علل باد گرم کولر گازی | نحوه برطرف کردن آن

5 دقیقه زمان مطالعه

باد گرم کولر گازی و خنک نکردن یکی از رایج ترین مشکلات در این دستگاه است که هنگام عیب یابی کولر گازی دیده می شود، بروز این مشکل از عوامل و دلایل مختلفی مانند کثیف شدن فیلترها، خرابی برد، ترموستات، کندانسور می باشد که با بررسی کولر گازی می توان علت مشکل ایجاد شده را پیدا کرد و آن را مرتفع نمود. بنابراین با ما همراه باشید تا تمام موارد مشکل ساز را بررسی و راه حل رفع آن را ارائه دهیم.

 در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات این دستگاه هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

اولین اقدام، زمانی که کولر گازی باد گرم می زند

اولین اقدام زمانی که کولر گازی باد گرم می زند، خاموش کردن کولر گازی می باشد زیرا در ابتدا لازم است علت بروز این مشکل را جستجو کنید. ضمن اینکه خاموش کردن کولر گازی از خرابی و صرف هزینه های بیشتر جلوگیری می کند. سپس جهت عیب یابی کولر گازی از تکنسین کمک بگیرید.

علت باد گرم کولر گازی

اینکه بعد از مدتی احساس می کنید کولرگازی خنکی سابق را ندارد و با انجام تنظیمات و پایین آوردن درجه آن باز هم خنکی مطلوب ایجاد نمی شود، ریشه در خرابی یا بلا استفاده شده قطعات کولر گازی دارد که در این مطلب به آن پرداخته ایم. در صورتی که خودتان توانایی و تخصصی در این زمینه دارید، می توانید مشکل پیش آمده را برطرف نمایید در غیر این صورت بهترین راهکار کمک گرفتن از تکنسین متخصص می باشد.

1. عدم سرویس کولر گازی

یکی از عواملی که موجب می شود کولر گازی باد گرم بزند عدم سرویس به موقع کولر گازی می باشد. بنا به تصور غلط بسیاری از افراد سرویس کردن را فقط مناسب کولر آبی می دانند در صورتی که کولر گازی نیز نیازمند سرویس قبل از شروع فصل گرم سال است و می تواند در بهبود کارایی کولر گازی نقش فوق العاده موثری داشته باشد.

راه حل: از سرویس دوره ای کولر گازی غافل نشوید و حتما قبل از شروع فصول گرم سال آن را سرویس نمایید تا تمام گرد و غبار و آلودگی های ایجاد شده بر روی قطعات از بین برود و کارایی کولر گازی افزایش یابد.

2. کاهش سطح مبرد دستگاه

پایین بودن و ناکافی بودن گاز مبرد را می توان مهم ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی قلمداد نمود. فرآیند خنک سازی و سرمادهی کولرهای گازی اسپلیت از طریق گاز مبرد صورت می گیرد. کاهش سطح ماده مبرد، موجب کاهش قدرت خنک کنندگی و در پی آن موجب انتشار باد گرم از دستگاه می شود. همچنین، بروز نشتی در لوله های گاز، استفاده از گاز خنک کننده غیر استاندارد و تخلیه گاز مبرد، در بروز این مشکل دخیل هستند.

راه حل: شناسایی و برطرف کردن محل نشت و شارژ کامل گاز کولر گازی، از راهکارهای موثر برای رفع این مشکل محسوب می گردد.

3. کثیف بودن فیلتر تصفیه هوا

در برخی مواقع علت باد گرم کولر گازی به آلودگی و کثیف بودن فیلترهای هوای دستگاه مربوط می شود. فیلتر هوای دستگاه با انجام فرآیند فیلتراسیون و جذب، مانع از ورود آلودگی‌ها و مواد آلاینده به محیط داخلی می شود. جذب ذرات معلق و غبار موجود در هوا به تدریج گرفتگی و کثیفی فیلتر تصفیه هوا را به دنبال دارد. همچنین، جمع شدن آلودگی ها بر روی سطح فیلتر، موجب مسدود شدن مسیر باد خنک و جلوگیری از انتقال آن به محیط داخلی می گردد.

راه حل: زدودن آلودگی و شستشو و تمیز کردن فیلتر هوا، در رفع این مشکل و افزایش توان خنک کنندگی کولر گازی بسیار تاثیرگذار و موثر است. همچنین، در صورت فرسوده شدن فیلتر دستگاه می بایست نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

باد گرم کولر گازی

4. خراب شدن اورلود

زمانی که اورلود خراب باشد، کمپرسور روشن نمی شود و باد گرم می زند. اورلود در داخل کمپرسور قرار دارد و بررسی آن باید توسط تکنسین متخصص انجام شود زیرا در برخی از مدل ها باید پوسته کمپرسور پاره شود تا به اورلود دسترسی یافت و سپس آن را تعمیر کرد.

راه حل: لازم است اورلود را تعمیر کنید، توصیه می شود از یک متخصص کمک بگیرید.

5. کثیف بودن کندانسور دستگاه

کثیف بودن یونیت بیرونی یا کندانسور، یکی از شایع ترین مشکلات کولر گازی به شمار می رود. سیکل ایجاد سرمایش کولر گازی از بخش کندانسور دستگاه آغاز می شود. این بخش با همکاری واحد تراکم، فرآیند تولید و توزیع هوای خنک و مطبوع را اجرایی می سازد. از سوی دیگر، پنل خارجی دستگاه غالبا در فضای باز و محیط بیرونی نصب و به بهره برداری می رسد.

آلودگی ها و ذرات معلق موجود در هوا، به تدریج کارکرد و عملکرد کندانسور کولر گازی را تحت شعاع قرار می دهند. با مسدود شدن کندانسور فرآیند تولید هوای خنک با اختلال روبرو می‌شود. بر همین اساس، با راه اندازی کولر گازی هوای گرم در محیط جریان پیدا می کند.

راه حل: تمیز کردن و رفع آلودگی های ایجاد شده بر روی سطح کندانسور، از بهترین راهکارها برای برطرف کردن مشکل تولید باد گرم کولر گازی محسوب می شود. همچنین، انجام سرویس دوره ای کولر گازی، در کاهش این مشکلات کمک شایانی می نماید.

6. معیوب شدن فن یا موتور فن

در مواقعی علت باد گرم کولر گازی از خرابی و معیوب شدن فن و موتور فن دستگاه ناشی می شود. توزیع هوای خنک و مطبوع در فضای داخلی توسط فن دمنده کولر گازی اسپلیت صورت می گیرد. چرخش پره های فن، هوای خنک را با حداکثر توان و قدرت در محیط پرتاب می کند. بروز ایراد در این قطعه، موجب عدم توزیع هوای خنک و متعاقب آن، انتشار باد گرم در فضا می شود.

راه حل: برای اطمینان حاصل کردن از کارکرد صحیح موتور فن و فن دمنده باید از تخصص و تبحر تکنسین های کاربلد و حرفه ای استفاده نمود.

7. نقص فنی کمپرسور

کمپرسور از مهم ترین و اصلی ترین قطعات تعبیه شده در ساختار کولر گازی تلقی می گردد. کمپرسور یا واحد تراکم از اجزای مهم در تولید سرمایش و برودت کولرهای گازی به شمار می رود. بروز عیب و ایراد در این قطعه، مختل شدن فرآیند سیکل سرمایش و انتشار باد گرم از دریچه های دستگاه را در پی دارد.

راه حل: در صورت اطمینان حاصل کردن از خراب شدن کمپرسور و تولید باد گرم، می بایست فورا دستگاه را خاموش نمایید. این کار از اعمال فشار زیاد و به احتمال قوی سوختن کمپرسور جلوگیری می کند. سپس به منظور بررسی و ارزیابی دقیق مشکل ایجاد شده، باید از خدمات تخصصی سرویس کاران مجاز و معتبر بهره گرفت.

خنک نکردن کولر گازی

8. خراب شدن ترموستات کولر گازی

خراب شدن ترموستات را می توان از دیگر دلایل باد گرم کولر گازی اسپلیت برشمرد. ترموستات به عنوان یکی از قطعات مهم سیستم های تهویه مطبوع، دمای محیط را مدیریت و کنترل می کند. این قطعه متناسب با شرایط دمایی محیط، سرعت فن دستگاه را کم یا زیاد می کند. معیوب شدن ترموستات موجب بر هم خوردن تنظیمات دمایی دستگاه و به تبع آن، انتشار باد گرم در محیط داخلی می شود.

راه حل: با بررسی و تعمیر یا تعویض قطعه ترموستات تحت نظر کارشناسان فنی با تجربه و متخصص، این مشکل به راحتی برطرف می گردد.

9. خراب شدن برد کولر گازی

در برخی مواقع دلیل باد گرم کولر گازی را باید در خرابی و معیوب شدن برد الکتریکی دستگاه جستجو نمود. برد سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی، بر عملکرد سایر اجزا و قطعات دستگاه نظارت دارد. همچنین، این قطعه با صدور فرمان های لازم، کارکرد بهینه و صحیح قطعات را مدیریت می کند.

خراب و معیوب شدن برد، مشکلات مختلفی را برای دستگاه به وجود می آورد. در چنین شرایطی، برد کولر گازی فرمان های نادرستی به موتور فن یا ترموستات دستگاه داده که سبب غیر فعال شدن این اجزا و در پی آن موجب تولید باد گرم در محیط می‌شود.

راه حل: اطمینان حاصل کردن از سلامت برد کولر گازی، در رفع این مشکل کمک شایانی می نماید. برای بررسی و تشخیص سلامت این قطعه، می توان به متخصصان حرفه ای مراجعه نمود.

10. کیپ شدن لوله مویی علت باد گرم اسپلیت

در تمامی کولرهای گازی لوله های کوچکی تعبیه شده است که از بخش های مهم این دستگاه می باشد و ممکن است به دلایل مختلفی دچار گرفتگی و کیپ شدن شود. این گرفتگی باعث فشار به کمپرسور می شود و در نهایت باعث می شود کولر گازی باد گرم بزند.

راه حل: برای باز کردن این گرفتگی لازم است شستشوی سیکل کولر گازی انجام شود تا لوله مویی کاملا باز شود.

در ضمن، سوختن خازن کولر گازی، پوشیده بودن کندانسور و مسدود شدن و شکستگی مسیر لوله های انتقال جریان هوا، می تواند دلیلی برای انتشار باد گرم از کولر گازی باشد.

نکات مهم برای خنک کردن باد کولر گازی

برای اینکه بازدهی و عملکرد کولر گازی را افزایش دهید، لازم است دستگاه را به صورت دوره ای و به موقع سرویس کنید. بهتر است سرویس کولرگازی را هر 3 ماه یک بار انجام دهید زیرا با این کار علاوه بر مراقبت و محافظت از دستگاه، از پرداخت هزینه های احتمالی جهت تعمیر کولرگازی جلوگیری خواهید کرد. همچنین پرداخت قبوض سنگین به دلیل کارکرد نامناسب کولر گازی را نخواهید داشت.

سوالات متداول

1- زمانی که خروجی هوای کولر گازی گرم است، چه باد کرد؟

اولین اقدام، زمانی که کولر گازی باد گرم می زند، خاموش کردن کولر گازی می باشد زیرا در ابتدا لازم است علت بروز این مشکل را جستجو کنید. در متن مقاله به طور مفصل درباره علل بروز این مشکل توضیح داده شده است.

2- رعایت چه نکاتی موجب می شود باد کولر گازی همیشه خنک باشد؟

بهترین راهکار جهت افزایش بازدهی کولر گازی سرویس دوره ای آن می باشد که از هزینه های احتمالی بر اثر خرابی زیاد نیز پیشگیری می کند.

3- چه عاملی باعث کاهش سطح گاز کولر گازی می شوند؟

وجود نشتی در لوله های گاز می تواند موجب کاهش سطح گاز دستگاه شود که در پی آن باعث خروج هوای گرم از کولر گازی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *