راهنمای جامع رفع مشکل گرم نشدن آب پکیج دیواری

5 دقیقه زمان مطالعه

اگر متوجه شدید که پکیج شما آب را گرم نمی کند، نگران نباشید. قبل از تماس با تعمیرکار ، راهنمای عیب یابی ما را بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید علت گرم نشدن آب پکیج را تشخیص دهید و آیا راه حلی سریع برای رفع این مشکل وجود دارد یا خیر.

در این راهنما قصد داریم شما را با مهم ترین دلایلی که باعث سرد و گرم شدن آب پکیج می شود آشنا کنیم و نحوه رفع این مشکل بپردازیم. بنابراین اگر شما با این مشکل روبه رو هستید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

اگر می خواهید به صورت تخصصی با علت بروز این مشکل آشنا می شوید توصیه می کنیم پس از مطالعه این مطلب نگاهی به دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی برق بیاندازید.

آموزش تعمیرات پکیج

علت گرم نشدن آب پکیج چیست؟

گرم نشدن آب پکیج یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری است و کاربران بسیاری با این مشکل روبه رو می شوند. علت بروز این مشکل می تواند ناشی از خرابی قطعات گوناگونی باشد. در این بخش قصد داریم رایج ترین دلایلی که باعث گرم نشدن آب پکیج می شوند را بررسی و به شما کمک کنیم تا این مشکل را رفع نمایید.

گرم نشدن آب پکیج

1.آب، برق و گاز را چک کنید.

گرم نشدن آب یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری است. اگر با مشکل گرم نشدن آب پکیج روبه رو هستید توصیه می کنیم ابتدا بررسی کنید که آیا گاز وارد پکیج می شود یا خیر. در بسیاری از مواقع دیده شده است که علت گرم نشدن آب پکیج ناشی از قطع بودن گاز است، اگر گاز وارد پکیج نشود، آب گرم نخواهد شد.

توجه داشته باشید که پکیج های دیواری برای روشن شدن به برق نیاز دارند. بنابراین اگر برق دستگاه نیز دچار مشکل شده باشد، پکیج آب را گرم نخواهد کرد. اگر اخیراً برق قطع شده باشد ، ممکن است پکیج شما پس از برقراری مجدد به تنظیمات کارخانه برگردد ، بنابراین ممکن است مانند گذشته کار نکند.

همچنین از وارد شدن آب به پکیج و باز بودن شیر آب ورودی نیز اطمینان حاصل کنید.

2.پکیج را روشن و خاموش کنید.

مانند بسیاری از دستگاه ها ، گاهی اوقات روشن و خاموش کردن پکیج می تواند باعث گرم شدن مجدد آب شود. معمولا یک دکمه تنظیم مجدد در جلوی پکیج وجود دارد، آن را پیدا کنید. می توانید به سادگی به دفترچه راهنمای پکیج خود مراجعه کنید تا تنظیم مجدد انجام شود.

در مقاله دیگر به صورت جامع به بررسی علت روشن نشدن پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

3.یخ زدن لوله ها، علت گرم نشدن آب پکیج

اگر پکیج آب را گرم نمی کند، ممکن است لوله ها یخ زده باشد، به ویژه در دوره های طولانی هوای سرد. محتمل ترین لوله برای یخ زدن ، لوله میعانات است.

برای رفع این مشکل ، سعی کنید آب داغ – اما نه جوش – روی لوله بریزید.

4.گرم و سرد شدن آب پکیج به علت خرابی مبدل حرارتی 

گاهی علت گرم و سرد شدن آب پکیج به رسوب گرفتگی مبدل حرارتی پکیج مربوط می شود. پکیج های گرمایشی برای گرم کردن آبگرم مصرفی و آبگرم مدار گرمایش رادیاتورها، از مبدل حرارتی استفاده می کنند. در پکیج های دو مبدله، مبدل صفحه ای برای گرمایش آبگرم مصرفی و بهداشتی مصرف کننده کاربرد دارد.

در طی گذشت زمان و به علت وجود ناخالصی ها و املاح مختلف در سطح آب، به تدریج مبدل حرارتی دستگاه دچار رسوب می شود. این امر موجب اختلال در گرمایش آبگرم و متعاقب آن سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری می گردد.

شستشوی مبدل حرارتی با اسید، از راهکارهای موثر برای رفع رسوبات پکیج های گرمایشی می باشد.

در مقاله دیگری به بررسی نحوه رسوب گیری پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “آموزش رسوب گیری پکیج” را مطالعه کنید.

5.فلومتر پکیج را تعویض کنید.

گاهی سرد و گرم شدن آب پکیج به علت خرابی و معیوب شدن فلومتر دستگاه بر می گردد. قطعه فلومتر اندازه گیری دبی جریان آب را عهده دار می باشد. این قطعه غالبا در مسیر آب ورودی دستگاه واقع شده است. همچنین، نقش فلومتر را در تنظیم دمای آب پکیج نمی توان نادیده گرفت.

معیوب شدن این قطعه موجب اختلال در اندازه گیری دمای آب و به تبع آن، سرد و گرم شدن آب پکیج می شود.

6.سنسور فشار را بررسی کنید.

دلیل گرم و سرد شدن آب پکیج به خرابی سنسور فشار پکیج مربوط می شود. سنسور فشار از قطعات مهم برای اندازه گیری فشار آب پکیج به شمار می رود.

روشن شدن پکیج مستلزم وجود میزان مشخصی آب در داخل لوله های دستگاه می باشد. در صورت کم بودن میزان آب و روشن شدن پکیج، علاوه بر احتمال آسیب دیدن قطعات، جریان آب توسط پکیج با نوسان زیادی توزیع می گردد. سنسور فشار به محض رسیدن دمای آب به میزان مشخص شده، عملکرد دستگاه را متوقف می سازد. بروز خرابی در این قطعه موجب عدم انجام این فرآیند به صورت اصولی و مناسب می شود.

7.پرشر سوئیچ را تعویض کنید.

خرابی پرشر سوئیچ را می توان از دیگر دلایل گرم و سرد شدن آب پکیج دیواری قلمداد نمود.

کنترل و مدیریت فشار آب، از مهم ترین وظایف این قطعه محسوب می شود. فشار عادی آب پکیج های گرمایشی در بازه میان 1 تا 1.5 بار قرار دارد. رسیدن فشار آب پکیج به حدود 0.5 بار موجب فعال شدن پرشر سوئیچ دستگاه می شود. در این حالت، پرشر سوئیچ از فعال و روشن شدن پکیج جلوگیری می کند. این امر مانع از استهلاک و آسیب دیدن پکیج دیواری می شود.

بروز مشکل در این قطعه، قطع و وصل شدن مداوم پرشر و گرم و سرد شدن جریان آب را به دنبال دارد.

سرد و گرم شدن آب پکیج

8.فشار آب ورودی را بررسی کنید.

کاهش میزان فشار آب ورودی به ساختمان را می توان دیگر علت گرم نشدن آب پکیج برشمرد.

در صورت کم بودن فشار آب ورودی به پکیج، جریان آب توسط مبدل دستگاه گرم شده و به حرارت مورد نظر رسیده و سپس شعله خاموش می شود. در این نتیجه این امر، مصرف کننده با سرد شدن آب مواجه می گردد. در چنین شرایطی اطمینان حاصل کردن از عدم وجود نوسان در جریان آب ورودی به پکیج، به حل این مشکل کمک شایانی می‌نماید.

در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی مشکل افت فشار پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “مشکلات افت فشار پکیج دیواری” را مطالعه کنید.

9.پمپ گردش آب کند یا ضعیف شده است.

ضعیف و کند شدن کارکرد پمپ سیرکولاتور، یکی دیگر از موارد مهم و علت گرم شدن آب پکیج تلقی می گردد.

پمپ سیرکولاتور پکیج جریان آب مورد نیاز دستگاه را به گردش در می آورد. این پمپ ضمن جلوگیری از کاهش فشار آب در مدار گرمایش شوفاژها، آبگرم را در لوله های رادیاتور به جریان می اندازد. همچنین، در مواقع کم بودن فشار آبگرم، پمپ دستگاه فشار را افزایش داده تا گردش جریان آب به صورت یکنواخت و یکسان انجام شود. بروز خرابی در این قطعه فرآیند گردش آب و به تبع آن گردش آب برای عملکرد بهینه پکیج را با اختلال روبرو می سازد.

10.سنسور آبگرم مصرفی نیاز به بررسی دارد.

وظیفه اندازی دمای آب پکیج توسط قطعه ای با عنوان سنسور آبگرم مصرفی انجام می شود. بروز هرگونه مشکل در این قطعه، موجب اعلام اشتباه دمای آب به برد دستگاه و ایجاد نوسان دما و سرد و گرم شدن جریان آب مصرفی می گردد. سنسور آبگرم مصرفی یا NTC با انتقال دمای آبگرم به برد، جریان آب را به دمای تنظیم شده و مورد نظر کاربر می رساند. خراب شدن سنسور ntc نوسان در دما و گرم و سرد بودن جریان آب را رقم می زند.

حتما بخوانید: چرا پکیج سر و صدا دارد؟

12.شعله به صورت متوالی روشن و خاموش می شود.

روشن و خاموش شدن پی در پی شعله را می توان دیگر علت سرد و گرم شدن آب پکیج دانست. برای عملکرد مطلوب و بهینه دستگاه و متعاقب آن گرم شدن جریان آب، شعله پکیج می بایست یکنواخت و یکسان باشد. کوتاه یا بلند بودن ارتفاع شعله موجب بروز نوسان در دمای آب مصرفی و سرد یا گرم شدن آن می شود.

13.فلوسوئیچ دستگاه معیوب شده است.

قطعه فلوسوئیچ، قرار داشتن جریان آب در بازه استاندارد و تعیین شده را تایید می کند. همچنین، این قطعه با بسته یا باز شدن، موجب تنظیم جریان گاز یا آب داخل پکیج می شود. خرابی فلوسوئیچ ضمن اختلال در انجام این فرآیند، می تواند موجب ایجاد نوسان در درجه دمای آب پکیج شود.

14.مبدل حرارتی فرسوده شده است.

استهلاک و فرسایش مبدل حرارتی، یکی دیگر از دلایل گرم شدن آب پکیج به شمار می رود.

15. گرم و سرد شدن آب پکیج به علت خرابی سوپاپ دایورتر 

اگر گرمایش پکیج شما کاملاً کار می کند اما آب گرم از دوش یا شیرهای آب شما بیرون نمی آید ، احتمالاً مشکلی در شیر دایورتر وجود دارد. به طور مشابه ، اگر گرمایش شما کار نمی کند اما آب گرم شما کار می کند ، ممکن است مشکل در این سوپاپ باشد.

سوپاپ دایورتر به یک پکیج شوفاژ دیواری اجازه می دهد تا بین گرمایش رادیاتور و آب گرم شما جابجا شود ، بنابراین هنگامی که شیر آب گرم خود را باز می کنید ، شیر دایورتر باز می شود و آب گرم را به شیر می فرستد. متأسفانه ، سوپاپ دایورتر به این طریق کار نمی کند ، نمی توانید مشکل سوپاپ دیورتر را خودتان برطرف کنید ، بنابراین باید با یک تعمیرکار پکیج تماس بگیرید.

منبع: villageheating

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *