامه با نحوه پاکسازی آن روی کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ بیشتر آشنا می شویم.

حتما بخوانید: رفع مشکل بوت نکردن در لپ تاپ

آموزش پاک کردن CMOS برای راه اندازی مجدد بایوس

در برخی از مواقع کاربران حرفه ی، اورکلاکرها و گاهی اوقات هم کاربران عادی در طول مدت زمانی استفاده از کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ خود به دلائلی از جمله: نمایش ندادن تصویر، ناپایدار بودن سیستم، فراموش کردن رمز عبور روی بایوس و نیز دلائل دیگر مجبور به پاکسازی تنظیمات CMOS می شوند. اما برای آنکه شما هم با چگونگی این فرآیند آشنا شده باشید، در این قسمت نحوه پاکسازی را به شما آموزش می دهیم. مراحل طی شده برای پاکسازی ظاهرا ساده است ولی باید با دقت نظر بالایی صورت بگیرد. چرا که اگر مراحل آن را به درستی و به شکل صحیح خود انجام ندهید، ممکن است در پایان به پاکسازی ختم نگردد.

آموزش Clear CMOS از طریق بایوس
آموزش Clear CMOS از طریق بایوس

آموزش Clear CMOS از طریق بایوس

برای پاکسازی حافظه بایس و بازگرداندن بایوس به تنظیمات کارخانه می توان از طریق بایوس عمل کرد. برای این منظور می بایست مراحل زیر را انجام داد:

  1. در ابتدا کامپیوتر را روشن کرده و در مراحل POST (فاصله میان روشن کردن تا شروع به کار سیستم عامل) چند مرتبه می بایست کلید Delete را در جهت ورود به بایوس فشار داد.
  2. پس از آنکه به محیط بایوس وارد شدید، یک بار باید کلید F9 را در جهت تغییر تنظیمات بایوس به تنظیمات پیش فرض کارخانه فشار دهید. البته این کلید ممکن است در بایوس های مختلف، با همدیگر متفاوت باشند.
  3. در آخر می توان برای تأیید، کلید اینتر را فشار داد.

پاکسازی تنظیمات توسط دکمه سخت افزاری Clear CMOS

در برخی از موارد پیش می آید که ناپایداری سیستم به عدم نمایش تصویر و کامل نشدن مراحل POST ختم می گردد. در این صورت دیگر بهره مندی از روش بالا امکان پذیر نیست. طراحان مادربرد برای رفع این نقیصه در راستای تسهیل در امور کاربران خود کلید سخت افزاری کوچکی را تحت عنوان Clear CMOS روی مادربرد تعبیه کرده اند که تنها با فشردن این گزینه می توان به پاکسازی تنظیمات CMOS مبادرت ورزید. برای این منظور می بایست مراحل زیر را طی نمود:

  1. اگر کامپیوتر شما روشن است، ابتدا می بایست آن را خاموش کرد.
  2. بر روی مادربرد خود کلید Clear CMOS یا CLR_CMOS را یافته و آن را فشار دهید. این کلید نامبرده ممکن است روی مادربرد اصلی یا پنا ورودی- خروجی پشت مادربرد باشد.
  3. یک بار باید این کلید را فشرده و کامپیوتر را روشن کرد. البته در برخی از مادربردها این گونه است که پس از فشردن این کلید می بایست آن را 5 ثانیه نگه داشت تا تنظیمات پاک شوند.

به این ترتیب به راحتی تنظیمات پاکسازی انجام می گیرد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات لپ تاپ هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *