علت لرزش کولر آبی و روش های رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

علت لرزش کولر آبی و صدای زیاد آن در صورت ایجاد مشکل در دستگاه با اهمیت است؛ زیرا مطبوع کردن فضای محیط، کاهش گرما و افزایش رفاه بدون استفاده از کولر آبی برای بسیاری از اقشار جامعه غیر ممکن است. از آن جا که استفاده از کولر آبی در مناطقی که آب و هوای خشک دارد، بسیار پرکاربرد است، عیب یابی تخصصی آن از موارد مهمی است که می‌خواهیم به آن بپردازیم. اگر شما هم با مشکل لرزش و صدای زیاد کولر آبی مواجه شده‌اید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و آن را مطالعه بفرمایید. در صورت علاقمندی به یادگیری تعمیرات کولر آبی می‌توانید در دوره‌های تئوری و عملی آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنی برق ثبت نام و شرکت نمایید.

چه عواملی علت لرزش کولر آبی و صدای شدید آن خواهند شد؟

به طور کلی 6 دلیل اصلی برای ایجاد صدا و لرزش در کولر آبی وجود دارد که با معرفی آن‌ها و راهکارهای برطرف کردن هر یک این مطلب را ادامه می‌دهیم:

1- معیوب شدن یاتاقان‌های کولر آبی

اگر یاتاقان‌های کولر آبی خراب شده باشند، چرخش پروانه با مشکل مواجه خواهد شد. خراب شدن یاتاقان را باید با تعویض آن برطرف نمایید تا مشکل کولر آبی شما رفع شود.

عوامل زیادی در خراب شدن یاتاقان کولر آبی تأثیرگذار هستند که می‌توان به استفاده زیاد از دستگاه و تمام شدن عمر قطعه، عدم روغن کاری صحیح یاتاقان، خراب شدن پولی، مشکلات و خرابی پروانه و محور آن، رسوب گرفتگی یاتاقان، ایجاد فشار زیاد از طریث تسمه به یاتاقان، زنگ زدن یاتاقان و همچنین وارد شدن ضربه به دستگاه و یاتاقان اشاره کرد.

یاتاقان متناسب با کولر خود را تهیه نمایید، پس از باز کردن پولی و خارج کردن یاتاقان قدیمی، آن را جایگزین کنید و پولی را ببندید. سپس از تعویض یاتاقان حتماً آن را به میزان لازم و درست روغن کاری نمایید.

علت لرزش کولر آبی

2- خرابی پروانه می‌تواند علت لرزش کولر آبی باشد

خراب شدن پروانه و تغییر شکل پره‌های آن در زمان چرخش آن اشکال به وجود می‌آورد و همچنین موجب ایجاد صدا و لرزش کولر آبی نیز خواهد شد. خراب شدن پروانه ممکن است دلایل مختلفی مانند تنظیم نبودن تسمه، خراب شدن حلزونی یا همان محفظه بیرونی پروانه و همچنین مشکلات و خرابی یاتاقان‌ها داشته باشد.

برای رفع مشکل تاب برداشتن پروانه و یا محور آن باید پروانه را با باز کردن پولی و یاتاقان‌ها، از داخل گارد فلزی آن خارج نمایید. در صورت ایجاد خرابی در پروانه باید یک پروانه متناسب با سایز متناسب با کولر خود تهیه و سپس آن را تعویض و نصب نمایید.

حتماً بخوانید: راهنمای برق کشی ساختمان به زبان ساده

3- مشکلات پولی کولر آبی

پولی‌های کولر آبی ممکن است به دلیل کیفیت پایین قطعه، نصب نامناسب و مشکلات مربوط به موتور و یا تسمه، دچار ایراد شوند. خرابی پولی به دلیل نقشی که در چرخش پروانه کولر آبی ایفا می‌کند، موجب خراب شدن محور پروانه شود.

راهکار رفع مشکل پولی کولر آبی تعویض آن می‎‌باشد. در صورت مواجهه با این مشکل هر چه سریع‌تر آن را برطرف نمایید تا مشکلات جدی‌تر برای کولر آبی شما ایجاد نشود.

علت صدای زیاد کولر آبی چیست

4- خراب شدن موتور یا دینام؛ یک علت لرزش کولر آبی

ایجاد هر گونه مشکلات مربوط به موتور کولر آبی می‌تواند علت لرزش بدنه کولر آبی و صداهای دستگاه باشد.

کار کردن نادرست موتور کولر آبی همچنین علت لرزش کولر آبی در دور تند به شمار می‌رود که موجب ایجاد صداهای شدید در دستگاه نیز خواهد شد.

در زمان سوختن دینام، بهتر است آن را تعویض نمایید؛ هر چند که می‌توان آن را تعمیر کرد اما از آن جا که این کار به تخصص نیاز دارد، توصیه می‌کنیم تعمیر موتور سوخته کولر آبی را به هر شخصی نسپارید.

اگر مشکل اساسی و یا سوختن در موتور وجود نداشت، مشکل لرزش شدید موتور کولر آبی را می‌توانید با انجام اقداماتی مانند تمیز کردن موتور دستگاه و همچنین روغن کاری آن از بین ببرید.

حتماً بخوانید: علائم خرابی خازن کولر آبی چیست؟ تست سلامت خازن کولر آبی

5- نصب نامناسب و تراز نبودن کولر آبی

صاف بودن سطح زیر کولر آبی و تکان نخوردن آن از فاکتورهای مهم در نصب و راه اندازی آن به شمار می‌رود. یک علت لرزش زیاد کولر آبی محکم نبودن پایه‌های جایگاه زیر کولر آبی است که دچار لرزش می‌شوند و صداهای زیادی را در دستگاه نیز ایجاد می‌کنند.

همچنین معمولاً پایه‌های زیر کولر را روی تکه‌های چوبی، بلوک سیمانی یا آجر قرار می‌دهند تا میزان آسیب دیدگی سطح زیر آن‌ها مانند سقف کم شده و همچنین لرزش آن را به میزان زیادی کاهش دهند. اگر این آجرها و یا چوب زیر چهارپایه به شکل نادرستی قرار گرفته و یا سطح نامنظمی داشته باشند، می‌توانند لرزش را در کولر آبی ایجاد کنند.

برای جلوگیری از ایجاد شیب در دستگاه، لرزش شدید در کولر آبی و آسیب به دستگاه و یا قطعات مختلف آن باید به تراز بودن آن و سطح زیرین آن دقت کنید. در صورتی که نمی‌توانید مشکلات مربوط به تراز شدن کولر آبی را رفع کنید باید دستگاه را در باکس یا قفسه فلزی قرار دهید تا میزان زیادی از لرزش دستگاه را بگیرد.

نصب نادرست کولر آبی

6- استفاده نکردن از پارچه برزنتی برای نصب دهانه کولر به کانال ورودی

یکی از مواردی که در گاهی مشاهده می‌شود، نصب دهانه خروجی باد کولر به کانال ساختمان به صورت مستقیم می‌باشد. استفاده از پارچه برزنتی از اقداماتی است که علاوه بر انتقال بهتر باد خنک از دستگاه و کاهش میزان هدر رفت باد کولر، موجب ایجاد صدای شدید و لرزش در دستگاه نیز می‌‎شود.

برخورد دهانه کولر به کانال ورودی ساختمان همچنین می‌تواند موجب تغییر شکل و خراب شدن کانال ساختمان شود. همین موضوع باعث هدر رفتن باد مناسب و خنک نکردن دستگاه نیز خواهد شد. لگد زدن موتور کولر آبی می‌تواند به دلیل استفاده نکردن از پارچه برزنتی باشد که با نصب پارچه برزنتی به دهانه کولر رفع می‌شود.

جمع بندی

ایجاد لرزش زیاد در کولر آبی می‌تواند به قطعات مختلفی مانند یاتاقان و یا موتور آسیب وارد کند که هزینه‌های زیادی را برای شما به بار خواهد آورد؛ به همین دلیل در صورت مشاهده لرزش و یا شنیدن صدای لرزیدن کولر آبی حتماً علت لرزش و صدای زیاد کولر آبی را پیدا کنید. اگر خودتان نمی‌توانید برای عیب یابی و برطرف کردن عامل ایجاد کننده این مشکلات اقدام کنید، توصیه می‌کنیم این کار را به یک متخصص بسپارید. بسیاری از مواردی که ذکر شد و علت صدای لرزش کولر آبی و لرزیدن زیاد دستگاه می‌شوند، با نصب درست دستگاه و اطمینان از کج بودن آن و ایجاد شیب در آن و همچنین در زمان سرویس به موقع کولر آبی قابل تشخیص و برطرف کردن هستند؛ بنابراین نصب صحیح و سرویس دوره‌ای دستگاهتان را پشت گوش نیندازید تا با مشکلات این چنینی مواجه نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *